fbpx

Фондацијата „Шеар“ алармира: Србија ќе стане првата земја во Европа со постојан биометриски надзор...

Доколку се усвојат одредбите за масовен биометриски надзор, коишто се содржани во нацрт-законот за внатрешни работи, Србија ќе стане првата земја во Европа што...

(Галерија) Младите беа главни актери на велосипедските дефилеа низ земјава

Во повеќе градови низ земјава денеска се одржаа велосипедски дефилеа на кои младите лица, ентузијасти и вљубеници во велосипедизмот и пешачењето го имаа главниот...

Охрид, Струга и Дебрца ќе работат со МЖСПП на репрогласување на Охридско езеро за...

Градоначалниците на општините Охрид, Струга и Дебрца, Константин Георгиевски, Рамиз Мерко и Зоран Ногачески, денеска во Охрид потпишаа заедничка изјава дека ја поддржуваат Студијата...

„Зелен хуман град“ со протест против сечењето дрвја во Аеродром, од Град Скопје велат...

Планираното сечење на 100 зрели дрвја за проширување на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром денеска на протест ги извади граѓаните и претставниците на...

Македонија на 40-то место на Глобалниот индекс за мир, скок од 11 места во...

Глобалниот индекс за мир за 2021 година покажува скок од 11 места за Македонија, односно нашата земја во моментов е најбезбедна од регионот на...

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини на „Фајзер-Бионтек“ преку Ковакс-механизмот

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс-механизмот, велат од Министерство за здравство. „До крајот на годината, преку...

Метаморфозис: Отвореноста не им е приоритет на општините

Само 10 општини во земјава имаат објавено граѓански буџет, додека единиците на локална самоуправа исполнуваат скромни 27 проценти од индикаторите опфатени во под-областа финансиска...

Софијанова: По ковид-19 дел од децата може да развијат мултисистемски инфламаторен синдром

Вирусот SARS-CoV-2 кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија, но неопходно е секој случај внимателно да се...

Вистиномер: Дезинформации дека вакцините ќе бидат забранети и дека е најден „спасоносен“ лек против...

Ниту вакцините ќе бидат укинати и забранети, ниту досега е најден лек кој ќе го уништи коронавирусот, како што се наведува во Фејсбук објавата...

Контраспин: Заев и Мицкоски спинуваа за бројот и причините за големата смртност од ковид...

Премиерот Зоран Заев ги извртува фактите околу причините за смртност на заболените од ковид-19 во земјата, сведувајќи ги само на придружни болести кај починатите...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ