fbpx
Таг: кариера

таг: кариера

Средношколски самит за кариерен развој в понеделник во Скопје Сити Мол

Во понеделник, на 22 април, во „Синеплекс“ во трговскиот центар Скопје Сити Мол ќе се одржи Средношколски самит за кариерен развој. Настанот ќе започне во 17 часот, а е во организација на „Growth Labs Academy“ во соработка со Сојузот на средношколците на Македонија. Организаторите најавуваат дека на настанот ќе бидат опфатени темите за важноста на неформалното образование и континуираното учење,...

Во првиот квартал од годинава имало 7.600 огласи за работа, најбарани биле продавачите

Во онлајн етерот во првиот квартал од годинава нови работни места објавиле 1.400 различни компании со 7.600 огласи за работа, покажуваат податоците на Кариера.мк, направени со помош на HR скенер алатка. Најмногу се барале продавачи во малопродажни објекти, а најмногу отворени директорски места имало во трговијата и во финансиските институции. Според податоците на Кариера.мк, најбарани позиции, освен продавачите, биле и комерцијалистите,...

УСАИД со нова активност за зајакнување на економските можности на младите

УСАИД започнува со новата Активност за младите во земјава, преку која се создаваат можности со цел да се поддржат младите да станат успешни и самостојни, за да придонесат за нивните заедници и подобра иднина во земјава, информираат од УСАИД. Петгодишната активност за која се обезбедени 7 милиони долари ќе им обезбеди економски можности на младите, ќе ги зајакне нивните вештини...

Анализи на „Младите можат“: Менталното здравје е табу-тема, кариерното советување на младите подзаборавено

Институцијата училиштен психолог сè уште се однесува само како коректив каде се испраќаат ученици кои имаат намалено поведение, слаби оцени или учествуваат во физичка расправија. Ова е една од причините зошто 60 отсто од средношколците на темата ментално здравје се информираат преку социјалните мрежи, додека само 9 отсто од нив тоа го прават преку училиштата, гласат заклучоците од Анализата...

Ненадејно почина македонската ракометна репрезентативка Јулија Николиќ

Поранешната македонска ракометна репрезентативка Јулија Николиќ (Портјанко), ненадејно почина на 38-годишна возраст. Портјанко играше во „златните времиња“ за женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров од 2003 до 2009 година, а потоа доби и македонско државјанство, при што играше и за македонската репрезентација. Последниот настап за репрезентацијата беше во 2012 година, а потоа кариерата ја продолжи во неколку клубови во странство. Во 2015...

Бесмислени трудови објавени во македонско научно списание, издавачот повлече пет од нив

Меѓународната научна јавност и странските медиуми специјализирани за следење на теми од областа на науката веќе неколку недели се зачудени од содржината на неколку објавени трудови во македонското научно списание „Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences“. Списанието „Popular Mechanics“ објавува дека тринаесет автори на „научен труд“ откриле дека постои црна дупка во срцето на Земјината топка која влијае...

Отворен повикот на Women in Tech Macedonia за млади амбасадори

Меѓународната непрофитна организација Women In Tech Global и Women In Tech Македонија, чија мисија е да се затвори родовиот јаз и да им помогне на жените полесно да се вклучат во технологијата, отвораат повик за нивната програма, Women In Tech Youth Ambassadors, наменета за млади девојки од 16 до 21 година. „Women In Tech Youth иницијативата е наменета да им...

Пендаровски: Над 90 отсто од предложените амбасадори се кариерни дипломати

Над 90 отсто од предложените амбасадори се кариерни дипломати, односно се професионално вработени во Министерството за надворешни работи, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање на Регионалниот антикорупциски форум на СЕЛДИ. Тој додаде дека професионализацијата на амбасадорите била една од неговите први заложби кога станал претседател и еден од принципите на кои инсистирал во неговите првични консултации со...

Дури 80 отсто од шефовите на дипломатските претставништва ќе бидат дипломати од кариера

Министерството за надворешни работи го подготви нацрт предлог-законот за надворешни работи во кој се дефинираат критериумите за избор на амбасадори односно се одредува дека од вкупниот број шефови на димпломатско-конзуларните претставништва најмалку 80 отсто треба да бидат именувани од редот на кариерните дипломати. „За вонреден и ополномоштен амбасадор односно генерален конзул може да биде поставен односно именуван кариерен дипломат со...

Андреас Елснер е нов главен извршен директор на „Македонски телеком“

Андреас Елснер стапува на позицијата главен извршен директор на „Македонски телеком“ од 1 мај 2017 година, информираат од компанијата. Тој доаѓа на местото на Андреас Маиерхофер, кој на 1 април беше назначен за главен извршен директор на „Т-мобиле“ во Полска. „Елснер доаѓа во „Македонски телеком“ во 2014 година, на чело на секторот за управување со односи со корисници и корисничко искуство,...

Саеми на книгата, на образованието и на туристичката понуда од 4 април во Скопје

Во Скопски саем од 4 до 10 април ќе се одржат 29. Меѓународен саем на книгата, 20. Меѓународен саем за образование и за кариера и „Скопје травел маркет“. Влезниците ќе чинат 30 денари, а халите ќе бидат отворени секој ден од 10 до 20 часот. Саемот на книгата е една од најзначајните културни манифестации во Македонија, а и годинава, како...

Федерер: Не можам да играм на мали терени

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер не размислува за повлекување бидејќи сè уште може да игра на големата сцена. Федерер истакна дека голема мотивација црпи од тоа што на најголемите турнири игра на најголемите стадиони и оти ќе размислува за крај на кариерата кога тоа ќе се смени. - Дефинитивно ја имам среќата што претежно играм на централните терени и многу често во...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...