fbpx
Свет Европа Страница 2

Европа

„Дојче Телеком“ ја промовира 5Г-мрежата во Германија со понуда за 16 милиони корисници

Наспроти дезинформациите дека воведувањето на 5Г-технологии во развиениот свет е закочено, најновите вести укажуваат дека вистината е сосем спротивна на теориите на заговори. „Дојче Телеком“...

Карантинот и полицискиот час спречиле три милиони жртви од коронавирусот во 11 европски земји

Строгите мерки за карантин и полициски час овозможиле да се намали преносот на ковид-19 и да се спречат три милиони смртни случаи во 11...

Чешка протера руски дипломати обвинети за сеење дезинформации

Чешката влада протерала двајца дипломати од руската амбасада во Прага заради ширење дезинформации за наводен заговор да се убијат локални политичари. Според изјавата на чешкиот...

Измамници со криптовалути промовираат лажни написи од „Форбс“ преку огласи на „Фејсбук“

Измамници кои како мамка користат лажни написи од списанието „Форбс“ и анти-ЕУ дезинформации продолжуваат со кампањата насочена кон корисниците на Фејсбук од Европа, предупредува...

Меркел и Макрон предложија посебен буџетски фонд од 500 милијарди евра за економско заздравување...

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот престедател Емануел Макрон предложија основање на посебен буџетски фонд за заздравување од економските последици од пандемијата со корона...

НАТО почнува проект за развој на брза и точна дијагноза на Ковид-19

НАТО со стручњаци од две европски универзитетски клиники почнува практичен научен проект за развој на нови алатки за брза и точна дијагноза на инфекција...

Западен Балкан доби поддршка за ЕУ перспектива и средства за борба против корона вирусот...

Порака за продолжување на реформите и поддршка за европската интеграција добија земјите од Западен Балкан на вчерашниот Самит на ЕУ за Западен Балкан што...

Отворен е балканскиот конкурс за кратка приказна „Бибер“

Оваа година по четврти пат е отворен регионалниот конкурс за кратка приказна „Бибер“. Темата е проширена и авторите сега може да пишуваат на теми...

Короната ќе остави без работа 7 милиони туристички работници во Европа

Туристичката сезона во Европа ќе претпри голем удар од корона вирусот, а околу 7 милиони вработени ќе останат без работа. Станува се поизвесно дека...

Во Лондон во просек има 100 апсења на ден поради порастот на случаи со...

За една третина е зголемен бројот на случаи за семејно насилство во Лондон, соопшти управата од лондонската полиција. За само шест недели, откако се воведени...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ