fbpx

РКЕ: Горивата поскапи за денар, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 60,50 денари, а дизелот...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,96 отсто...

Меѓународната организација на трудот во Битола реализира прво Локално партнерство за вработување

Меѓународната организација на трудот (МОТ) го реализира првото Локално партнерство за вработување (ЛЕП) во Битола, во рамки на проектот „Зајакнување на социјалниот дијалог“. Со...

Крајот на вонредната состојба ќе ги „одмрзне“ цените на маските, јужното овошје и основните...

По завршувањето на вонредната состојба престануваат да важат неколку одлуки кои го ограничуваа порастот на цените на основните прехранбени производи, јужното овошје и заштитната...

НБРМ: Растат девизните резерви, основната каматна стапка останува на нивото од 1,5 отсто

Најновите економски показатели во домашната економија покажуваат дека растот на економската активност значително забавил во првиот квартал од годинава и изнесувал 0,2 отсто на...

МБА: Корисниците на платежна картичка да чекаат информации од банките и да не прават...

Македонската банкарска асоцијација (МБА) соопшти дека сите членки вклучени во проектот „Купувам домашно“, преку кој во следните недели треба да се изработат и дистрибуираат...

Мнозинство млади лица би се иселиле во земја со повисоки даноци

Дури 7 од 10 македонски граѓани на возраст од 18 до 24 години би сакале да плаќаат повисоки даноци и да живеат во странство,...

Преработувачката индустрија во мај работела со 65,4 отсто од нормалното искористување на капацитетите

Корона кризата предизвика лоши оценки од раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија за состојбата во која се наоѓала оваа стопанска гранка во текот...

АВРМ досега примила над 2.300 барања за паричен надомест за лицата кои останаа без...

Агенцијата за вработување (АВРМ) до 26 јуни ќе ги прима барањата на лицата кои потпишале спогодбен отказ или дале лична изјава за прекин на...

Во март граѓаните потрошиле 10,1 милиони евра за купување онлајн од домашни компании

Пандемијата со корона вирусот влијаеше на промена на навиките на домашните купувачи, кои голем дел од онлајн купувањето, наместо кон странски земји, го пренасочија...

Ковид-19 доведе до намалување на бројот на туристи од 47,9 отсто во првите четири...

Туристичкиот сектор, како еден од првите кои се најдоа на удар на корона кризата, веќе евидентира негативни резултати. Според податоците на Државниот завод за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ