fbpx

Владата го усвои Предлог-буџетот за 2024 година, кој ќе тежи 5,5 милијарди евра

Владата денеска на предлог на Министерството за финансии, го усвои Предлог-буџетот за 2024 година. Во буџетот за идната година, рече министерот за финансии Фатмир Бесими, не е предвидено зголемување на платите на функционерите, а во изборниот процес ќе нема ниту нови вработувања во јавниот...

АНАЛИЗА: Цените на млечните производи и на маслото со најголем пад на светскиот пазар – дома инфлацијата преполовена

Десетти месец по ред Светската организација за храна на месечно и на годишно ниво регистрира пад на цените на храната, кој на годишно ниво е најголем кај млечните производи и маслото за јадење, пишува Порталб.мк. Дома октомвриската инфлација на годишно ниво изнесува 3,5 отсто и...

Ноќеска поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1 отсто во однос на одлуката од 10 ноември. Од полноќ, ЕУРОСУПЕР...

Народна банка: Инфлацијата се намалува, на среден рок ќе се врати на 2 отсто

Инфлацијата и натаму ќе забавува, годишната стапка на инфлација во октомври била 3,5 отсто, а Народната банка очекува инфлацијата на среден рок да се врати на историскиот просек од 2 отсто. Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска денеска ги претстави најновите макроекономски проекции. „Проекциите за...

Дизелот од ноќеска ќе поевтини за два и пол денари

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска ќе поевтинат за два и пол денари за литар, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цената на мазутот ќе изнесува 43,743 денари за килограм, додека останатите цени на нафтените деривати...

Владата ќе издвои 15,7 милиони евра за Железници-Транспорт преку издавање акции

Преку издавање на четврта емисија на акции по пат на приватна понуда, од Владата на РСМ ќе одвојат дополнителни 15,7 милиони евра за Железници на РСМ-Транспорт. На овој начин, ќе се помогне работењето на државната железничка компанија, која има огромен долг од околу 64,9...

Бектеши: Следната недела нов пакет антикризни мерки, стапката на инфлација е преполовена

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека следната недела може да се очекува новиот пакет антикризни мерки. „Пакетот антикризни мерки вчера беше споделен од Министерството за финансии со Кабинетот на премиерот, со нас и со другите институции вклучени во неговото креирање. Најверојатно мерките ќе...

АНАЛИЗА: Побарувачката на станови забавува, дали цените ќе се намалат?

Над 2.000 евра за квадратен метар за нов стан во централното градско подрачје во метрополата. Цените на становите и годинава растеа но со забавено темпо во однос на лани, пишува Порталб.мк. На пазарот со недвижности веќе се регистрира тренд на забавена побарувачка на станови. Зголемена понуда, забавена...

Од вечерва дизелот поевтинува за еден, а бензините за половина денар

Малопродажните цени на Еуродизел и Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за еден денар за литар, додека бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поевтинуваат за половина денар за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Моторниот бензин Еуросупер...

Денеска истекува рокот за купување граѓански обврзници од втората емисија

Денеска истекува рокот во кој граѓаните можат да запишат граѓански обврзници од втората емисија, за која аукцијата ќе се одржи утре, потсетуваат од Министерството за финансии. Барањето за учество на аукцијата и уплата на средствата за кои граѓаните сакаат да купат граѓански обврзници може да...

Компании и граѓани ќе имаат пристап до кредити за обновлива енергија и енергетска ефикасност

Преку инструментот „Зелен финансиски инструмент“ се обезбедени финансии од 46 милиони евра кои ќе можат да ги искористат мали и средни претпријатија и граѓани од ранливи категории за воведување на технологии од обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност. Вицепремиерот Фатмир Битиќи денеска се обрати...

Битиќи: Од март нема да има повисоки плати за функционерите, но треба да се сменат 7 закони

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи рече дека во буџетот за наредната година нема да бидат предвидени повисоки плати на функционерите, но дека сепак, за да се случи тоа, потребно ќе биде да се сменат закони, со цел да се опфатат 1.260 функционери, колку...

Лукаревска се закани на компаниите што нема да го платат солидарниот данок

На 24 ноември, Управата за јавни приходи (УЈП) ќе ги блокира сметките на компаниите што дотогаш не го платиле данокот на солидарност, што беше воведен помалку од месец. Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, објасни дека на 6...

ЦГК: Владата и општините жртвувале проекти од 220 милиони евра за да ги намалат расходите од енергетската криза

За покривање на дополнителните расходи што ги наметна енергетската криза во 2022 година, Владата и општините вкупно жртвувале проекти кои се од важност на граѓаните во вредност од најмалку 220 милиони евра, гласи еден од заклучоците од најновите истражувања за последиците од зголемените буџетски...

Ден на штедење – 51 отсто од депозитите во земјава се во домашна валута, банките во „лов“ на штедачи

По втор пат годинава вкупните депозити со негативен тренд. На крајот на третиот квартал регистриран е пад од 0,2 отсто. Граѓаните и корпоративниот сектор во банките чуваат 8,2 милијарди евра. Со затегнување на монетарната политика е регистриран раст на каматите за штедење откако се...

Фон дер Лајен во Скопје посети и фабрика за преработка на зеленчук и овошје

Компанијата „Џанвики ДОО“ е најголемиот ИПАРД проект во земјава, која како мал семеен бизнис од фондовите на ЕУ била поддржана со околу 2,3 милиони евра. Оформената фабрика за преработка на зеленчук и овошје во Скопје денеска ја посетија претседателката на Европската Комисија, Урсула фон...

Дизелот и 98-октанскиот бензин поевтинуваат за половина денар

За половина денар за литар, од ноќеска една минута после полноќ ќе поевтинат моторниот бензин Еуросупер БС-98 и Еуродизелот. Со пониска цена за 1,5 денари за литар ќе се продава и Екстра -лесното масло за домаќинство, додека малопродажната цена на мазутот ќе се намали за...

Прехранбените производи по „гарантирана цена“ ќе се продаваат до крајот на годинава

„Гарантираната цена“ на дел од прехранбените производи ќе важи до крајот на годинава, а производителите, дистрибутерите и трговците ќе може и на акциски цени да ги продаваат земјоделските и прехранбените производи. На предлог на Министерството за економија, на денешната владина седница беше донесена Одлука за...

Дизелот од ноќеска ќе поевтини за два денари за литар

Од ноќеска за два денари по литар ќе поевтини дизелот на бензинските станици во земјава, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Цената на другите нафтени деривати не се менува. Од ноќеска на полноќ, горивото Еуродизел БС ќе се продава за 82 денари...

Повик до невработените за практикантска работа во компании

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, во рамки на ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“, финансиран од Европската Унија, објави оглас за практикантство во компании. Агенцијата ги повикува работодавачите и евидентираните невработени лица да се пријават во работните клубови...

Пендаровски нема повторно да се кандидира за претседател и не е оптимист дека ќе се изгласаат уставните измени

Претседателот на државата Стево Пендаровски изјави дека не гледа простор наредниве месеци, како што се оди кон техничка влада која треба да се оформи на 28 јануари, дека ќе...