fbpx
Свет Европа Страница 2

Европа

Новинарката Вера Гирич на Радио Слободна Европа загина во руски воздушен напад на Кијив

Вчерашниот руски воздушен напад на Кијив беше кобен за новинарката на Радио Слободна Европа (РСЕ), Вера Гирич. Една од ракетите погодила станбена зграда во украинскиот главен град, при што загинала новинарката на сервисот на украински јазик на РСЕ. Страшната вест денеска ја потврди и главната...

Шефот на ОН ги осуди нападите врз цивили за време на неговата посета на Украина

Шефот на Обединетите Нации, Антонио Гутереш по првиот руски напад врз Кијив откако силите на Москва се повлекоа пред неколку недели ја опиша Украина како „епицентар на неподнослива болка и страдање“, пренесе Асошиејтед Прес. Русија нападна цели низ цела Украина во четвртокот, вклучително и нападот...

Џафери во Украина, ги посети и Буча и Ирпин каде беа убиени стотици цивили

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера беше во посета на Украина, на официјална покана на неговиот украински колега, претседателот на парламентот на Украина, Руслан Стефанчук, при што имаше средба и со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Џафери, беше и во населбата Буча и градот Ирпин,...

Украина тврди дека Русија доведува нови воени сили на фронтот, загинати цивили во неколку региони

Генералштабот на украинската армија информираше дека Русија довела 500 нови единици воена опрема на фронтот во близина на градот Изиум во Харкивската област и дополнителни падобрански трупи за да ги засили офанзивните дејствија во правец кон Донецката област, јавува Укринформ. Главниот напор за пробив...

Фондот за обнова и отпорност – нова финансиска инјекција во ЕУ

Фoндот за обнова и отпорност е најголемиот дел од Инструментот „Нова генерација ЕУ“, тежок околу 800 милијарди евра, востановен за да се поттикне развојот по пандемијата. На овој фонд отпаѓаат 672,5 милијарди евра, од кои 312,5 милијарди се дотации (грантови), додека 320 милијарди евра...

Русија планира референдум во окупираниот Херсон, Молдавија стравува од конфликт на нејзина територија

Руските окупаторски сили во Херсон денеска ги растераа демонстрантите кои одржаа мирен протест против одржувањето на т.н. референдум, со којшто би се формирала нова самопрогласена „Народна република Херсон“, јавува Укринформ. Руските сили привеле дел од демонстрантите, а медиумските извештаи јавуваат и за повредени цивили...

Газпром вели дека ги прекинува испораките на гас за Бугарија и Полска, Петков не прифаќа рекет од Русија

Руската државна компанија Газпром соопшти дека ја прекинува испораката на гасот за Бугарија и Полска откако двете земји одбиле да плаќаат за испораките во руски рубљи, јавува Јуроњуз. Од Газпром предупредуваат дека ако двете земји се обидат да повлечат од транзитниот гас кон другите...

Обединетото Кралство ја зголемува хуманитарната поддршка за болниците и пожарникарите во Украина

Повеќе амбулантни и противпожарни возила ќе бидат испратени во Украина како дел од континуираната поддршка од Обединетото Кралство за оваа земја, информираат од британската влада. Финансиски средства за здравствените експерти и медицински материјали за спасување на човечки животи ќе бидат исто така дел од...

Русија продолжува со агресијата во Украина, за Лавров трета светска војна е „реална опасност“

Руските сили продолжуваат со воената агресија на територијата на Украина. Три напади врз јужниот град Запорожје се регистрирани утрово, а претходно украинските власти соопштија дека Русија довела многубројна опрема и војници на првите борбени линии за да изврши напад на последниот поголем град на...

Блинкен и Остин го посетија Кијив, Русија гаѓа железнички станици и термоелектрани

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин вчера ја реализираа посетата на Кијив, без претходно истата да ја потврди Белата куќа, пишува Би-би-си. Официјален Вашингтон не сакаше да го потврди патувањето сè додека двајцата американски функционери не се вратија безбедно...

Јанез Јанша со убедлив пораз по изборите во Словенија заминува од премиерското место

По повеќе од две години премиер на Словенија, Јанез Јанша ќе мора да си замине од премиерското место по резултатите од парламентарните избори што се одржаа вчера во Словенија. Неодамна формираната опозициска партија Движење Слобода на менаџерот Роберт Голоб освои 34,5 отсто од гласовите...

Макрон ја победи Ле Пен на изборите во Франција и обезбеди втор мандат

Францускиот претседател Емануел Макрон со значителна предност ја победи својата ривалка од екстремната десница Марин Ле Пен на денешниот втор круг од претседателските избори во Франција. Како што пренесува Ројтерс, според предвидувањата, Макрон обезбеди втор мандат избегнувајќи нешто што ќе значеше политички земјотрес. Според првичните...

Путин нареди блокада на фабриката Азовстал во Мариупол, Украина тврди дека Русија не може да ја заземе

Рускиот претседател Владимир Путин денеска им нареди на нејзините сили да ги запрат нападите на челичарницата Азовстал во Мариупол, но и да го блокираат влезот и излезот во овој огромен индустриски комплекс. Ваквиот потег следи откако рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу призна дека...

Репортажа од Долњи Витковице: Од напуштена фабрика до креативен уметнички и образовен центар [фото]

Трансформацијата и реадаптацијата на напуштените индустриски комплекси во Скопје засега остануваат само на хартија како идеи на стручната јавност и граѓанските иницијативи како да се искористи напуштениот простор за добробит на целото општество. Со исклучок на трансформацијата на поранешниот магацин на АРМ во Центар...

И покрај почетокот на офанзивата во Донбас, Русија засега не може да постигне големи пробиви

Офанзивата на руските сили во источна Украина веќе е започната, но засега тие не успеваат да обезбедат големи пробиви на територијата на Донбас кој е под контрола на украинските власти, го пренесува Би-би-си извештајот на Институтот за проучување на војната. Американскиот тинк-тенк додава дека...

Изборната „честитка“ до Орбан

Минатата година, Европската унија, со посебна Регулатива, го воведе механизмот за условеност. Иако се водеше во рамките на пакетот „Нова генерација ЕУ“ за санирање на последиците од Ковид-19, тој се однесува на сите средства на Буџетот на ЕУ. Беше предмет на тежок компромис меѓу...

Русија интензивно напаѓа на истокот од Украина

Русија ја употреби сета расположлива воена моќ врз украинските градови и внесе нови војници во својата агресорска офанзива во обид да ја подели Украина на два дела. Воените дејствија се со цел преземање целосна контрола на источниот индустриски регион Донбас, познат по рудниците за...

Украина ја обвини Русија дека започнала воена офанзива во Донбас

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека Русија ја започнала воената офанзива во Донбас, која има за цел окупација на Донецкиот и Луганскиот регион, јавува Би-би-си. Руските сили продолжуваат да довлекуваат оружје и воена опрема во Украина од централните и источните региони на Русија. Украинскиот...

Ракетирања и авионски бомбардирања од исток до запад во Украина

Артилериски гранатирања и воздушни напади беа употребени од страна на руските сили во изминатово деноноќие, а петмина се загинати и 13 повредени во гранатирањето на градот Харкив. Во западниот град Лвив, пак, биле регистрирани пет ракетни напади, велат украинските власти. Како што пренесува Би-би-си, изгледа...

Над 4,7 милиони бегалци избегаа од војната, Русија го блокира извозот на житарки од Украина

Податоците на УНХЦР од 14 април говорат дека од војната од Украина во странство досега избегале 4.736.471 граѓани од оваа земја, пренесува Укринформ. Бројот на лица кои бегаат под налетот на руската инвазија е зголемен за 80.000 бегалци за само еден ден. Околу 90...

Економскиот институт – Скопје ја одбележа 70-годишнината од неговото постоење [фото]

Економскиот институт – Скопје вчера свечено ја одбележа 70-годишнината од неговото основање во 1952 година. На свеченоста, покрај директорот на Економскиот институт, проф. д-р Зоран Јаневски, свое обраќање имаше ректорот...