fbpx
Свет Европа Страница 3

Европа

Франција задоволна од новите правила за проширување – бара да не се изменат

Франција е задоволна од новата процедура за приклучување кон ЕУ предложена од Брисел, но би сакала таа да биде усвоенa без измени, за да...

EWB: Нацртот на новата методологија за проширување ќе биде презентиран в среда

Предлогот за новата методологија за проширување на ЕУ ќе биде презентиран в среда, пишува „Јуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans), повикувајќи се на неофицијални...

Европјаните се противат на проширувањето – не можеле веќе да се потпираат на САД

Граѓаните на Европската Унија се малку исплашени бидејќи повеќе не може да се потпираат на САД како чувар на безбедноста, но исто така сакаат...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 106, инфекцијата бргу се шири

Досега 106 луѓе починале од последиците предизвикани од коронавирусот, а бројот на новоинфицирани се зголемува секој ден. Во Кина вчера имало 4.515 инфицирани, што...

Џонсон: Ја преминавме целната линија за Брекситот

Британскиот парламент вчера го усвои ЕУ-законот односно легислативата што го овозможува излегувањето на Обединетото Кралство од Европската Унија. Премиерот Борис Џонсон претпоследниот потег од...

Минатата година најтоплата во Европа од почетокот на мерењата

Минатата година, 2019, е најтоплата година во Европа од кога се вршат мерења, предупреди Copernicus Climate Change Service (C3S), телото на ЕУ што ја...

Борис Џонсон победи со огромно мнозинство и вети конечен излез од ЕУ на 31...

Со 364 освоени места во парламент, Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон освои огромно мнозинство на вчерашните избори, предизвикувајќи изненадување со 47 места повеќе...

Европската комисија го презентираше „Зелениот договор“

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот зелен договор (European Green Deal) кој е патоказ за претворање на економијата на Европската Унија во одржлива преку...

ЕУ ќе им помогне на настраданите во Албанија

По катастрофалниот земјотрес во Драч, Албанија, Европската Комисија (ЕК), реагираше со ветување дека ќе помогне на Албанија и на настраданите. „По катастрофалниот земјотрес што ја...

Плевнелиев: Русија е присутна како „агресор“ не само во Бугарија, туку и во регионот

Сегашниот модел на спроведување санкции против Русија не е најсоодветниот. Санкциите не функционираат како што треба, но не затоа што не функционираат воопшто, туку...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ