fbpx
Таг: продавачи

таг: продавачи

Во првиот квартал од годинава имало 7.600 огласи за работа, најбарани биле продавачите

Во онлајн етерот во првиот квартал од годинава нови работни места објавиле 1.400 различни компании со 7.600 огласи за работа, покажуваат податоците на Кариера.мк, направени со помош на HR скенер алатка. Најмногу се барале продавачи во малопродажни објекти, а најмногу отворени директорски места имало во трговијата и во финансиските институции. Според податоците на Кариера.мк, најбарани позиции, освен продавачите, биле и комерцијалистите,...

Арсовска се сретна со продавачите на стари книги, Град Скопје не одговара кој ширел дезинформации

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се сретна со претставници на закупците на дрвените куќарки на Кејот „13 Ноември“, кои продаваат стари книги и други антикварни предмети. Таа им објаснила дека новата постапка за издавање на дрвените куќарки од Градот Скопје ќе се води со крајна цел заштита на закупците кои продаваат книги на кејот. Арсовска со закупците разговараше за затекнатата...

Град Скопје ќе распишува оглас за куќарките на кеј, велат продавачите на стари книги го оштетиле буџетот

Град Скопје преку јавен оглас ќе бара субјекти коишто ќе ги користат дрвените куќарки на Кејот „13 Ноември“. Продавачите на стари книги и други антикварни предмети кои ги користат дрвените куќички на Кејот „13 ноември“ добиле наредба од Градот Скопје да се иселат, заедно со своите залихи, најдоцна до 21 април, објави вчера Мета.мк. Градските власти во соопштение до медиумите...

Нелегален сточен пазар никна на тротоарите на влезот во Тетово

Продолжува узурпацијата на јавните површини во Тетово од уличните продавачи. На тротоарот на влезот во Тетово никнува нелегален пазар на кој се продаваат животни. Она што започна минатиот четврток со само двајца или тројца продавачи, оваа недела се претвори во вистински сточен пазар. Сепак, по сè изгледа, ова не ги вознемирува воопшто претставниците на комуналниот инспекторат, кои се недостапни...

СДСМ: Законот за пазарџиите одложен, ќе се бара прифатливо решение

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ на вчерашната собраниска седница го одложи Законот за трговија на зелените пазари на една година, со цел да се најде соодветно и заемно прифатливо решение, порачуваат од партијата. „Со одлагањето, се отвора простор за консултација и дебата помеѓу сите засегнати страни и без кој било да биде оштетен. Неопходно е институциите, продавачите и организаторите на...

Шилегов: Хаосот на Бит пазар мора да се реши, бесплатни тезги за нелегалните продавачи

Град Скопје нема да отстапи во намерата да ги расчисти тротоарите на Бит пазар од сите пречки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот за пешаците, велосипедистите и возачите, рече денеска на прес-конференција градоначалникот, Петре Шилегов. Тој нагласи дека со отстранување на нелегалните продавачи на тротоарот на булеварот Крсте Мисирков, кај Бит пазар, ќе се реши хаосот и ги повика продавачите, кои...

СКМ: Дивите пазарџии се нелојална конкуренција и нанесуваат штета на буџетот

Дивите пазарџии кои во камиони продаваат овошје и зеленчук на улиците и околу пазарите се нелојална конкуренција на тие што имаат тезги на пазарите и плаќаат даноци на државата, сметаат од Групацијата на пазари којa функционира во рамките на Стопанска комора на Македонија. Претседателот на групацијата, Сашо Стаматов, смета дека овие продавачи нанесуваат повеќекратна штета на локалниот и на централениот буџет. -...

„Лице в лице“ ја одбележува Неделата на продавачи на уличен печат

Продавачите на единственото улично списание во земјава, „Лице в лице“, ќе бидат во фокусот на третото одбележување на Меѓународната недела на продавачи на уличен печат која се одржува од 2 до 8 февруари во повеќе земји низ светот. Станува збор за годишен настан кој се одржува во првата недела од февруари, а целта е да се слави работата на продавачите...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...