fbpx

Заканите за тужби за клевета ги вознемирија новинарите

Тужбите за клевета и навреда против новинари поднесени од политичари како инструмент за вршење притисок и нивно замолчување, последните три години како да престанаа...

Владата одобри околу 86.000 евра за АВМУ за мониторинг на изборите во медиумите

Владата на 10.седница донесе одлука за одобрување на средства на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за мониторинг на изборите во медиумите. „На оваа...

Медиумите кои сакаат реклами за изборите, да се регистрираат во ДИК и да достават...

Радиодифузерите, печатените медиуми и интернет порталите се должни да се регистрираат во ДИК, доколку обезбедуваат платено-политичко рекламирање за учесниците во изборната кампања за предвремените...

Пратениците ги усвоија измените во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Со 68 гласови „за“, пратениците вчера ги усвоија предложените измени во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Станува збор за осми по ред...

Јавните пари во медиумите ја убија новинарската критика (инфографик)

Државата повторно станува еден од најголемите огласувачи во медиумите, со што се отвара можност политичките партии да влијаат на начинот на известување на новинарите....

Поповски: Сѐ уште постојат центри на влијание и на отпор за нормалното информирање во...

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, се обрати на тема „Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги - влијанието на обезбедените услови...

Од МРТ се жалат на малку вработени и малку пари, од МИОА велат дека...

Дебата за финансирање, управување и регулирање на јавниот сервис се одржа во хотелот „Арка“, а учествуваа генералниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, раководителот на...

„Слободен печат“, „Вечер“ и „Нова Македонија“ добија 500.000 од вкупно 712.000 евра владини субвенции...

Владата го објави списокот со 12-те печатени медиуми што добија субвенции преку Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатени медиуми за 2019...

Избран старо-новиот Надзорен одбор на МРТ со пет години мандат и по 400 евра...

Програмскиот совет на МРТ на седницата одржана на 6 февруари го избрал новиот Надзорен одбор на МРТ со мандат од пет години. Како што...

Приватните телевизии на Пендаровски му пренесоа дека се задоволни од измените во Законот за...

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со делегација на Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии, информираат од неговиот кабинет. Поводот за остварената средба се...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ