fbpx

Greqia para vendimit historik

Grekët filluan sot të votojnë për një referendum, rezultati i të cilit do të jetë vendimtar për të ardhmen e qeverisë të parë të të majtës radikale në BE, por gjithashtu për vendin e Greqisë në familjen evropiane. Qendrat e votimit u hapën në...

Duke goditur në tiganë dhe tenxhere, protestuesit kërkuan dorëheqjen e Gruevskit

MijĂ«ra qytetarĂ« dhe mbĂ«shtetĂ«s tĂ« opozitĂ«s janĂ« duke protestuat para banesĂ«s sĂ« kryeministrit Nikolla Gruevski duke kĂ«rkuar nga ai largimin nga skena politike. Protesta e cila filloi para qeverisĂ«, parakaloi nĂ« bulevardet kryesore tĂ« Shkupit duke brohoritur tĂ«rĂ« kohĂ«n ‘Gruevski ik’ ndĂ«rsa nĂ« duar...

Solemnisht u hap objekti i ri i VMRO DPMNE, u bë prerja e tortës së përvjetorit

Pas fjalimit të liderit të VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, solemnisht u lëshua në përdorim godina e re e partisë ndërsa u bë edhe prerja e tortës së përvjetorit. Sot VMRO DPMNE feston 25 vjetorin ndërsa njëkohësisht shënohen edhe 122 vite nga formimi i VMRO-së. Ahengu...

Në sheshin e Shkupit vendosen 128 drita dhe spërkatëse uji

Dukja e re e sheshit të Shkupit është në përfundim e sipër ndërsa gardhi që këto ishte prezent, filloi të largohet. Pritet që së shpejti edhe të promovohet zyrtarisht në mënyrë solemne. Sipas planeve, në sheshin Maqedonia është ndërtuar shatërvan në formë kënddrejti, me dimensione 20-10...

Marsh protestues prej QeverisĂ« deri tek Ministria e kulturĂ«s kundĂ«r “Shkupi 2014”

AnĂ«tarĂ« tĂ« LSDM-sĂ« sot prej orĂ«s 18 marshuan nga Kampi i lirisĂ« para QeverisĂ« deri tek Ministria e kulturĂ«s nĂ« shenjĂ« proteste kundĂ«r projektit “Shkupi 2014”. Pas marshit, nĂ« kamp u mbajt debat nĂ« tĂ« cilin biseduan Ilija Nikollovski nga Partia e pensionistĂ«ve, Stanislav Pipan...

Galeria: Ekipi i “MetĂ«s” hyri nĂ« KumanovĂ«, fotografi tronditĂ«se nga Lagjja e Trimave

Ekipi i “MetĂ«s” hyri nĂ« Lagjen e Trimave nĂ« KumanovĂ«, ku vunĂ« re shtĂ«pi  krejtĂ«sisht tĂ« shkatĂ«rruar. PronarĂ«t janĂ« para objekteve dhe shohin se çfarĂ« ka mbetur prej tyre.  

Policia shpërbën grupin e  protestuesve  dhe i ndejk nëpër rrugica

Siç  raporton reporteri ynë  policia ka ngushtuar rrethin e protestuesve prej para QeverisĂ« kah Parku i qytetit dhe bulevardit “Partizanski Odredi”. NjĂ« grup  protestuesish bllokuan udhĂ«kryqin te Kisha Qendrore, pastaj  u drejtuan nĂ«pĂ«r bulevard dhe nĂ«pĂ«r rrugica. NdĂ«rkaq policia pĂ«rdor forcĂ«n dhe arreston. DhunĂ«s...

Nxënësit e shkollave të mesme vendosën kampe para MASh

NxĂ«nĂ«sit e shkollave tĂ« mesme fituan tĂ« drejtĂ«n tĂ« ngrenĂ« kamp para MinistrisĂ« sĂ« Arsimit dhe shkencĂ«s dhe filluan me rregullimin e kampeve. Ata nga mĂ«ngjesi u mblodhĂ«n para MinistrisĂ« sĂ« Arsimit dhe ShkencĂ«s dhe presin qĂ« ministri Abdilaqim Ademi t’i thirr nĂ« bisedime.

“Hajde” nĂ« GjykatĂ«n Kushtetuse dorĂ«zoi mĂ« shumĂ« se 6000 parashtresa

HonoraristĂ«t kĂ«rkuan nga Gjykata Kushtetuese t’i anulojĂ« ligjet me tĂ« cilat edhe kjo kategori e qytetarĂ«ve paguajnĂ« kontribute. NĂ« marshin protestues deri nĂ« GjykatĂ«, ishin theksuar mĂ« shumĂ« parulla midis tĂ« cilave se honoraristĂ«t tanimĂ« nuk jetojnĂ«, por vetĂ«m mbijetojnĂ«. “BukĂ«n na keni marrĂ«â€; “Nuk...

Studentët dhe nxënësit në marsh kundër reformave të papërshtashme

StudentĂ«t dhe nxĂ«nĂ«sit e shkollave tĂ« mesme paralelisht,  nĂ« mesditĂ«, do tĂ« fillojnĂ« marshet kundĂ«r reformave  tĂ« papĂ«rshtatshme nĂ« arsim. “Plenumi i StudentĂ«ve” marshin e tij  e nisi nga Universiteti i “ShĂ«n Kirilit dhe Metodit” pĂ«r tĂ« pĂ«rkrahur nxĂ«nĂ«sit e shkollave tĂ« mesme tĂ« cilĂ«t...

Banorët e Qendrës me hite të viteve 60-ta u argëtuan në korzonë e QTQ

Disa qindra qytetar sonte janĂ« mbledhur nĂ« korzonĂ« e parkut “Zhena Borec”, manifestim nĂ« suazat e fushatĂ«s “Dil pĂ«r QTQ-nĂ«â€, qĂ«llimi i tĂ« cilit Ă«shtĂ« qĂ« t’i motivoj qytetarĂ«t e komunĂ«s QendĂ«r tĂ« dalin nĂ« referendumin e ardhshĂ«m nĂ« tĂ« cilin do tĂ« vendoset...

Sot në Smilkovcë vetëm kisha e vogël, mërzia dhe qetësia dëshmojnë për të vrarët

Tre vite pas vrasjes makabĂ«r tĂ« Aleksandar Nakevskit, Filip Slavkovskit, Cvetanço Ackovskit, Kire Trpkovskit dhe peshkatarit Borçe Stefkovskit ditĂ«n e enjte, liqeni i SmilkovcĂ«s sot i qetĂ« sikur asgjĂ« nuk ka ndodhur. DĂ«shmi i aktit monstruoz Ă«shtĂ« vetĂ«m kisha e vogĂ«l “ShĂ«n 40 MartirĂ«t” e...

PĂ«rfundon tmerri i studentĂ«ve nĂ« “Goce Dellçev”

NĂ« mĂ«nyrĂ« intensive punohet nĂ« riparimin e njĂ«rit bllok tĂ« shtĂ«pisĂ« sĂ« studentĂ«ve “Goce Dellçev”. “Meta” ishte nĂ« shtĂ«pinĂ« e studentĂ«ve qĂ« tĂ« sheh se si po zhvillohet riparimi i objektit prej ku dolĂ«n pamje rrĂ«qethĂ«se nĂ«pĂ«r mediumet e huaja. PĂ«r momentin situata Ă«shtĂ« si...

Qytetarët para Komunës Qendër me mbështetje për referendumin e QTQ-së

Para Komunës Qendër janë grumbulluar një grup i qytetarëve që, siç thonë, të ofrojnë mbështetje për këshilltarët për ta votuar vendimin për referendum për pamjen e QTQ-së. Seanca e këshillit të komunës, ku do të shqyrtohet kjo pikë, fillon më orën 13.

Protesta e “Plenumit tĂ« gazetarĂ«ve” para komisionit pĂ«r lustrim

Rreth pesĂ«dhjetĂ« anĂ«tarĂ« tĂ« organizatĂ«s joformale tĂ« “Plenumit tĂ« gazetarĂ«ve” sot protestuan para selisĂ« sĂ« Komisionit pĂ«r lustrimin e fakteve pĂ«r shkak tĂ« lustrimit tĂ« kryeredaktores pĂ«rgjegjĂ«se tĂ« “Fokus”, Jadranka Kostova. GazetarĂ«t, me parulla ku qĂ«ndronte slogani “Gazetaria nĂ« hendek”, “Vendimet e kĂ«qija sjellin njerĂ«z...

Vdekja i mbĂ«shteti pĂ«r muri “Ç’bĂ«n” dhe “Alo shef”

Pas  mbishkrimeve  nĂ« mure “Shu praish” (Ç’bĂ«n), “Zdravo Gorde” ( Ç’kemi Gorede) dhe “Alo naçallnice” (Alo shef), tĂ« inspiruara nga bisedat e pĂ«rgjuara, filluan tĂ« paraqiten edhe njĂ« seri me pĂ«rmbajtje nacionaliste dhe me gjuhĂ« tĂ« qartĂ« tĂ« urrejtjes. Te njĂ« pjesĂ« e madhe e mbishkrimeve...

Me mbishkrime “Ua censurues” filloi protesta para RTVM-sĂ«

Qindra qytetarĂ« u grumbulluan para radio- televizionit tĂ« MaqedonisĂ« (RTVM) nĂ« protestĂ«n e cila filloi prej orĂ«s 12 pĂ«r shkak tĂ« refuzimit tĂ« servisit nacional tĂ« transmetoj audio regjistrimet e “bombave” qĂ« Ă«shtĂ« duke i publikuar lideri opozitar, Zoran Zaev. Disa nga qytetarĂ«t e grumbulluar...

“Meta” tek “Aktor”: Askush asgjĂ« nuk din, askush asgjĂ« nuk ka dĂ«gjuar, tĂ« gjithĂ« punojnĂ«

PunĂ«torĂ«t ndĂ«rtimor tĂ« “Aktor”, kompania e cila e ndĂ«rton magjistralen Demir Kapi- SmokvicĂ« as qĂ« kanĂ« dĂ«gjuar pĂ«r skandalin e korrupsionit qĂ« po trondit kompaninĂ« ndĂ«rsa punĂ«t ndĂ«rtimore po zhvillohen me avaz tĂ« plotĂ«. Para hyrjes ka tabelĂ« tĂ« madhe ku shkruan “Aktor” dhe...

Ibrahimovski: Pushteti nuk ka faqe të bardhë e jo romët

“Duam liri”, “Edhe unĂ« jam rom”, “Mjaft  me diskriminim”, “DrejtĂ«si pĂ«r romĂ«t”, DorĂ«heqje Jankulloska”...me kĂ«tĂ« parulla romĂ«t nga e tĂ«rĂ« Maqedonia e filluan marshin kundĂ«r diskriminimit, qĂ« siç thonĂ«, e kryen pushteti mbi ta. Protesta filloi prej sallĂ«s sĂ« sportit “Kale” ku u parkuan disa...

Nxënësit e shkollave të mesme marshuan kundër testimit ekstern

NxĂ«nĂ«sit e disa shkollave tĂ« mesme tĂ« Shkupit, pĂ«rmes marshit kĂ«rkuan tĂ« ndalet testimi ekstern dhe matematika tĂ« mos jetĂ« lĂ«ndĂ« e patjetĂ«rsueshme e maturĂ«s shtetĂ«rore. “Plenumi i shkollave tĂ« mesme” marshin e filluan prej Parkut tĂ« qytetit, kurse duke brohoritur “Jo pĂ«r matematikĂ«â€,...