fbpx

Oнлајн наставата – тест за дигиталната (не)писменост на наставниците, децата и родителите (1)

Пандемијата на корона вирусот затвори милиони ученици и студенти ширум светот во своите домови. Тие се принудени и да учат од дома зашто немаат...

Приходите на МРТ продолжиле да опаѓаат и лани, заедно со бројот на вработени (инфографик)

Македонската-радио телевизија (МРТ) во 2019 година остварила вкупни приходи од 15,1 милиони евра или за 300.000 евра помалку во однос на 2018 година, се...

Анализа: Од април вистинска војна – економијата против корона вирусот

Почна пребројувањето на штетите од корона вирусот во економијата. Од угостителскиот сектор најавија дека е можно 29.000 вработени да останат без работа, тоа значи...

Фондацијата Отворено општество – Македонија донира 100.000 долари за најзагрозените ромски семејства

Пакети со храна и средства со хигиена со вкупна вредност од 100.000 долари ќе бидат распределени на најзагрозените ромски семејства во земјава, кои се...

Преку подкастот „Јустинијан збори“ студентите ќе дебатираат за важни прашања

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје ги започнаа своите активности со првиот подкаст „Јустинијан збори“. Посочуваат дека ваков подкаст освен на Правниот,...

Министерство за здравство: Пациентите кои се позитивни во „Систина“, да направат тест во ИЈЗ

Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните пациенти во „Аџибадем Систина“, Министерството за здравство вели дека...

Владата одвои 1,2 милиони евра за поефикасно функционирање на Клиничкиот центар

Владата на вчерашната седница ја донесе Уредбата со законска сила за финансирање на организирање и реконструкција на јавните површини во кругот на Клиничкиот центар...

ССНМ и ЗНМ: Отпуштањето новинари не смее да биде прва мерка за справување со...

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро ја осудуваат одлуката на работодавецот „Нет медиа Груп...

Денес е меѓународниот ден за проверка на факти

Фондацијата „Метаморфозис“ денеска по четврти пат го прославува 2. Април, Денот на проверката на факти во соработка со Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN)...

ЕУ дозволи пристап на Македонија до Европскиот солидарен фонд за справување со Ковид-19

Заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денес одржа видео-конференциски состанок со Оливер Вархеји, eврокомесар за соседска политика и преговори за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ