fbpx

Мицкоски денеска до Собранието ќе го достави предлогот за новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на новата влада, Христијан Мицкоски, попладнево во 13:30 часот во Собранието ќе го достави предлог составот за новата влада. „Денеска 18.06.2024 година во 13:30 часот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го достави предлог составот на владата во Собранието на...

Двајца загинати при излетување на патничко возило во провалија на Галичица

Вчера околу 13 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници со помош од параглајдеристи пронашле патничко возило „фолксваген голф“ со ресенски регистарски ознаки и во негова близина биле пронајдени две починати лица, информира охридската полиција. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт...

Платформата за родова еднаквост бара да престане праксата на погрешно третирање на семејното насилство

Платформата за родова еднаквост реагира на одлуката на Основното јавно обвинителство Куманово да започне постапка против 36-годишната В.И. од Кратово, која е жртва на семејно насилство. Оттаму сметаат дека во конкретниов случај станува збор за акт на самоодбрана, односно, за институтот нужна одбрана, а...

АНАЛИЗА: Ако не се вложуваат во стратешки проекти, новите заеми само ќе го „билдаат“ долгот

Јавниот долг се „спушти“ под 60 отсто - во првиот изборен квартал од годинава, јавниот долг изнесувал 58,6 проценти од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда евра, пишува Порталб.мк. Според економистите, оваа сума отвора повеќе прашања, а едно од ни е:...

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час, наспроти сегашната цена од 57 евра. Бислимоски дополни дека е...

Дворовите на основните училишта во Чаир во мизерна состојба, институциите дремат

Дворовите на некои основни училишта од општина Чаир се во мизерна состојба и со оштетени спортски терени. Порталб.мк посети неколку од основните училишта во Чаир, и на терен се гледа дека некои воопшто немаат спортски терени. Учениците бараат подобри услови, Министерството за образование ја...

Нетанјаху го распушти израелскиот воен кабинет

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти воениот кабинет, пренесува Гардијан. Оваа одлука доаѓа кратко по оставката на генералот Бени Ганц. Тој доаѓа од центарско-ориентирана коалиција и беше вклучен во воената влада на Израел. Ганц поднесе оставка поради недостигот на соодветна стратегија за обнова на Газа...

Штипјанец физички ја нападнал жената со која се разведува

Триесет и деветгодишен маж од Штип вчера бил приведен од полициски службеници, кои постапувале по претходна пријава дека тој физички ја нападнал неговата 37-годишна сопруга со која се во бракоразводна постапка, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). „По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен...

Столтенберг: Во НАТО се преговара за распоредување на нуклеарни оружја

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за „Телеграф“ изјави дека во алијансата се преговара за распоредување на повеќе нуклеарни оружја, како одговор на заканите на Русија и Кина за распоредување на нуклеарни оружја. „Има директни консултации помеѓу членките на НАТО за вадење проектили од складишта...

Во Индонезија не се појавил џиновски октопод, фотографијата е плод на вештачка интелигенција

Фотографијата не е реална, таа е креирана со помош на вештачка интелигенција, што значи дека не е вистина оти на брегот на Индонезија се појавил џиновски октопод, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме интегрално:   Анализираме објава на Фејсбук која тврди дека џиновски октопод се појавил на брегот на Бали, Индонезија. Луѓето кои...

Не е вистина дека Германија и НАТО испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија

Тврдењето дека НАТО и Германија испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија, е погрешно. Станува збор за најголемата воена вежба на НАТО членките која почна во јануари 2024 година и заврши во мај 2024 година. Видеото кое го споделува објавата, а кое е од...

Спортските терени на основните училишта во Тетово во очајна состојба

Фудбалските голови немаат мрежа, нема кошеви за кошарка, ниту мрежи за одбојка, нема спортски игралишта, асфалтот е насекаде испукан, а тревата е неискосена. Накратко речено ваква е состојбата на спортските терени и дворовите на основните училишта во Тетово. Шест од осум училишта немаат ниту...

Тенденциозна конструкција за преговорите на Украина и Молдавија со ЕУ

Во објава на Фејсбук, која негативно реагира на тоа што Украина и Молдавија добиле препорака за почеток на преговорите за нивната евроинтеграција, се измешани: лично мислење, кое авторот има полно право да го изрази; некои непобитни факти, што, се подразбира, е исто така легитимно; но...

Војната во Украина е светски проблем, смета Сиљановска Давкова

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова присуствува на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток, на езерото Луцерн во Швајцарија. Таа денеска ќе се обрати на пленарната сесија, пред која изјави дека една од најважните пораки што треба да се упатат е дека...

Утврдени посебни правила за дебатата на Бајден и Трамп на 27 Јуни

Претседателот на САД, Џо Бајден и неговиот противник, поранешниот претседател Доналд Трамп ќе се сретнат на прва дебата пред претседателските избори во САД, организирана од Си-Ен-Ен на 27 Јуни во Атланта. И двајцата кандидати ја прифатија поканата на медиумот и се согласија да го...

Палестинците во жалост и урнатини го одбележуваат Курбан Бајрам

Палестинците во Појасот Газа и окупираниот Западен Брег го одбележуваат Курбан Бајрам додека израелската војска продолжува со напади повеќе од осум месеци по почетокот на војната. Во опколената енклава, каде што досега се убиени повеќе од 37.000 Палестинци, луѓето денеска се собраа во урнатините...

САД, Канада, Велика Британија и Јапонија ќе обезбедат 50 милијарди долари заем за Украина

САД, Канада, Велика Британија и веројатно Јапонија, ќе ги обезбедат средствата за заемот за Украина што беше договрен на Самитот на Г7 во Италија. Како што пренесува Ројтерс, италијанската премиерка Џорџија Мелони изјавила дека земјите од Европската унија засега нема да бидат директно вклучени...

Сиљановска Давкова го честиташе Курбан Бајрам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед. Таа на верниците им посака празничните денови да им донесат среќа, радост,...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на Шведска, а пренесе Гардијан. Готланд се наоѓа на помалку од 350 километри од руската област Калининград. Шведските...

Со закана со пиштол од банка одзел над 2,6 милиони денари

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека е донесена наредба за спроведување истрага против 31-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – разбојништво. Тој, на 4 јуни, влегол во филијала на банка на улицата „Бојмија“ во скопската општина Аеродром и со сериозна закана...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...