fbpx

Што се тоа фишинг напади?
(ВИДЕО)

Што се тоа фишинг напади, зошто се опасни за нас како корисници на интернетот и што треба да направиме за да се заштитиме од ваквите напади.

Закерберг тренира со боречкиот шампион Волкановски, додека расправијата со Маск се интензивира

На фотографија објавена пред три дена се гледа сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг како тренира со двајца УФЦ (Ultimate Fighting Championship – UFC)...

Четботот на „Гугл“ – Бард од денеска е достапен и во Северна Македонија

Четботот со вештачка интелигенција на „Гугл“, наречен Бард денеска беше лансиран во Европа и сега е достапен и за корисниците во Северна Македонија. Ривалот на...

Инстаграм Тредс надмина 100 милиони корисници побрзо и од ChatGPT

Новата апликација на Инстаграм наречена „Тредс“ веќе надмина 100 милиони корисници, притоа достигнувајќи ја оваа бројка побрзо и од четботот ChatGPT, јавува „Врџ“. Четботот на...

Твитер се закани дека ќе ја тужи „Мета“ поради новата апликација „Тредс“

Твитер размислува за тужба против „Мета“ поради нејзината нова брзорастечка ривалска социјална мрежа наречена „Threads“ (Тредс), тврдејќи дека компанијата ги прекршила правата на интелектуална...

Канадската влада ги повлекува рекламите од Инстаграм и од Фејсбук

Канадската федерална влада соопшти дека ќе ги повлече сите свои реклами од социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм. Најавата следува по потегот на компанијата „Мета“,...

„Тредс“ веќе е достапна – над 10 милиони корисници во првите неколку часови

По неколкумесечни гласини и протечени информации, конечно пристигна апликацијата „Threads“ (Тредс) – конкурентот на Твитер создаден од Инстаграм. До новата социјална мрежа веќе може...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.