fbpx
Таг: вработување

таг: вработување

Германците сè потешко доаѓаат до работа

Бројот на невработени во Германија повторно се зголеми во јануари, на 2,8 милиони, објави Националната агенција за труд, пренесе германската агенција ДПА. Како што се наведува, скокот не е невообичаен за овој период од годината, но се појавува нов тренд - на луѓето им е сè потешко и потешко да најдат работа. Стапката на невработеност се зголемила на 6,4 отсто. „Вообичаениот...

ФИТР и УСАИД почнуваат обука за млади за зелени работни места

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска објави нов предизвик за „Воспоставување на центар за обука за зелени работни места”. Предизвикот се спроведува во партнерство со Активноста на УСАИД за млади кои активно создаваат можности, имплементирана од организацијата Унапредување на економиите за посилни заедници (IESC) во партнерство со Младински образовен форум и Центар за претприемачи и развој на...

Над половина од младите не го работат тоа што го студирале, ИТ секторот најпожелен избор

Повеќе од половина од вработените млади работат на позиции што не се поврзани со полето на студирање, што укажува на значајна неусогласеност помеѓу формалното образование и пазарот на труд. Кај младите преовладува тренд често да ги менуваат работните места, при што речиси 72 отсто од нив, на сегашните работни места се задржале помалку од три години. Ова се дел од...

Клаудиа Голдин ја доби Нобеловата награда за економија за работата на родовиот јаз на пазарот на труд

Нобеловата награда за економија годинава ѝ беше доделена на американската економска историчарка Клаудиа Голдин за нејзината работа на полето на вработувањето и платите на жените. Истражувањето на професорката Голдин ги откри клучните двигатели зад родовиот јаз во платите, соопшти шведската Кралска академија на науките која ја доделува Нобеловата награда, а пренесе Би-би-си. Голдин е третата жена што ја добила наградата и...

„Визер“ со зголемен број летови, нови линии и шести авион стациониран во Скопје

Авиопревозникот „Визер“ соопшти дека ќе додели уште еден авион на Меѓународниот аеродром Скопје, со кој управува ТАВ Македонија, односно на овој аеродром своја „домашна“ база од декември годинава ќе имаат вкупно шест авиони на Визер.  Истовремено, компанијата најави дека ќе ја зголеми својата мрежа авиолинии со уште две нови авиолинии и зголемена фреквенција на девет постоечки рути од Северна...

Овој четврток ќе биде Ден за кариерен развој за студентите на УКИМ

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во четврток организира Ден за кариерен развој за студентите со цел унапредување на нивните вештини и насочување во понатамошната кариера. Денот за кариерен развој ќе се одржи на Техничкиот кампус на УКИМ – кај големиот паркинг на ФЕИТ и Машинскиот факултет, во периодот помеѓу 12 и 16 часот. Настанот е отворен за сите студенти на...

За младите најпосакувана работна позиција е во јавната администрација

Според податоците на Меѓународната организација на трудот, на младите во Северна Македонија им се потребни во просек по 31 месец од дипломирање до првата работа. Овој период е многу подолг за младите со средно образование отколку за младите со универзитетска диплома, додека за оние што имаат завршено само основно образование, процесот може да трае и до 62 месеци. Младинското (не)вработување...

Инспекторатот за животна средина на мака: Работат 29 луѓе, а треба да има 53

Од тројца нововработени инспектори во Државниот инспекторат за животна средина минатата година, еден воопшто не се појавил на работа. Добил веднаш отказ, а другите двајца продолжиле на обука за да добијат лиценца за работа. Малерите за институцијата која хронично кубури со кадар не завршуваат тука, бидејќи оваа година нема да имаат можност за нови вработувања. Во оваа институција во моментов...

Со огромна торта декорирана во боите-симбол за Даунов синдром, децата од „Доза среќа“ ја покажаа хуманоста

Со крем-торта тешка 38 килограми и големина метар на метар, младите членови на Здружението за рехабилитација и инклузија на лица со Даунов синдром „Дневен центар Доза среќа“ денешниот ден го одбележаа со учество на хуманитарниот саем за слатки - „Слатка мистерија 2023“ во средното училиште „Лазар Танев“. Со продажба на некои од производите, се собираа средства кои му се...

Заштита на личните податоци во работните односи

Вработувањето и правата и обврските што произлегуваат од работниот однос во законодавството на Република Северна Македонија се опфатени со повеќе закони, какви што се: Законот за работни односи, Законот за пензиско и инвалидско осигурување, Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност, Законот за здравствено осигурување, Законот за евиденции од областа на трудот, Законот за вработување инвалидни лица,...

Државниот инспекторат за животна средина ќе вработи тројца нови инспектори, потребни се уште повеќе

Државниот инспекторат за животна средина и годинава ќе добие тројца нови инспектори, откако на огласот кој беше распишан минатата година беа вработени двајца. Сепак и со нив, оваа институција ќе биде многу далеку од бројот на вработени кој навистина ѝ е потребен за да може ефикасно да функционира. Илјадници објекти низ целата држава во моментов треба да ги контролираат 22...

Порталб: Стар проблем – нови решенија, повеќе од 25.000 млади лица без работа – дали ќе помогнат новите владини мерки?

„Прв дојден – прв услужен“ и воведување на квота од 5 отсто опфатеност на Ромите, учество на младите лица до 29 години со најмалку 30 отсто – ова се новите критериуми во новиот Оперативен план за вработување за 2022 година, пишува Порталб.мк. За оваа година предвидено е рекордно највисок износ од 28 милиони евра за отворање на нови работни...

Вистиномер: Бројот на вработени во државната администрација опаднал, во јавните установи се зголемил

Доколку се анализираат основните податоците од Извештајот за вработените во јавен сектор можат да се извадат неколку заклучоци: бројот на вработени вкупно се зголемил за 905, но се намалил во државната администрација, а се зголемил во јавните установи, јавните претпријатија и општините. Затоа пак, бројот на вработени во Акционерските друштва во државна сопственост се намалил околу 1.500 лица. Но,...

Контраспин: Спин е дека Владата на СДСМ ја зголемила администрацијата за 30 илјади вработени

Анализите на јавно достапните бројки од годишните извештаи за вработените во јавниот сектор во периодот од 2016 до 2020 година покажуваат дека нивниот број се зголемил за околу 2.400, а ако се додадат и зголемувањата од околу 1.700 на бројот на вработените во АД во државна сопственост, вкупната бројка би изнесувала нешто над 4 илјади лица, а не околу...

Повик за ангажирање на новинар/ка во Новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на Новинската агенција Мета. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството, особено во креирање мултимедијални содржини како инфографици и видеа може да имаат предност пред останатите. Потребно е кандидатите да имаат дигитални вештини. Исто така, се очекува заинтересираните за работа во „Мета.мк“ одлично да го познаваат македонскиот, како и англискиот јазик. Кандидатите...

Дискриминација при вработување: Ме одбија за работа поради физичкиот изглед

„Мета“ ја пренесува статијата на „Вистиномер“ за дискриминацијата при вработување во земјава: Дискриминацијата при вработување по основа на род, возраст, етничка припадност, раса, личниот статус, боја на кожата или јазик сè уште опстојува во земјава, нешто што за „Вистиномер“ го тврдат и невладини организации, но и лица кои се соочиле со овој проблем – да не бидат примени на работно...

Порталб: Договорите за работа на патронажните сестри ќе бидат продолжени

Договорите за работа на патронажните сестри од земјава ќе бидат продолжени, а во текот на наредната година ќе има огласи за трајно вработување, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба со медицинските сестри, пишува Порталб.мк. Патронажни сестри, чии договори истекуваат на крајот на овој месец, поради што стравуваа дека ќе останат без работа, минатата недела во знак на...

Фејсбук ќе ангажира 10.000 лица во Европа за изградба на својот „метаверзум“

Фејсбук планира да ангажира 10.000 луѓе во Европската Унија кои треба да работат на развивање на таканаречениот „метаверзум“, јави „Би-би-си“. Метаверзумот на Фејсбук е онлајн простор каде луѓето ќе можат да работат, комуницираат и играат игри во виртуелна средина, со користење на слушалки за виртуелна реалност. Неговата изградба е еден од најголемите приоритети на технолошката компанија. „Метаверзумот има потенцијал да помогне...

Објавен повик за учество во програмата за кариерно советување на „МладиХаб“

Проектот „МладиХаб“ објави повик за кариерно советување, програма која ќе ги развие вештините за барање и наоѓање соодветно работно место на младите невработени лица. Програмата е наменета за невработени млади лица со завршено средно образование и има за цел да помогне овие лица да станат поконкурентни на пазарот на трудот со поддршка од професионалци со долгогодишно искуство во областа на...

Политики за вработување по мерка на младите, бара Коалицијата на младински организации „СЕГА“

По повод 12 Август,  Меѓународниот ден на младите, Коалицијата на младински организации „СЕГА“ го промовираше Позицискиот документ за младинско вработување, кој содржи препораки за подобрување на политиките за справување со младинската невработеност, кои што во изминатиов период биле заеднички дизајнирани од страна на младите, граѓанските организации и донесувачите на одлуки. Во документот се наведува дека невработеноста и социјалната инклузија претставуваат...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во...