fbpx

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за унапредување на основното образование кој е финансиран со средства од Светската банка, информираат од МОН. Оттаму...

Состојбата со насилството на младите е нестабилна – завршна конференција на проектот „Младите против насилство“

Повеќе од 70 отсто од испитаниците го делат ставот дека најчест тип насилство кај младите е врсничкото насилство, а речиси 60 отсто од нив сметаат дека тоа е меѓуетничкото насилство. Ова го покажуваат резултатите од спроведеното истражување за „Состојбата со насилство на младите во С....

Израел започна офанзива на југот од Газа, се подготвува и систем на водени пумпи за поплавување на тунелите на Хамас

Обединетите нации предупредуваат за уште попеколно сценарио во Појасот Газа, каде операциите за помош може да бидат неспособни да одговорат, пишува Би-би-си. Израелската војска соопшти дека презема „агресивна“ акција против Хамас и другите вооружени групи во Кан Јунис во јужниот дел на Газа. Наредена е...

Случајот со Вања злоупотребен за да се обвини ЕУ за неспособност

Случајот со 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје се злоупотребува без никакви аргументи да се нападне ЕУ како немоќна и небезбедна. Исчезнувањето на деца не е поврзано со членство во Унијата, туку е глобален феномен кој буквално го има во сите држави од светот. Станува...

Орбан со вето за преговорите со ЕУ за Украина, повици за санкции за Унгарија

Европската комисија добива предупредувања да не се обидува „да го смири“ унгарскиот премиер Виктор Орбан, „одмрзнувајќи“ милијарди евра наменети за Будимпешта, откако тој се закани дека ќе ги блокира плановите на ЕУ за отворање пристапните преговори со Украина и за нова парична помош за...

Дигитална трансформација на локално ниво – вклучена заедница за отпорност на корупција, најновиот проект на Метаморфозис, Блинк 42-21 и Рурална коалиција

Фондацијата Метаморфозис, во партнерство со Рурална коалиција и Центар за социјални иновации Блинк 42-21, вчера го потпишаа најновиот проект „Дигитална траснформација на локално ниво - вклучена заедница за отпорност на корупција (ДИГИЛОГ)“, во рамки на добиениот грант од ЦИВИКА Мобилитас – проект на Швајцарската...

Поради протекување на информации, трејлерот за „ГТА 6“ објавен еден ден порано

Трејлерот за долгоочекуваното шесто продолжение на видеоиграта „Grand Theft Auto“ (GTA 6) протече пред време, по што беше и официјално објавен еден ден порано од најавеното. Повелете и погледнете го трејлерот: https://www.youtube.com/watch?v=QdBZY2fkU-0 Како што и се мислеше, играта има женски протагонист Lucia (Луција), која, според протечените...

АНАЛИЗА: Буџетите зголемени на државните фондови за здравствено и пензиско осигурување

Двата државни фондови - за здравствено и за пензиско осигурување во 2024 година ќе имаат поголеми буџети во однос на годинава, пишува Порталб.мк. Власта проектира зголемување на придонесите во фондовските каси во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИО) и Фондот за здравствено осигурување (ФЗО),...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и уништување докази, судијата на претходна постапка го прифати предлогот на надлежниот обвинител и на четвртиот...

Со средства од 2,1 милиони евра на ЕУ ќе се поддржуваат уметнички проекти

Министерството за култура информира дека објавен e повикот за грантовата линија од Програмата „Креативна Европа“, потпрограма Култура на Европската Унија, насловена „Изведувачка Европа“ („Perform Europе“). „Станува збор за грантова линија која е наменета за соработка во областа на изведувачките уметности во 40-те земји учеснички во...

МВР контра Јанушев: Не е точно дека пред пет дена е пријавено убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи (МВР) попладнево се огласи со демант на наводите што ги изнесе Игор Јанушев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој на партиска прес конференција денеска кажа дека „Во СВР Скопје официјално е заведено дека станува збор за Палчо уште пред 5 дена!“ „МВР најостро...

КАМ не доделува подароци, телефони ни готовина ако напишете „Среќен Божиќ“ или „честитки“

Две одделни невистинити објави споделени од иста група на Фејсбук, ветуваат дека граѓаните ќе добијат награди од КАМ маркетите доколку напишат едноставни коментари. Групата е лажна, исто како и наградната игра, а злоупотребени се името и брендот на КАМ маркетите, пишува „Вистиномер“ во својата...

Бугарскиот претседател Радев стави вето на испораката на бугарски транспортери на Украина

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска стави вето на испораката на бугарски оклопни транспортери како воена помош од Бугарија за Украина, пренесува Медиапул.бг. Со ветото, претседателот Радев го врати законот на нова расправа во бугарското собрание, така што пратениците ќе треба повторно да гласаат за...

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота. „Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е...

Двете убиства во Македонија го потресоа регионот – странските медиуми објавуваат детали

Убиствата на 14-годишната Вања и 74-годишниот Панче Жежовски не ја потресоа само Македонија, туку и целиот Балкан. Странските медиуми тековно известуваат за новости во врска со случајот, а регионот бара сторителите соодветно да се казнат. Српските медиуми објавуваат за бегството на првоосомничениот Љупчо Палевски во...

МВР: Против Палевски биле поднесени серија кривични и прекршочни пријави од 2000 година наваму

Министерството за внатрешни работи преку соопштение информираше дека против Љупчо Палевски, кој е осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, во минатото се поднесени најмалку пет кривични и неколку прекршочни пријави. „Ја информираме јавноста дека во 2019 година е поднесена кривична...

Поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) денеска донесе одлука за намалување на цените на горивата. Новите цени ќе бидат на сила по полноќ. Одлуката се образлага со намалувањето на референтните цени на нафтените...

Општина Центар со препорака до јавните и угостителски објекти да ја прилагодат музиката

Општина Центар, по повод трагичната смрт на Вања Ѓорчевска, ученичка во 9-то одделение во ООУ ,,Јохан Хајнрих – Песталоци“, даде препорака до сите јавни и угостителски објекти на територија на општината во следните два дена да ја прилагодат музиката согласно жалниот настан. Општина Центар и...

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, веднаш откако заминал Талат Џафери

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба во Собранието. Причината, како што соопшти Европски сојуз за промени, е тоа што лидерската претходно ја напуштил претседателот на парламентот Талат Џафери, па албанската опозиција немала со кого да дебатира за нивни член во Државната изборна комисија (ДИК). „Излеговме...

Спасовски: Ова е изолиран случај, јавната безбедност не е загрозена

На денешната прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на прашањето дали е загрозена јавната безбедност, потенцираше дека ова е изолиран, инцидентен случај кој имал организатори и имал крајна цел – да изнудат пари. „Ова нема врска со јавната безбедност, генерално“, рече Спасовски. Тој...

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...