fbpx

Промовиран Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми

Претставникот на Фондацијата „Метаморфозис“, Филип Стојановски истакна дека Кодексот е компатибилен со другите тековни напори за унапредување на демократијата и информираноста на граѓаните во земјата, како што е Иницијативата за градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите

-

Агенцијата за аудио и аудивизуелни медиумски услуги (АВМУ) во коорганизација со ОБСЕ/ОДИХР денеска го промовираше Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми. Овој Кодекс е изготвен на иницијатива на АВМУ, во соработка со Здружението на новинари на Македонија, Македонскиот институт за медиуми, Советот за етика во медиумите, Институтот за комуникациски студии и Фондацијата Метаморфозис. Во процесот на изготвување е користена експертска помош од ОБСЕ/ОДИХР.

На денешниот настан во хотелот „Холидеј Ин“ беше презентиран начинот на функционирање и улогата на Координативното тело за следење на почитувањето на начелата и стандардите од Кодексот и веб страницата izborenkodeksonline.mk, која е наменски изработена во функција на запознавање на јавноста со Кодексот и работата на Координативното тело.

На промоцијата се обратија директорот на АВМУ Зоран Трајчевски, министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу, Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ H.E. Килиан Вал, Виторија Занелати и Владимир Мисев од ОДИХР.

Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу истакна дека дигиталната трансформација носи многу придобивки, меѓу другото и во однос на брзината на ширење информации, па затоа мора да се почитуваат етичките и професионалните стандарди, вредности и норми, во корист на професионалноста.

„Онлајн медиумите се главен извор на информации за многу луѓе и денес тие играат важна улога во обликувањето на јавното мислење и ширењето информации. Затоа, почитувањето на вистината, одговорноста кон читателите, заштитата на изворите на информации и одговорното користење на технологијата се некои важни етички стандарди и норми кои мора да се следат за да се обезбеди професионални онлајн медиум. Покрај промовирањето на кодексот на однесување, подеднакво е важно да се обезбеди фер, отворен и безбеден изборен процес за сите гласачи“, рече министерот Алиу.

Директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски посочи дека во процесот на неговото изготвување се користени искуствата и експертизата на ОБСЕ/ОДИХР.

„Дигиталното опкружување донесе нови трендови и бројни предизвици: нови тактики за политичко рекламирање, водење кампањи и финансирање, пласирање нецелосни, неточни или злонамерни информации. Се почесто на социјалните мрежи и генерално во онлајн просторот се користат форми на изразување што можат да поттикнат клима на нетрпеливост, омраза, насилство и дискриминација што беше причината за донесувањето на Кодексот“, изјави директорот на АВМУ Зоран Трајчевски.

Во текот на настанот, претставникот на Фондацијата „Метаморфозис“, Филип Стојановски, истакна дека Кодексот е компатибилен со другите тековни напори за унапредување на демократијата и информираноста на граѓаните во земјата, како што е Иницијативата за градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите преку инклузивен процес за креирање јавни политики и стратегија на национално ниво, заснован на препораки од граѓанскиот сектор кои се однесуваат и на политичките партии, медимите и на државните институции. 

Бардил Јашари; Извор на фотографија: АВМУ

Инаку, денешното промовирање на Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми следи откако претходно на 29 септември годинава беше потпишан Меморандумот за соработка помеѓу АВМУ, ЗНМ, МИМ, ИКС, СЕММ и Фондацијата Метаморфозис за следењето на начинот на однесување и постапување на повеќе чинители во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми. Во име на Фондацијата Метаморфозис, овој меморандум го потпиша директорот Бардил Јашари.

Со потпишаниот Меморандум е разработен начинот на дејствување на Координативното тело за пријавување и постапување по претставки кои ќе се однесуваат на политичките партии, нивните кандидати, независните кандидати, интернет изданијата на радиодифузерите, онлајн медиумите, проверувачите на факти, инфлуенсерите и други субјекти кои можат да извршат влијание врз јавноста во функција на кампања за време на избори или референдуми.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...