fbpx
Свет Европа Страница 3

Европа

Рускиот воен брод „Москва“ тешко оштетен, Украина тврди го погодила со ракета

Најважниот брод на руската црноморска флота, ракетниот крстосувач „Москва“ е тешко оштетен од експлозија. Украинската војска тврди дека бродот е погоден од нивна страна со ракета „Нептун“, што предизвикало сериозни оштетувања, јавува Укринформ. Руското Министерство за одбрана потврди дека бродот е оштетен, но вели...

Бајден го обвини Путин за геноцид во Украина, Русија трупа дополнителни сили за напад на истокот

Американскиот претседател Џо Бајден за прв пат изјави дека диктаторот Владимир Путин врши геноцид во Украина. Зборувајќи на настан во сојузната држава Ајова, Бајден пред присутните граѓани рече: „вашиот семеен буџет, вашата способност да го наполните резервоарот - ништо од тоа не треба да...

Украина обвинува за хемиски напад во Мариупол, меѓународната заедница ќе ги испита наводите

Украинските воени сили денеска обвинија дека Русија извршила хемиски напад во Мариупол со неидентификувана отровна состојка, јавува Укринформ. Тие ја пренесуваат изјавата на основачот на баталјонот Азов, Андриј Билетски дека синоќа било употребено хемиско оружје од руските сили, кои се обидуваат целосно да го...

По првиот круг претседателски избори во Франција, Макрон има причини да се плаши од националистката Ле Пен

На вчера одржаниот прв круг претседателски избори во Франција убедливо најмногу гласови освои актуелниот шеф на државата Емануел Макрон, но неговата ривалка, односно второпласираната крајна десничарка Марин ле Пен, во одлучувачкиот втор круг на 24 април би можела да му создаде многу проблеми на...

Украина стравува од руски провокации во Молдавија, бројот на загинати цивили се искачи на 1.793

Руските вооружени сили може да се обидат да направат провокации од отцепениот регион Приднестровје во Молдавија и за тоа да ја обвинат Украина, предупредија денеска од украинскиот генералштаб, пренесува Би-би-си. Приднестровје е самопрогласена пара-држава која се отцепи од Молдавија и во која се стационирани...

Франција утре избира претседател – Макрон во првиот круг во тешка битка со Ле Пен

Во Франција утре ќе се одржи првиот круг од претседателските избори. Досегашниот претседател Емануел Макрон се обидува да освои втор мандат како претседател, додека како главен ривал на изборите му е радикално десничарската кандидатка Марин Ле Пен. Податоците од анкетните истражувања што ги пренесува Ројтерс...

Русија ја забрани работата на Амнести интернешенел, Хјуман рајтс воч и други меѓународни организации

Руските државни власти вчера соопштија дека ја забрануваат работата на нивната територија на 15 меѓународни организации, меѓу кои се Амнести интернешенел, Хјуман рајтс воч, фондациите „Фридрих Науман“, „Фридрих Еберт“, „Хајнрих Бел“, „Ага Кан“, „Карнеги“ и други, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик.  Ваквиот чекор...

Бројот на загинати на железничката во Краматорск се искачи на 52, Русија се спрема за напад на Харков

Над 52 загинати и 109 повредени лица е билансот од вчерашното гранатирање на железничката станица во Краматорск, јавува Укринформ. Тие ги пренесуваат информациите од Пентагон дека со руски проектил „Точка-У“ е погодена станицата, на која се наоѓале огромен број на граѓани кои чекале евакуација...

Нападнат Димитриј Муратов, уредник на „Новаја газета“ и добитник на Нобелова награда за мир

Рускиот добитник на Нобеловата награда за мир, новинарот Дмитриј Муратов вели дека бил нападнат со црвена боја измешана со ацетонски растворувач во воз во Русија. Напаѓачите извикувале „Муратов, ова е за нашите момчиња“, пишува на Твитер новиот медиум „Новаја газета Европа“. ❗️Неизвестный напал на главреда «Новой...

Над 30 загинати и 100 повредени во ракетен напад, Зеленски: Ова е зло кое нема граници

Повеќе од 30 луѓе загинаа, а над 100 беа ранети во руски ракетен напад врз железничка станица во источна Украина во петокот, додека цивилите се обидуваа да се евакуираат во побезбедните делови на земјата, соопшти државната железничка компанија, пренесе агенцијата Ројтерс. Според информациите добиени од...

Фон дер Лејен и Борел денеска во Кијив ќе се сретнат со украинскиот претседател

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лејен и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика денеска патуваат во главниот град на Украина, Кијив, за да се сретнат со украинскиот претседател Зеленски.   На шляху до Києва! Going to Kyiv. #StandWithUkraine @vonderleyen @eduardheger pic.twitter.com/Lw8UaQUZgB — Josep Borrell Fontelles...

Германското разузнавање пресретнало радиокомуникација на Русите со која се потврдува масакрот во Буча

Германското разузнавање пресретнало радиокомуникација на руската војска во врска со убиствата на цивили во Буча, Украина, каде беше извршен масакр на стотици граѓани. Изгледа дека ова злосторство било дел од план, пишува германскиот магазин „Шпигел“, кој екслузивно ги пренесува наодите на германското разузнавање. Bundesnachrichtendienst (BND),...

Здружението „Лесја Украинка“ бара реакција за дезинформациите што ги негираат злосторствата во Украина

„Лесја Украинка“, здружението на Украинците во Северна Македонија се огласи со реакција на сè почестите дезинформации во врска со инвазијата на Русија врз Украина, како и одобрувањето на воените злосторства, односно на навредите и говорот на омраза на интернет. Здружението побара мерки за сузбивање...

Русија целосно се повлече од Чернихив и Кијив, се насочува кон Донбас

Сите руски трупи од регионите Чернихив и Кијив се повлечени, соопшти Пентагон вчера. Но, според ситуацијата на терен, како што известува Би-би-си, тоа не значи деескалација на војната, оти Русите сега се насочуваат кон регионот Донбас и се прави обид да се заобиколат украинските...

„Девојчето во црвеното палто“ од „Шиндлеровата листа“ сега им помага на украинските бегалци

Жената која го глумеше „девојчето во црвено палто“ во филмот на Стивен Спилберг „Шиндлеровата листа“ сега им помага на украинските бегалци на полската граница, објави полскиот портал The first News. Оливија Дабровска, која се прослави на тригодишна возраст откако се појави во легендарниот филм на...

Европската комисија почнува истрага за владеењето на правото против Унгарија

Европската комисија ќе почне правна истрага против Унгарија, со која ќе се испитува владеењето на правото во оваа членка на ЕУ и која што би довела и до парични казни, соопшти претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен во Европскиот парламент, известува „ЕУОбсервер“. Тоа...

„Дојче веле“ изнесува докази против оградувањето на Русија од одговорност за масакрот во Буча

Сликите на убиени цивили во Буча го шокираа светот. Руската влада и проруски профили на социјалните мрежи тврдат: сѐ е инсценирано, некои од труповите се движат. Нашата проверка на факти докажува: тоа не е точно, пишува „Дојче веле“. Подолу го пренесуваме текстот за проверката на...

Зеленски постхумно му додели Орден за храброст на фоторепортерот Макс Левин

Претседателот Володимир Зеленски пред синоќешното обраќање до нацијата потпиша указ за постхумно доделување Орден за храброст на фоторепортерот Макс Левин, кој беше убиен од руските напаѓачи во регионот на Киев. „За лична храброст и несебични дејствија покажани за време на покривањето на руската агресија, одлучувам:...

Зеленски пред ОН ја обвини Русија за најголемите злосторства по Втората светска војна

Володимир Зеленски
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во говор пред Советот за безбедност на ОН ја обвини руската војска за вршење на најголемите злосторства по Втората светска војна, посочувајќи на егзекуции на цивили и прегазување луѓе со тенкови од страна на руската војска „за забава“. Во обраќањето...

Контраспин: Лавров во уште една спин „офанзива“ за оправдување на руската агресија врз Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за четири српски медиуми настапи со познатите дезинформациски наративи за војната во Украина, употребувајќи ја познатата фраза „специјална воена операција“, чија цел е ослободување на угнетеното руско население во Донбас и Луганск. Лавров го повтори...

Украински борци се предаваат во Мариупол, Зеленски обвини дека Русија користи забрането оружје

Официјална Москва соопшти дека уште речиси 700 украински борци се предале во окупираниот град Мариупол, пренесе Ројтерс. Истовремено, САД се последната земја која што повторно ја отвори својата амбасада...