fbpx

Угостителските услуги во март поскапи за 6 отсто во однос на истиот месец лани

Цените на угостителските услуги минатиот месец, пак, во споредба со февруари 2024 година, биле зголемени за 0,2 отсто

-

Индексот на цените на угостителските услуги во март 2024 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 6 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС).

Цените на угостителските услуги минатиот месец, пак, во споредба со февруари 2024 година, биле зголемени за 0,2 отсто. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна (за 0,3 отсто) и Алкохолни пијалаци (за 0,1 отсто).

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – март 2024 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 6,2 проценти, додека во однос на декември 2023 година, е зголемен за 0,7 отсто, соопштија од Државниот завод за статистика.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...