fbpx
Таг: инфлација

таг: инфлација

Цените на храната не го ништат профитот на прехранбената индустрија [инфографик]

Холандски кашкавал во супермаркетите е поевтин од домашниот, исто како што увозното пиво е поевтино од македонските. Граѓаните кои секојдневно купуваат храна се прашуваат како е ова можно, а апсурдната ситуација продолжува и откако владата утврди „гарантирана цена“ за дел од прехранбените производи до крајот на 2023 година. Податоците кои ги анализираше Мета.мк покажуваат дека најголемиот дел од прехранбените...

Народна банка: Инфлацијата се намалува, на среден рок ќе се врати на 2 отсто

Инфлацијата и натаму ќе забавува, годишната стапка на инфлација во октомври била 3,5 отсто, а Народната банка очекува инфлацијата на среден рок да се врати на историскиот просек од 2 отсто. Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска денеска ги претстави најновите макроекономски проекции. „Проекциите за раст на економијата се совпаѓаат со априлските проекции, односно се очекува умерено забавување на економскиот...

Бектеши: Следната недела нов пакет антикризни мерки, стапката на инфлација е преполовена

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека следната недела може да се очекува новиот пакет антикризни мерки. „Пакетот антикризни мерки вчера беше споделен од Министерството за финансии со Кабинетот на премиерот, со нас и со другите институции вклучени во неговото креирање. Најверојатно мерките ќе бидат објавени и ќе почнат со реализација кон средината или кон крајот на наредна недела“,...

Германската економија летово во рецесија, минусот ќе се надмине следната година

Германија и летово не успеа да фати економски залет и потона во рецесија, соопшти во понеделникот сојузниот завод за статистика, пренесува германската новинска агенција ДПА. Според податоците без сезонските и инфлаторните влијанија, бруто домашниот производ (БДП) од почетокот на јули до крајот на септември бил за 0,1 отсто помал отколку во третиот квартал од 2022 година. Економистите и владата сега очекуваат...

Прехранбените производи по „гарантирана цена“ ќе се продаваат до крајот на годинава

„Гарантираната цена“ на дел од прехранбените производи ќе важи до крајот на годинава, а производителите, дистрибутерите и трговците ќе може и на акциски цени да ги продаваат земјоделските и прехранбените производи. На предлог на Министерството за економија, на денешната владина седница беше донесена Одлука за престанување на важноста на Одлуката за забрана за вршење на трговија на одредена стока, односно...

Инфлацијата во септември се спушти на 6,6 отсто

Индексот на трошоците на животот во септември годинава, во однос на истиот месец во 2022 година, бележи зголемување од 6,6 отсто, додека индексот на цените на мало бележи зголемување од 4,7 отсто. Според податоците од Државниот завод за статистика, намалување на индексите на трошоците на живот во септември е забележано кај свежото и разладеното оружје за 2,7 отсто, маслото и...

Се намалуваат цените на соковите, водата и пивото, ограничена маржата на зеленчукот и овошјето

Со денешната одлука на Влада на листата со „гарантирана цена“ влегуваат и безалкохолните пијалаци, газираната и негазираната вода и пивото, информираше премиерот Димитар Ковачевски. „Донесовме и нова одлука за намалување на маржите кај овошјето и зеленчукот со што дополнително ќе се намалат цените во износ до 30% за овие производи“, додаде премиерот. Владата на денешната седница, на предлог на Министерство за...

Ковачевски: На почетокот на следната година инфлацијата ќе биде 8 отсто

Со новата мерка на Владата, на над 50 производи во 24 категории од пекарската, млечната, месната индустрија, цената ја намаливме за 10 проценти во однос на цената која ја имале на 1 август. Со оваа одлука и мерка кај одредени категории и производи веќе има намалување на производите за над 10 отсто, а кај некои намалувањето е од 30...

Пазарен инспекторат затвори ланци на супермаркети, не ги почитувале замрзнатите цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски објави дека вчера инспекторите казниле и затвориле повеќе ланци на големи маркети во скопските населби Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, како и во Струга. Овие супермаркети не ја почитувале владината одлука за намалување на цените на основните прехранбени производи. Државниот пазарен инспекторат уште од средата ги проверува маркетите дали ја почитуваат одлуката...

Не е вистина дека Украина има пониска стапка на инфлација од С. Македонија

Украина нема пониска стапка на инфлација од С. Македонија како што се тврди во објавата. Украина и С. Македонија во август 2023 година имале слична стапка на инфлација (8,3% С. Македонија и 8,6% – Украина), но, сепак, таа била пониска во Македонија. Украина од почетокот на војната, па досега, ниту еднаш немала пониска стапка на инфлација од С. Македонија,...

Маркетите се согласија да ги намалат цените за 10% на над 50 прехранбени производи

Претставниците на осум синџири на маркети во Македонија се согласија од наредната недела да ги намалат цените на над 50 основни прехранбени производи за 10 отсто, информираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши. „Имавме многу конструктивна дебата и заеднички се согласивме дека има простор за намалување на цените. Тоа како општествено одговорни претпријатија го прифатија и синџирите на супермаркети, што...

ДЗС: Инфлацијата во јули намалена на 8,4 проценти

Забавување на годишната стапка на инфлацијата бележи Државниот завод за статистика во текот на јули 2023 година. Индексот на трошоците на животот во јули 2023 година, во однос на идентичниот месец од минатата година, бележи зголемување од 8,4 отсто, додека индексот на цените на мало бележи зголемување од 4,9 отсто. На годишно ниво, најголем раст на инфлацијата е регистрирана кај...

Пред летните одмори, цените на автобуските билети за во странство се вивнаа до небо [инфографик]

Граѓаните се приморани да плаќаат повисоки цени на меѓународните автобуски билети за време на летните одмори. И покрај тоа што цената на дизелот во моментов чини околу 70 денари за литар, дел од автобуските компании ги покачија цените на билетите за патување во странство. Македонија нема меѓународен железнички превоз веќе неколку години, така што граѓаните се приморани или да...

Народна банка: Банкарскиот сектор е стабилен и соодветно се справува со предизвиците

Банкарскиот сектор е стабилен и соодветно се справува со тековните предизвици, при што окружувањето и натаму е неизвесно како резултат на глобалните фактори и проследено со сѐ уште високи, иако намалени, стапки на инфлација и затегнување на финансиските услови. Вака е оценето во Извештајот за ризиците во банкарскиот сектор за првиот квартал од 2023 година што утрово го разгледа...

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, а економијата во позитивна зона

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, но повисока во однос на претходните проценки за годинава. Економијата ќе остане во позитивна зона, но со пониска стапка на раст од сега предвидената, пишува во анализата на Порталб.мк. Новата Фискална стратегија 2024-2028 со нови проценки и прогнози кои можат да бидат „предвесник“ на ребалансирање на буџетот. Раст на БДП за 2,5 отсто, инфлација на ниво...

ММФ: Инфлацијата годинава 9,2 отсто, догодина ќе се намали на 3,5 отсто

Инфлацијата во Македонија започна да забавува, помогнато од пониските цени на енергијата и храната, но и како резултат на затегнувањето на монетарната политика од Народната банка - ова се заклучоците на Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) која престојува месецов во земјава. Според нивните очекувања, инфлацијата годинава ќе изнесува 9,2 отсто, а во 2024 година ќе се намали на 3,5...

НБРСМ: Каматната стапка на благајничките записи покачена за дополнителни 0,25% на 6%

Народната банка на РСМ (НБРСМ) одлучи повторно да ја зголеми каматната стапка на благајничките записи за дополнителни 0,25 процентни поени до нивото од 6 проценти. Комитетот за оперативна монетарна политика одржал седница на 20 јуни 2023 година. „На седницата беше донесена одлука за зголемување и на каматните стапки на расположливите депозити, исто така за по 0,25 п.п., со што каматните...

ДЗС: Годишната инфлација во мај е 11,3 отсто

Трошоците на живот во мај 2023 година се зголемиле за 11,3 отсто во споредба со истиот месец лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во мај 2023 година, споредено со април годинава, трошоците на живот се зголемиле за 0,4 отсто, додека цените на мало се намалиле за 0,9 отсто. На годишно ниво, статистичките податоци за мај 2023 година покажуваат...

Истражување на НДИ: Граѓаните загрижени за високите цени и ниските плати, ќе ги поддржат партиите кои ќе ја подобрат економијата

Економските прашања се сè поважни за граѓаните на Северна Македонија поради инфлацијата и зголемените трошоци за електрична енергија, покажува новото истражување на јавното мислење кое од 13-24 април го спроведе Националниот демократски институт (НДИ). Педесет и осум проценти од анкетираните граѓани се многу загрижени за намалениот животен стандард, ниските плати и ниските пензии. Четири од десет испитаници трошат најголем дел...

Бесими за граѓанската обврзница: Безризичен инструмент кој ќе им донесе приноси на граѓаните

Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри и безбедни приноси, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими во гостувањето во емисијата „Вин Вин“ на Телма. „Воведувањето на граѓанската обврзница како инструмент на финансискиот пазар има повеќе придобивки. Првата е што граѓаните ќе имаат...

Ирска не донесе одлука да го протера израелскиот амбасадор и да го тужи Израел пред судот во Хаг

Нема никаква официјална одлука на Ирска за протерување на израелскиот амбасадор и за поднесување тужба против Израел пред Меѓународниот суд во Хаг, како што тврди објавата што ја анализираме....