fbpx

Twitter reagimet: Sot pamë dëshirën për liri

Protesta "Qytetarët për Maqedoninë" i cili kaloi i qetë dhe pa incidente,  pati eufori nga prëdoruesit e tuiterit. Fotografi dhe informacione me citate nga fjalimet e pjesmarrësve u shpërndanë në kohë reale. Таман ќе си речеш ах колку убав народ живеел тука и утре ќе...

Ja pse ka ndryshuar data e mbajtjes së Kongresit të VMRO-së në Kumanovë

Së pari u vendos data e sotme që të mbahet Kongresi I VMRO-së, mirëpo më pas e ndryshuan atë, siç paralajmëroi "Meta"“,për qëllime operative dhe sigurie. Nga VMRO mohuan se që ndryshimi i datës së kongresit për 2 dhe 3 maj është bërë për shkak...

Urko: Lupus in Magnus est

Në disa telefonata publikoi opozita, qytetarët kishin mundësi të dëgjojnë emrin e Dejan Mitrevskit- Urko ish hija e besueshme e kryeministrit Nikola Gruveski. Nga bisedat e përgjuara krijohet përshtypja se Mitrevski që atë natë e ka ditur dhe dy ditë ka fshehur vrasjen e...

“Brankovistët” porositin: Më me rëndësi se LSDM është bashkimi i popullit!

Mesazhi i ish kryetarit të LSDM, Branko Crvenkovski dhënë në intervistën e mbrëmshme në televizionin “Telma”, ku ai insiston në bashkimin e radhëve të partisë më të madhe opozitare, shkaktoi interes të madh në opinion, rrjetat sociale, por edhe mes bashkëpunëtorëve të dikurshëm të...

Jankuloska për “Monstrën”: Kamerat janë gati, por a do të kryejmë me vrasjen?

“Për fat të keq, kamerat kur ka ndodhur vrasje makabër nuk kanë qenë në funksion dhe nuk kemi mundur të konsiderojmë në këtë vegël të fuqishme teknologjike për zbulimin e veprës më të rënda penale me të cilën jemi ballafaquar. Por, me angazhim joegoist...

 “Bombë” e re e Zaevit: Ja dëshmitë se Mijalkov dhe Gruevski me vite kanë përgjuar

LSDM sot publikoi regjistrime të reja nga bisedat e përgjuara. Kryetari i partisë, Zoran Zaev tha se bëhet fjalë për dëshmi për atë se si është përgjuar. Zaev tha se të gjitha përgjimet janë realizuar me pseudonime ndërsa ai ka pasur pseudonimin “Zeko”. Branko...

Hetimin e brendshëm në “Telekomin e Maqedonisë” do ta zbatojnë ekspertë të jashtëm

Hetimin e paralajmëruar të brendshëm në “Telekomin e Maqedonisë” dhe “T Mobile” rreth dyshimeve për përfshirjen e tyre eventuale në aferën “Përgjimi” që i publikoi lideri opozitar, Zoran Zaev, megjithatë do t’i zbatojnë ekspertët e jashtëm, konfirmuan për “Meta” nga “Dojçe Telekom”. Të hënën “Telekomi...

“Lada” e Brankos më 9 maj në protesta para qeverisë

„Lada Niva”, simbol i “Rezistencës”, protestat të udhëhequra nga ish lideri i LSDM-së Branko Cërvenkovski, që filluan pas ngjarjeve në Kuvend më 24 dhjetor të 2012, sërish kthehen në rrugë. “Lada”, e cila pas kongresit ku është zgjedhur lider i LSDM-së, Zoran Zaev I ‘ja...

Nga “bombat” pësuan stema, provimi shtetëror dhe ndryshimet kushtetuese

Me publikimin e “bombave” të LSDM-së disa projekte që Qeveria e RM-së i planifikonte madje edhe i promovonte, ngelën pa u përfunduar, Konferencat e shtypit të kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev okupuan tërë fokusin e Qeverisë, kryeministri Nikolla Gruevski filloi të premtoj çdo gjë vetëm...

MPB nuk hap “Youtube”

“Me kërkesë të Prokurorisë, ne që atëherë reaguam deri tek “Youtube” dhe regjistrimet u hoqën, e nëse edhe më tej janë aty, me siguri dikush i ka vendosur përsëri”, thotë për “Meta”, Ivo Kotevski zëdhënës në MPB, për video regjistrimet kontestuese nga takimi sekret...

Gjuha pikante e Jankulloskës nga “bomba” 20: Mbeturinë e madhe, grup i çmendur, unë nuk jam budalla

Audio regjistrimet nga “bomba” 20, sipas liderit të LSDM-së tregojnë se pushteti ka punësuar kuadro partiak nëpër institucionet shtetërore ndërsa ministrja e brendshme Gordana Jankulloska ka qenë kryerëse e parë me listë punësimesh në të gjitha fushat.   Ndërsa ai, kryetari i Sindikatës, është babai i...

Peshkopi Timotej: Për momentin Maqedonia s’ka burrë nëne që do rrënonte objekte kishtare

Ne do të vazhdojmë të ndërtojmë, por në qoftë se dikush dëshiron të vijë të shkatërrojë le të urdhërojë;  a ka lindur nëna mashkull që mund  të shkatërrojë pronën  e manastirit. Unë jam i sigurt se tani, në këtë moment, në Maqedoni nuk ka...

Historiani bullgar Paskov: Maqedonia për ne është më shumë se Kievi për Rusinë

Maqedonia është temë e rëndësishme në jetën politike të Bullgarisë, vlerësoi shkrimtari dhe historiani bullgar Plamen Paskov në debatin për Luftën e Parë Botërore të cilin e organizoi portali rus “Pravda”. “Maqedonia për ne është më shumë se Kievi që është për Rusinë. Ky është...

Ose qeveri kalimtare ose BE- guvernator deri në zgjedhjet e reja, propozojnë diplomatët e Brukselit

Përfaqësuesit e BE-së akuzojnë Qeverinë e Nikolla Gruevskit “se po e çon vendin kah katastrofa” dhe iu bëjnë thirrje pushtetit dhe opozitës të ulen në tavolinën e bisedimeve dhe të ndalojnë këtë skenar”, njofton "Euraktiv", faqja e internetit e cila fokusohet në politikat e...

Ivanov nuk iu beson lotëve të Gruevskit?

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në intervistën e djeshme në и intervistën e "Sitelit", në pyetjen që iu parashtrua (në formë: Ju thërrasin), pse nuk e mbledh Këshillin e sigurisë pas informacioneve për përgjim masovik, pas të cilës, sipas pohimeve të njërës palë, qëndron shërbim...

Rritja e pagave në MPB do të kushtoj 4 milion euro

Më shumë se 10. 000 të punësuar në Ministrinë e punëve të brendshme (MPB) do të përfshihen me masën për harmonizimin e pagave për nëpunësit policor dhe personave të autorizuar zyrtar me ato të nëpunësve në Doganë, njoftoi sot ministrja e MPB-së, Gordana Jankullovska,...

Ivanov: Edhe Greqia edhe ne kemi hyrë në lojë tjetër për emrin

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në intervistën e djeshme në "Sitel" në pyetjen që iu parashtrua (në formë: Ju thërrasin), pse nuk e mbledh Këshillin e sigurisë pas informacioneve për përgjim masovik, pas të cilës, sipas pohimeve të njërës palë, qëndron shërbim i huaj,...

A do të përgjigjet Gruevski për mobing ndaj Janakieskit?

Në audio-regjistrimet që dje i publikoi Zoran Zaev, dëgjohet se si kryeministri Nikolla Gruevski i bën presion ministrit të transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski, të jep mendim për diçka për të cilën Janakieski mendon se nuk është në rregull ta bëj dhe vazhdimisht tenton të...

Reagime në Twitter: Bëni gati që të largohen

Sipas audio regjistrimeve që sot i publikoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, kryeministri Gruevski ka kontraktuar përqindje dhe provizione dhe ka kryer disa intervenime joligjore në procedura të tenderit. Nëpër rrjetet sociale u paraqitën sërë komentesh se përqindjet, që sipas Zaev, i ka marrë...

Mallkimi “erbas A320” mori 789 jetë

Aeroplanët “erbas A320”, në të cilat bëjnë pjesë modelet A318, A319, A320 dhe A321, që kur janë lëshuar në komunikacion prej prillit të vitit 1988 dhe deri më tani, kanë pasur 60 fatkeqësi, në të cilat kanë humbur jetën 789 persona. Prej numrit të...