fbpx

Програмскиот совет на МРТ со истечен мандат ќе си бира нови членови на Надзорниот...

Досегашните членови на Програмскиот совет на Македонската радио - телевизија (МРТ) распишаа јавен конкурс за избор членови на Надзорниот одбор на јавниот радиодифузен сервис....

Рапустот заврши: Мијте раце, 260.000 ученици ги демнат жолтицата и грипот

Заразната жолтица, која ја нарекуваме уште и болест на валкани раце, може да се рашири сега на почетокот на второто полугодие, па затоа многу...

Одложени судските рочишта за „ТНТ“ и „Рекет“

Денешното судско рочиште за предметот „ТНТ“ се одложи поради лошата здравствена состојба на обвинетиот Тони Трајковски. Следното рочиште за рушењето на комплексот „Космос“ ќе...

Анализа: Како општинските татковци ги полнеле и трошеле буџетите во 2019

Ниту успеале да ги соберат планираните приходи, ниту успеале во целост да ги реализираат планираните трошења. 2019-та година за општините во земјава беше уште...

Учениците кои освоија медали на Oлимпијадата по природни науки во Доха на средба со...

Премиерот Оливер Спасовски денес ги прими учениците, основци кои во рамки на 16 - тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки, во декември во...

Шилегов го разреши директорот, „Дрисла“ повторно сопственост на Градот

Град Скопје ја враќа во свои раце најголемата депонија во државата „Дрисла“, објави денес скопскиот градоначалник, Петре Шилегов. „Со запишување во Централниот регистар завршува деветгодишната...

Антикорупциска бара медиумите да не добиваат буџетски пари за политички кампањи

Да се укине буџетското финансирање на платеното политичко рекламирање на партиите во изборните циклуси, бара Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) со новата...

Дел од семафорите на тетовските улици не функционираат (видео)

Неколку семафори на тетовските улици не работат, при што се загрозува безбедноста во сообраќајот. Иако повеќето нефункционални семафори се лоцирани во главните делови од...

Заврши распустот – ЈСП од утре ќе вози по вообичаениот возен ред

Јавниот превоз во Скопје од утре повторно ќе функционира по вообичаениот зимски возен ред. Од ЈСП - Скопје информираат дека редукцијата на автобусите на...

Граѓаните и невладините предничат во користењето на ЕНЕР, пред стопанските комори и научната фела

Од вкупниот број корисници кои најчесто го користат Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) во изминативе десет години, најбројни се граѓаните (44 отсто),...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ