fbpx
Таг: државен завод за статистика

таг: државен завод за статистика

Во земјава има 6.037 доктори на науки и 18.897 неписмени лица

Во С. Македонија, 6.037 лица (0,4 отсто) се со докторат, 23.192 лица (1,5 отсто) немаат никакво образование, а пак, 62.129 лица (4,1 отсто) се со незавршено основно образование. Ова го покажува евиденцијата на Државниот завод за статистика, во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите во државата. „Според писменоста, регистрирани се...

ДЗС: За 3.418 лица е помал бројот на живородени деца од бројот на починати

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2022 година, живородени се 4.009 деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е зголемен за 2,9 oтсто, информираат оттаму. „Во првото тримесечје од 2022 година, умреле 7.427 лица, а од нив 12 се умрени доенчиња, што претставува зголемување од 7,2 отсто во споредба со...

Лани дипломирале 7.753 студенти, најмногу на Економскиот факултет при УКИМ

Економски факултет УКИМ
Додипломски студии на високите стручни школи и факултетите во земјава, минатата година завршиле вкупно 7.753 студенти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Меѓу дипломираните, 58,8 отсто се жени. Од вкупниот број дипломирани студенти, 84,2 проценти се редовни, додека 15,8 отсто се вонредни студенти. Податоците на ДЗС покажуваат и дека во рок дипломирале 28 проценти од студентите, додека 72...

[Инфографик] Во двете пандемиски години починале 16.000 лица повеќе од просекот

Вкупниот број на починати во текот на 2021 година во земјава изнесува 28.816 лица, објави Државниот завод за статистика. Тоа е најголем број на починати на годишно ниво од осамостојувањето на земјата. Во 2021 г. починале за околу 9.500 повеќе лица во споредба со просекот во изминатите 18 години, од 2002 до 2019 г. Ако ја пресметаме и 2020 година...

Резултатите од пописот ќе бидат објавени во законскиот рок, уверува Селами

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Иако во Државниот завод за статистика (ДЗС) најавија дека резултатите од пописот ќе бидат објавени на крајот на 2021 година, тие сè уште не се објавени. Како што за Порталб.мк изјави заменик-директорот на ДЗС, Илми Селами, резултатите секако ќе бидат објавени во законскиот рок, но не може да се предвиди конкретен датум или период кога тоа ќе се случи,...

Уште осум дена до крајот на пописот, од ДЗС се децидни дека никој нема пристап до личните податоци

Уште осум дена до крајот на пописот кој во земјава не е направен две децении. Од Државниот завод за статистика велеат дека попишувачите работат со максимален капацитет за никој да не биде изоставен и непопишан. Тие апелираат граѓаните да бидат трпеливи, но и да не примаат лажни попишувачи, односно да проверат дали се овластени од ДЗС. „Исто така, би сакале да...

ДЗС: До вчера до 20 часот на пописот се евидентирани 871.488 лица во земјава

Државниот завод за статистика информира дека до вчера (17.09.2021) до 20 часот, во државата се попишани 871.488 лица, 272.177 домаќинства и 368.595 станови. Надвор од државата, пак, преку интернет досега самостојно се евидентирале 193.236 иселеници. При посетата на Комисиите на пописни реони Дебар, Маврово-Ростуша и Струга Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, вчера посочи дека процесот на попишување...

Пописот почнува утре, по пауза од 20 години повторно евиденција на населението и имотите на домаќинствата

Пописот на населението, домаќинствата и нивниот имот почнува утре. Ова е прва статистичка операција во последните 20 години, откако неколку пати досега имаше обид да се направи попис. Последниот обид беше пролетва, кога пописот почна со електронско попишување на дијаспората, но потоа беше прекинат, поради стравувања за дополнително ширење на корона вирусот. Всушност, пописот на терен не ни почна,...

Контраспин: Спиновите како „статистичка операција“ против пописот

Ако се погледне историјатот на барањата за одложување на пописот на населението што треба да го спроведе власта под раководство на СДСM и ако се погледнат аргументите и „аргументите“ при секое такво проблематизирање на пописот, не изненадува и сегашното барање од страна на ВМРО-ДПМНЕ за електронски попис на само 10 дена пред спроведувањето на истиот. И повторно, со аргументи...

Неславни бројки: За една недела од пожари изгоре неколкукратно повеќе шума во споредба со цела 2020 година

Од десетината активни пожари на територијата на целата земја е зафатена површина од најмалку 2.500 хектари само во моментов, покажуваат податоците на Центарот за управување со кризи. Од нив, во огромниот пожар во Малешевијата кој се протега меѓу Пехчево, Делчево и Берово досега изгореја минимум 1.100 хектари борова шума и нискостеблести растенија, при што овие податоци се однесуваат само...

ДЗС: Се интензивираат активностите за пописот, на конкурс се бараат реонски попишувачи и инструктори

Државниот завод за статистика (ДЗС) ги интензивира организациските подготовки за претстојниот попис 2021, кој ќе се спроведе од 5 до 30 септември. За таа цел, на 20 јули ќе се објави конкурс за избор на реонски попишувачи и инструктори за пописот на населението, домаќинствата и становите во РСМ, кој ќе трае до 5 август, соопштија од ДЗС. За на време...

Извозот во првиот квартал од годинава е 2 милијарди долари, за 29 отсто повеќе од лани

Во периодот од јануари до март годинава вкупниот обем на трговската размена со странство достигна 4,6 милијарди долари. Вредност на извозот на стоки од Северна Македонија е 2 милијарди долари и бележи пораст од 29 отсто во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увeзената стока, пак, изнесува 2,6 милијарди долари што е за 24,6 отсто повеќе...

Државен завод за статистика: Пописот ќе започне на 1 април

Државниот завод за статистика ги отфрла пишувањата на некои медиуми дека бара одложување на пописот поради состојбата со корона вирусот, соопштија оттаму. Вработените во институцијата периодов забрзано се подготвуваат за теренските пописни активности. „Тие активности се одвиваат во согласност со планираните рокови. Сите мерки предвидени со протоколот донесен од страна на Комисијата за заразни болести и Владата на РСМ се почитуваат и...

Медиа Плус: Македонска, а не бугарска компанија, ја изработила апликацијата за попис во странство

Неколку македонски дигитални медиуми објавуваат идентичен текст со различни наслови, пишуваат дека интернет платформата преку која од денеска се попишуваат македонските државјани во странство е направена од бугарска фирма, пишува „Медиа Плус“ во својата анализа. „Скандалозно: Софтвер инжинер открива бугарска врска во македонскиот попис“ и „Има бугарска врска во македонскиот попис: Софтвер инжер со скандалозно откритие“ се насловите на текстовите...

ДЗС: Извозот во јануари изнесувал 641,5 милиони долари и е за 26,5 отсто зголемен во однос на истиот месец лани

Вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија во јануари 2021 година изнесува 641,5 милиони долари, што е зголемување за 26,5 отсто во однос на истиот месец од претходната година. Вредноста на увeзената стока во јануари годинава изнесува 757,1 милион долари, што е за 15,4 отсто повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит е пресметан...

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Бројот на попишани расте секој ден. Оваа прва седмица од најголемата статистичка операција се попишани 32.752 лица од дијаспората, соопшти Државниот завод за статистика, нагласувајќи декасекојдневно го следи процесот и е во постојана комуникација со македонските иселеници, коишто можат можат да се самопопишат до 21 април. Истовремено, проблемот со добивање потврда дека самопопишувањето е успешно завршено е надминат, соопшти оваа...

Невработеноста расте и покрај тоа што има слободни работни места

Бројот на невработени лица во јануари годинава изнесувал 158.681, што е зголемување за 2.249 лица во однос на претходниот месец кога бројот на невработени бил 156.432 лица, покажуваат податоците на Агенцијата за вработување. Забележително е дека бројот на невработени расте и покрај тоа што според податоците на Државниот завод за статистика во земјава во последното тримесечје од минатата година се...

Порталб анализа: 40 отсто од високообразованите живеат и работат во странство (инфографик)

Официјално, пописот во земјава почна. На 1 март започна попишувањето на нерезидентното население, луѓето кои повеќе од една година се надвор од земјава, главно дијаспората. Статистичката операција која треба да го „преброи“ населението ќе биде дочекана со загрижувачки податоци кои досега „премолчено“ се коментираа во јавноста, пишува „Порталб.мк“. Еден од нив што се очекува да исплива на површина е...

ДЗС и СКМ: Пописот е неопходен за макроекономски планирања и носење бизнис одлуки

средба ДЗС СКМ
Пописната акција што ќе се спроведе од 1 до 21 април годинава треба да обезбеди податоци корисни за бизнис заедницата, во поглед на планирање на развојни политики, планирани инвестиции и проекции за капацитетот на потребната работна сила. Затоа е неопходна потребата од интензивирање на соработката со членовите на бизнис заедницата, особено во однос на обезбедувањето логистичка поддршка. Тоа беше посочено...

ДЗС: Индустриските капацитети во септември во просек биле искористени до 67,5 отсто

Недоволната странска и домашна побарувачка, неизвесното економско опкружување, недостигот на квалификувана работна сила и на суровини за производство, како и финансиските проблеми со кои се соочуваат домашните компании поради ковид кризата, се причината поради која во септември раководителите на компаниите од преработувачката индустрија искажале понеповолни деловни тенденции, во споредба со истиот месец минатата година. Тоа го покажуваат најновите податоци на...
Совет за безбедност фото: кабинет на претседателот

Пендаровски го свика Советот за безбедност за францускиот предлог

Претседателот Стево Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните...