fbpx

„е-Општество.мк“: Дигиталните алатки станаа главна алатка во образованието, но неопходни се еднакви можности за...

Предизвици во образованието имаше и пред пандемијата, особено со информациско комуникациски технологии во наставата. Вака Наташа Анѓелеска, висока координаторка на програмата за образование -...

Битиќи-Реџепи: Капиталните инвестиции во гасоводната инфраструктура се одвиваат непречено

Вицепремиерот за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се сретна со директорот на АД Национални енергетски ресурси, Бајрам Реџепи, со...

Реконструкцијата на ТЕЦ Неготино ќе ги чини идниот инвеститор меѓу 100 и 500 милиони...

Најавата на Владата дека ТЕЦ Неготино, или уште наречената „ладна резерва“ во енергетскиот систем, ќе се понуди на продажба в година, заедно со неколку...

Во ковид центрите во земјава се слободни 130 легла, денеска ќе има дополнителни 50...

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава...

Измените на Кривичниот законик да функционираат во пракса, за напаѓачите на новинарите да се...

Само преку конкретни измени на Кривичниот законик со давање на надлежност на обвинителството да постапуваат по службена должност и преку зголемување на казните кон...

МРТ со интерни огласи пополнува испразнети места, не може да добие дозвола за нови...

Македонската радио-телевизија (МРТ) распиша 26 интерни огласи за вработените од оваа куќа во насока на пополнување на испразнети работни позиции и за унапредување на...

Почна тестирањето со брзи тестови во Кочани, Кавадарци, Велес, Куманово, Битола и Делчево

Министерството за здравство информира дека од вчера започна тестирањето со брзи антигенски тестови во Општите болници во Кочани и Кавадарци, како и во Здравствените...

Заев: Градиме мостови на пријателство меѓу народите врз основа на АСНОМ како потврда на...

По вчера емитуваното интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС, кое предизвика контроверзии во македонската јавност, премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање денеска...

Државата најави ригорозни казни, ЗНМ бара за напади врз новинари да се постапува по...

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ќе побара од Министерството за правда во новите измени и дополнувања на Кривичниот законик во делот за казни...

Порталб: Општина Тетово доби 29,5 милиони денари за изградба на булеварот „Благоја Тоска“

Секоја година веќе седум години наназад, градоначалничката на Тетово Теута Арифи ветува отворање на булеварот „Благоја Тоска“ во овој град. Во меѓувреме, пред два...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ