fbpx
Bota Faqe 3

Bota

Konferencë e EEAS: BЕ-ja duhet ta imponojë rolin e vet si faktor që i lëviz punët

BЕ duhet edhe në marrëdhëniet ndërkombëtare edhe në zgjidhjen e kontesteve ta imponojë rolin e vet si faktor që i lëviz punët, si subjekt sovran i cili ka autonominë e vet strategjike. Gjatë kësaj, BE duhet të përpiqet ta nxitë respektimin e vlerave evropiane...

Qendra për tranzicion demokratik propozon që gjatë regjistrimit në Mal të Zi të mos grumbullohen të dhëna mbi kombin, religjionin dhe gjuhën

Qendra për tranzicion demokratik e filloi iniciativën që në regjistrimin në Mal të Zi të hidhet poshtë praktika e vjetër e grumbullimit së të dhënave mbi përkatësinë etnike (kombëtare) dhe (mos) përkatësinë religjioze, si dhe gjuhën në të cilën flet qytetari. Qëllimi i këtij propozimi është...

Facebook-u ka mënjanuar shtatë milionë postime për shkak të dezinformatave në lidhje me koronavirusin

Në tremujorin e dytë të këtij viti, nga fillimi i prillit deri në fund të qershorit, Facebook-u ka mënjanuar gjithsej shtatë milionë postime për shkaka të përhapjes së dezinformatave për koronavirusin, përfshirë ato me rekomandime për masa mbrojtëse ose medikamente ose trajtime të caktuara...

NED: Lufta kundër segregimit dhe diskriminimit racor në SHBA vazhdon

Vrasja brutale e afrikano-amerikanit Xhorxh Fllojd (George Floyd) nga një oficer i policisë në Mineapolis ka ngjallur zemërim dhe mllef, që nuk është parë në SHBA më shumë se 50 vjet, që nga vrasja e Martin Luther King Jr. thuhet në komunikatën e Fondit...

Millorad Millojeviq, Radio Evropa e Lirë: Gazetarët e BeH tashmë po mbeten pa punë për shkak të pandemisë

Epidemia e kovid-19 ka ndikuar në shumë mënyra te gazetarët, të cilët kanë qenë lidhja ndërmjet shëndetësisë dhe publikut gjatë krizës. Publiku nga afër ndiqte gjithçka që kishte të bëjë me pandeminë, duke injoruar ata që ua transmetonin atyre informacionet çdo ditë. Në të...

Investimet në Pustec, premtimi i pa-mbajtur i homologëve të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

Në bashkinë e Pustecit, në juglindje të vendit banojnë pothuaj 6000 banorë, që përbëjnë minoritetin maqedonas. Gjatë takimit të mbajtur në shtator 2019, dy ministrat e brendshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut premtuan investime të rëndësishme që do rrisnin mirëqenien e këtij komuniteti....

Çfarë ndodhi me rihapjen e premtuar të kufijve tokësorë më 1 qershor?

Rihapja e kufijve me vendet fqinje, të mbyllura gjatë pandemisë, u premtua se do të ndodhte në 1 qershor. Kryeministri Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e njoftuan këtë gjatë komunikimeve të planit të rihapjes në disa konferenca gjatë muajit maj. Por një...

Gjuha maqedonase ka kohë që është kodifikuar dhe njohur, ndërsa anëtarësimi në BE është prioritet kryesor strategjik që nga pavarësia

Në emisionin “Dita jonë” në Radio kombëtare bullgare, gazetari bullgar Kostadin Filipov si i ftuar për të komentuar situatën me ambiciet e Maqedonisë së Veriut për në BE në disa raste shprehu pikëpamje që kanë qenë prej kohësh të pranishme në hapësirën publike Bullgare Filipov...

Kriza e koronës do të lë pa punë 195 mln njerëz në botë

Ndërprerja e përgjithshme e punës në shumë kompani të botës dhe masat ekonomike në lidhje me përhapjen e virusit korona, është reflektuar ndaj afërsisht 2,7 miliardë punëtorëve në botë, njofton Meta. Në tremujorin e parë të vitit 2020, për shkak të kufizimeve të ndryshme, do të...

Jetesa është më e shtrenjta në Zvicër dhe Norvegji, Maqedonia e Veriut ndër vendet më të lirat

Analiza e revistës afariste Ceoworld ka kategorizuar 132 vende në botë të cilat janë më të shtrenjtat për të jetuar, si dhe ato ku janë kushtet më të pranueshme për jetë. Zvicra dhe Norvegjia janë padyshim liderë kur bëhet fjalë për çmimet e larta të produkteve...

Rreziku nga dezinformatat është pjesë e sfidës së raportimit në rajonin e Ballkanit

Në vlugun e përhapjes së dezinformatave, gazetarët në Kosovë pohojnë se sfidat për raportim për ngjarjet në rajon janë gjithnjë e më të mëdha, shkruan Meta.mk. Profesionistët në terren pohojnë se mediat që nuk kanë prani në terren në të gjithë Ballkanin duhet t’i kushtojnë vëmendje...

Ngjarja “AMyZONE” e STEMLab-it nga Tetova në mesin e finalistëve të “Meet and Code 2019”

Ngjarja “AMyZONE” e organizuar nga Qendra për edukim dhe mësim inovativ- STEMLab nga Tetova në kuadër të projektit “Meet and Code 2019” që u zbatua nga Fondacioni Metamorfozis në partneritet me “Haus des Stiftens gGmbH” nga Gjermania dhe Techsoup Europe, ndërsa me mbështetje financiare...

Qeveria kroate fajësohet për financimin e një portali dezinformues me fondet e BE-së

Më 31 tetor, shërbimi i kontrollit të fakteve Faktograf raportoi se ministria kroate e Ekonomisë, Sipërmarrjes dhe Artizanatit i akordoi rreth 13.200 euro subvencione nga fondet strukturore të BE, portalit Dnevno.hr, “një prej prodhuesit kryesorë të dezinformatave në hapësirën mediatike kroate”. Paratë nga fondi Evropian...

Ballkani i kupton problemet ekologjike vetëm në letër

Plani për t’u ballafaquar me ndotjen e ajrit është i mirë, por ky problem nuk mund të zgjidhet në afat të shkurtë për shkak se ekzistojnë më tepër faktorë sikur ngrohja e shtëpive, efikasiteti energjetik, komunikacioni me të cilat duhet të përballemi, deklaroi ministri...

VMRO-ja bullgare do ta lëshojë qeverinë nëse Sofja do ta mbështesë Maqedoninë Veriore për anëtarësim në Evropë

Zëvendëskryeminstri i Bullgarisë për rendin publik dhe sigurinë, ministër i mbrojtjes, si dhe kryetar i partisë politike bullgare VMRO-BND, Krasimir Karakaçanov, këtë fundjavë tha se ai dhe partia e tij nuk do ta mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian (BE). Ai kërkoi...

Teoria e komplotit të CIA-s nga ish koloneli i ushtrisë jugosllave gjen një platformë në mediat serbe

Disa media serbe kanë botuar kohët e fundit një version të një oficeri ushtarak në pension në të cilin ai promovon një teori që shumë njerëz e shohin si konspirative ose të rreme. Teoria pretendon se shërbimet e inteligjencës së disa shteteve ballkanike janë...

Sensacionalizëm dhe spekulime në revistën serbe “Blic” – qeveria e Maqedonisë i përgënjeshtron lidhjet e fshehta dhe fondet e zeza mes Zaevit dhe Haradinajt

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtron se kryeministri Zoran Zaev dhe ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kanë “lidhje të fshehta dhe fonde të zeza për të korruptuar politikanët në Bruksel”, siç ka publikuar para disa ditësh (06.08.2019) gazeta serbe “Blic” duke mos cituar asnjë burim...

Revista për mjekësi alternative e promovojnë Rusinë në Ballkan

Një metodë për përhapjen e ndikimit rus në Ballkan është nëpërmjet revistave për mjekësi alternative. Derisa shtypi në të gjitha vendet ballkanike është në rënie të madhe, numri i revistave me tituj sikur “Doktor Rusie”, “Brishta Ruse”, “Enciklopedia ruse e shëndetit” është duke u...

Daciq: Zhivaljeviq duhej të njoftoj nëse në Kuvend ka shtetas serb

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot ka deklaruar se nëpunësi i ambasadës serbe në Maqedoni dhe pjesëtar i Agjencisë së Sigurimit dhe Informimit (ASI), Goran Zhivaljeviq, me hyrjen në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill, gjatë incidenteve, nuk e ka shkelur protokollin diplomatik...

 “Blic”: Serbia është për katër herë më e fuqishme ushtarakisht se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova

Serbia me 36.000 ushtarë është më shumë se katër herë më e fuqishme se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova, që kanë nga 8000 ushtarë. Më poshtë është Mali i Zi me 1853 ushtarë. Megjithatë, Kosova prin para tjerëve për shkak të 150 pjesëtarëve të njësitit...