fbpx

Почна протестниот собир пред Младинскиот културен центар: „Сите за МКЦ“ (Видео+Фото)

Под мотото „Сите за МКЦ“, на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, денеска се одржува собир за одбрана на оваа културна институција од обидите за политизација и поради кратење на парите. Протестот е организиран е од колективот „Гола планина“, а ќе трае од 12...

Вештачка интелигенција: Како би изгледале игрите во форма на филмови со тема мрачна фантастика

Dark Souls as a 80ties dark fantasy movie pics
Од декември минатата година интернетот е преплавен со фотографии генерирани од вештачка интелигенција за тоа како одредени игри би изгледале како филмови со тема мрачна фантастика од осумдесетите години на минатиот век. Се генерираат и фотографии за веќе постоечки филмови преработени како фотографии од...

Во земјава регистриран првиот случај на зараза со новиот сој „кракен“

Кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“, соопшти утрово Институтот за Јавно Здравје (ИЈЗ). „Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана XBB.1.5 омикрон сублинијата позната како Кракен. Пациентот кај кој е детектирана новата сублинија е од Гевгелија, a примерокот...

Утре почнува второто полугодие, основците и средношколците со физичко присуство се враќаат на настава

Зимскиот распуст завршува. Основците и средношколците од утре со физичко присуство се враќаат на настава во второто полугодие од учебната 2022/2023 година. „За подобро функционирање на процесот, поради тоа што 18 јануари е среда, 19-ти е празник за поголем дел од граѓаните и 20-ти е...

Фејсбук-страницата на ОБСЕ Македонија хакирана

Фејсбук страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје е хакирана , соопштија од оваа организација. Таа од вчера е преименувана и внесени се други содржини, односно реклами на виетнамски за хотлајн. „ОБСЕ потврдува дека фејсбук-страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје е хакирана. Ве молиме...

Пост на социјалните мрежи манипулира со лажни дојави за бомби во училиштата

Постот што се споделува на Фејсбук е манипулативен и му недостига контекст. Точно е дека МВР уапсило 55-годишна жена осомничена за лажни дојави за бомби, но таа нема никаква врска со дојавите кои претходно биле испратени од мејл адреси од странство, за кои министерот...

HАКС бара Министерството за образование редовно да ги исплатува платите на државните универзитети

Во изминатиот временски период стана зачестена пракса платите на вработените на јавните универзитети да се исплатуваат со задоцнување, надвор од законски предвидените 15 дена по изминување на исплатниот период, реагираат денеска во писмено соопштение членовите на Независниот академски синдикат (НАКС). Со тоа, велат, се...

Приведени напаѓачите на секретарот на Бугарскиот клуб во Охрид

СВР Охрид за Мета.мк информира дека тројцата напаѓачи на 21-годишниот Христијан Пендиков од Охрид, член и секретар на Бугарскиот културен клуб „Цар Борис III“ се приведени и по расчистување на случајот ќе се биде поднесена кривична пријава. Пендиков е в болница, а од СВР Охрид...

Три лица го претепале секретарот на Бугарскиот клуб во Охрид

Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид, синоќа бил претепан од три лица пред угостителски објект во центарот на градот. Информацијата на Фејсбук ја објави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој извести и дека Пендиков...

Конечно обеле Попова Шапка, снегот достигна 26 сантиметри

До 7 часот утрово снежната покривка на Попова Шапка достигна 26 сантиметри, каде е и најстудено со измерени -3 степени Целзиусови, информираше Управата за хидрометеоролошки работи. во Лазарополе утрово се измерени -2 степени, 0 во Маврови Анови, 1 во Крушево, 3 во Охрид и Претор,...

Климатските промени го оневозможија почетокот на ски-сезоната на Попова Шапка, загубите се околу 500.000 евра

Климатските промени влијаат врз целиот свет. Ефектите на оваа негативна појава во последно време ги чувствуваат туристичките центри низ цела Европа. Овде кај нас, свој ефект имаат и врз Попова Шапка, најголемиот скијачки центар во земјава. Топлото време и недостатокот на снег го оневозможи...

До каде е скринингот?

По едномесечна празнична пауза продолжува скринингот. Тоа е веројатно добар момент да се направи пресек до каде е овој процес. Овде презентираните податоци се засноваат на објавениот календар на веб страната на СЕП и досегашното следење на скринингот. Двата дела од скринингот – објаснувачкиот и...

Ковачевски за Водици: Да се обединиме во стремежите за мир и просперитет

Премиерот Димитар Ковачевски упати писмо во кое го честита големиот христијански празник Богојавление – Водици, на поглаварот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан, на Светиот архиерејски Синод, на свештенството и монаштвото на МПЦ - ОА и на...

Со недели доцни скијачката сезона поради топлото време, туристичките центри низ земјава во була

„Многу топол ноември“ и „екстремно топол декември“ е главната констатација на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во изработените месечни извештаи за временската состојба во Македонија за последните два месеци од 2022 година. На скијачките центри во земјава снег немаше паднато до 9 јануари, додека...

„Крвавиот четврток“ и судовите: Противречни пресуди за новинарите кои известуваа од Собранието

Апелацискиот суд со своите пресуди му ги повредил правата на новинарот Влатко Стојановски од „Фокус“ во врска со упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Вака се изјаснија судиите од Уставниот суд и денеска побараа по овој предмет да се отвори дискусија на...

Јовица Стојановиќ назначен за нов в.д. директор на Управата за извршување санкции

На денешната 120 владина седница, бил прифатен предлогот на министерот за правда, в.д. директор на Управата за извршување санкции, да биде Јовица Стојановиќ. Ова следува откако вчера беше разрешен директорот на Управата, Марјан Спасовски. „Владата го прифати и предлогот на Министерот за правда, да се...

Целосно е завршен проектот за дигитализација на картотеките во Институтот за македонски јазик

Во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ денеска беше претставен целосно завршениот проект за дигитализација на сите картотеки, со што дигитализирани и трајно заштитени се пет милиони ливчиња, јазични записи грижливо и посветено собирани со децении на терен од вработените во Институтот, од бројни...

МКЦ: Новиот в.д. директор Алексов е без никакво искуство и позадина во културна институција

Деновиве МКЦ повторно е на мета на партиските игри, реагираат од Младинскиот културен центар (МКЦ) откако во јавноста се појави информацијата за новоназначениот в.д. директор во институцијата. https://meta.mk/mkc-zooloshkata-gradina-i-vodovod-i-kanalizacija-dobivaat-novi-direktori-bogoev-reagira/ Во соопштението, од МКЦ реагираат дека досегашниот в.д. директор Ванчо Богоев е сменет од функцијата затоа што не...

СПОНА реагира на критиките за нивната содржина за Ѓорѓи Пулевски – „Читај како што е напишано“

Српскиот културно-информативен центар СПОНА се огласи со реакција на бројните критички коментари на социјалните медиуми за нивниот текст „Ѓорѓе Пуљевски – родољуб српски – и неговите писма за помош за печатење на неговите речници во Белград“, објавена на официјалната веб-страница на СПОНА на 11...

Градските власти денеска ја поднесоа најавената кривична пријава против „Титан Усје“

Градот Скопје денеска ја поднесе најавената кривична пријава против цементарницата „Титан Усје“ во која одговорност освен од правното, се бара и од одговорното лице - Борис Хрисафов, соопштија градските власти. Тој, како што велат оттаму, како надлежен за спроведување на обврските кои произлегуваат од...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...