fbpx

Петровска-Тагарев: Соработката во одбраната меѓу С. Македонија и Бугарија е каква што им доликува на две земји членки на НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО. Во пресрет на посетата на македонскиот контингент, министерката Петровска разговараше со министерот за одбрана на Бугарија, Тодор...

Поранешниот судија Теофиловски прв ги осети измените во КЗ – застаре делото за злоупотреба тешка 860.000 евра

Последиците од измените во Кривичниот законик (КЗ), со кои се предвидуваат пониски казни, но и побрзо застарување на делата злоупотреба на службата, несовесно работење и злосторничко здружување, денеска за првпат се видоа во судница. Наместо во 2051 година, сега застаре делото за поранешниот член...

Платформа за родова еднаквост: Убиството во Кочани е фемицид, бараме преквалификување на делото

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше изборена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, кочанското јавно обвинителство го квалификуваше како убиство на свиреп начин. Од Платформата за родова еднаквост реагираат дека...

Во Новаци започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот

Денеска свечено беше отворена приватната фотоволтаична централа „ФЕЦ Новаци“, која во моментов е и најголема на Балканот. Со вкупен капацитет од 55 мегавати, проектирано е годишно да произведува 85.000 мегаватчасови струја, што според Владата претставува „електрична енергија која е доволна за задоволување на потребите...

Увезено, па вратено српско млеко со афлатоксин ги скара опозицијата и Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека на 21 септември во земјава биле увезени преку 20 тони српско млеко, кое било пуштено во промет, иако содржело афлатоксин М-1 над максимално дозволените граници, и со тоа е штетно за човековото здравје. „Наодите покажуваат дека иако млекото содржи канцерогени материи...

Зонското паркирање на „Градски паркинг“ од недела со зимско работно време

Од недела, 1 октомври, јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје ќе започне со зимско сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање (зонско) со кои стопанисува. Согласно промените, работното време во зоните А, Б и Ц ќе биде од понеделник до петок од...

Поради загадувањето од „Дрисла“ во реката не можете да најдете ниту жаби ниту змии, велат жителите на Батинци

Депонијата „Дрисла“ во Скопје е фатена на дело како ја загадува животната средина, а здравствените и еколошките, како и земјоделските последици од тоа ги чувствуваат граѓаните. Од друга страна, надлежните власти не преземаат никакви мерки. Вака пред камерата на Порталб.мк изјавија дел од жителите...

Пратеничката Стојановска обвинува за сексистичка провокација на Маричиќ, тој демантира

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска денеска го обвини вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ дека зад микрофон и зад камери, за време на собраниската седница додека она говорела, тој недолично довикувал и се однесувал. „Вицепремиерот Маричиќ, денес најпрво дофрлаше за да деконцентрира, како и многупати досега,...

Лога го брани Законот за амнестија: На пратениците ќе им донесам албум од „Идризово“, да видат како е таму

Вкупно 286 затвореници осудени до 6 месеци затвор ќе излезат на слобода, а на уште 996 затвореници ќе им се намали затворската казна ако се усвои Законот за амнестија што го предлага министерот за правда Кренар Лога за растеретување на затворите, а кој го...

Министерството за култура ги чека парите и документацијата за реконструкција на Универзална сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска посочи дека реконструкцијата на Универзалната сала ќе продолжи откако ќе ја добие целокупната документација и средствата за оваа намена од Градот Скопје. Таа денеска рече дека во рамките на министерството имаат тим и надворешни соработници кои се подготвени...

Поевтинува бензинот Еуросупер-95

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за намалување на цената на бензинот Еуросупер-95 на бензинските станици. Цените на останатите горива нема да се променат, а Еуросупер-95 ќе се продава по цена за два денара по литар поевтино...

Арсовска вели дека ЕСМ прво треба да го санира мостот, а потоа да го постават топловодот

Почетокот на грејната сезона во Скопје доаѓа за нешто помалку од три недели, а Градот Скопје и Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) и понатаму се без консензус кој треба да ги санира оштетувањата на долниот дел од мостот Беласица. Скопската градоначалничка Данела Арсовска денеска...

Судската администрација преку протести во Скопје побара зголемување на платите

Два протести во ист ден на судската администрација се случува денеска во Скопје, со барање за зголемување на платите за 78 отсто. Едниот протест го организира Независниот синдикат на судска администрација, додека другиот Синдикатот на работниците од управата, правосудните ограни и здруженијата на граѓани...

Британска помош за зајакнување на НАТО капацитетите на МНР

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и амбасадорот на Обединетото Кралство Метју Лосон потпишаа Меморандум за соработка за реализација на проектот за менторство и градење на капацитетите на Директоратот за НАТО и политичко-безбедносни прашања при Министерството за надворешни работи (МНР), информираат од МНР. „Со денешното...

МВР: Не наседнувајте на лажни електронски „судски покани“ во име на директорот на БЈБ

Полицијата информира дека до нив пристигнуваат пријави од граѓани за добиенa електронска порака, наводно во име на директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо Тасевски, во вид на лажни покани за на суд. Од Министерството за внатрешни работи апелираат граѓаните да не ги...

Парите од ќеси што ги купуваме во маркетите ќе се вложат во контејнери за селекција на отпад

До крајот на октомври ќе биде објавен јавниот повик за набавката на контејнери и канти за селекција на отпад (хартија, тетрапак, пластика и метал) за сите македонски општини. Министерството за животна средина и просторно планирање во моментов го подготвува тендерот, преку кој ќе се...

Извештајот на дванаесетмината: како конкрено влијае на македонскиот случај

Најпрвин да раздвоиме – што е толкување на предлозите на Извештајот на француско-германската екпсертска група за реформи на Унијата, а што е проценка за тоа што е остварливо, кога предлозите ќе блезат во „политичкиот барабан“. Овде се задржуваме на анализа како конкретните предложени принципи на...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, се наведува во денешниот билтен на Министерството за внатрешни...

Исчезнат Французин пронајден на граничниот премин Богородица

Човек кој во Франција бил пријавено за исчезнат, македонските полициски службеници го пронашле на граничниот премин Богородица кон Грција. Полицајците и припадниците на ФРОНТЕКС го затекнале 21-годишниот С.И. при илегален влез на територијата на земјава, при што тој дал лажен исказ за личните податоци. Од Министерството...

Вработените во jавните обвинителства во штрајк, бараат зголемување на платите за 78 проценти

Околку 390 вработени во службите на јавните обвинителства од денес штрајкуваат со барање платите да им се зголемат за 78 проценти, по примерот на функционерите, и да им се исплаќаат додатоците на плата до 35 проценти. Претседателот на синдикатот на УПОЗ, Трпе Дејаноски, рече дека...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...