fbpx

Преку проектот „Училишта на 21 век“, децата ќе стекнат дигитални вештини

Британската влада инвестира 10 милиони фунти за да обучи еден милион ученици на Западен Балкан со дигитални вештини за иднината. Проектот „Училишта на 21 век“...

Алма Јанка: Најдобар лек против дезинформациите е медиумската едукација

  Во интервју за Порталб.мк, Алма Јанка, главната уредничка на Faktoje.al, служба за проверка на факти (fact-checking) во Албанија, вели дека најдобриот лек против дезинформирањето...

„Ние не  сме ботови“ – германски јутјубер објави протестна песна против член 13 од ...

Вирални видеа и улични протести се дел од кампањата против членот 13 на новата Директива за авторски права на ЕУ, со кој ќе се...

Манчевски презентираше закони со кои ќе се овозможи дигитализација на услугите

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на денешната прес-конференција ги претстави Законот за централен регистар на население, Законот за електронско управување и...

Регионот ќе се дигитализира и ќе се намалуваат цените во роаминг

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски е домаќин на еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел, министрите и високите владини претставници...

Македонија и Косово ќе работат на развој на дигитализацијата во двете земји

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерот за иновации и претприемништво на Косово, Бесим Бечај денеска остварија работна средба на којa...

Етичките стандарди во новинарството најмногу се кршат во онлајн-медиумите

Показателите за бројот и видот на претставките упатени до Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во текот на...

Со нова регулатива ќе се зголемува безбедноста на Интернетот

Министерството за информатичко општество и администрација подготвува закон за безбедност на мрежи и информациски системи. Во образложението објавено на Единствениот национален електронски регистар (ЕНЕР)...

Фондацијата “Метаморфозис” и МИОА со ново видео го одбележуваат Денот на побезбеден интернет

Во над 140 земји од светот денеска се одбележува меѓународниот Ден на побезбеден интернет под мотото „Заедно за подобар интернет“. Одбележувањето на овој ден...

Aнтинаградите „Големиот Брат“ се враќаат во Бугарија

За прв пат по шест години, во Бугарија повторно ќе бидат доделени антинаградите „Големиот Брат“, кои се средство за посрамотување на најголемите нарушители на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ