fbpx

Во првиот квартал од годинава имало 7.600 огласи за работа, најбарани биле продавачите

Најмногу се барале продавачи во малопродажни објекти, а најмногу отворени директорски места имало во трговијата и во финансиските , според Кариера.мк

-

Во онлајн етерот во првиот квартал од годинава нови работни места објавиле 1.400 различни компании со 7.600 огласи за работа, покажуваат податоците на Кариера.мк, направени со помош на HR скенер алатка.

Најмногу се барале продавачи во малопродажни објекти, а најмногу отворени директорски места имало во трговијата и во финансиските институции.

Според податоците на Кариера.мк, најбарани позиции, освен продавачите, биле и комерцијалистите, економисти/ревизори и магационери. Индустрии со најголем број отворени работни места биле трговската, прехранбената, автомобилската индустрија и туризмот.

Во трговската индустрија најбарани работни места биле продажен персонал, магационери, хигиеничари и административни работници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...