fbpx
Таг: ЗНМ

таг: ЗНМ

ЗНМ: Континуиран тренд на безобразни испади на државните функционери кон новинарите

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари упатено до министерот за здравство Беким Сали, тој наместо одговор, од министерот добива „куса лекција“ за новинарство, реагира Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Од таму велат дека утрово во клиничката болница во Тетово, за време...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Тие најостро го осудија овој наратив кој изминатите денови се шири на социјалните мрежи. Како што соопштија од ЗНМ, на 28 јануари, Јовановски на својот профил на...

ЗНМ и ССНМ реагираат, не е работа на премиерот да ја оценува уредувачката политика на медиумите

Наративот инициран од премиерот Димитар Ковачевски, претставува сериозна форма на притисок кон новинари и медиуми која служи истите да ги дискредитира, но и да се одвратат да се бават со теми кои се од јавен интерес. Ова е дел од реакцијата на Здружението на новинари на Македонија, откако премиерот ја искоментира работата на некои медиуми. Имено, на новинарско прашање дали...

ЗНМ и АВМУ со осуда за заканите упатени кон телевизијата Канал 5

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагираше и ја осуди заканата кон новинарите и медиумските работници од телевизијата Канал 5 која била упатена од страна на лице на социјалната мрежа Фејсбук. Телевизијата вчера објави дека во коментар на социјалната мрежа од профил именуван Роберт Елбанасов добиле навреди, но и сериозна закана, во која, меѓу другото, пишува „Да е држава...

ЗНМ и ССНМ: Ахмети не смее да етикетира медиуми

Здружението на новинарите на Македонија го осудува јавното етикетирање на телевизиите Телма и Алфа од страна на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети. Тој на партиската трибина во Гостивар рече: „Кому му служиме со овие поделби што се прават? Се разбира, на непријателите на Албанците, тие аплаудираат, Алфа, Телма – мелма, тоа се тие. Што добија...

ЗНМ: Новинари спречени да известуваат од настан на кој присуствувал премиерот Ковачевски

За време на денешниот настан во кругот на фабриката „Пекабеско“ во Скопје каде бил присутен премиерот Димитар Ковачевски, новинарите Љупчо Златев и Предраг Кукиќ биле спречени да присуствуваат на настанот и да постават прашање до премиерот, соопшти Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Според информациите кои стигнале до ЗНМ, од страна на лице вработено во приватната агенција за обезбедување „РОТЕ“...

МНР не гледа незаконска промоција со јавни пари во медиумите, но ќе ја прекине кампањата

По реакцијата на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) дека медиумската промоција на Министерството за надворешни работи (МНР)  за претседавањето со ОБСЕ со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи, МНР излезе со соопштение дека овој потег не е спротивен на законските практики. Од МНР велат дека претседавањето со ОБСЕ претставува најголемиот надворешно-политички проект со кој Северна Македонија...

ЗНМ: Медиумската промоција на МНР со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на постапката на Министерството за надворешни работи, кое преку претходно спроведена јавна набавка, инвестира средства на граѓаните за кампањи во приватни медиуми за промоција на претседавањето со ОБСЕ. „Според јавно достапните информации МНР ќе потроши околу 100.000 евра за промотивни активности поврзани со претседавањето на Македонија со ОБСЕ, за што е склучен е...

АВМУ и ЗНМ со реакција за непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје Зоран Глигоров кон медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) реагира на, како што велат, непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје, Зоран Глигоров, кој за време на прес-конференција одби да одговори на новинарски прашања со образложение дека имал други обврски. „Претставниците на институциите треба да вложат максимални напори да им обезбедат информации на медиумсктие работници, особено при известување за теми...

Избрани членовите на управните органи на ЗНМ

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги соопшти резултатите од вчерашното гласање за нови членови на Управниот одбор, Надзорниот одбор и Советот на чест при здружението. За членови на овие тела се гласаше вчера на Изборното собрание на ЗНМ, на кое за нов претседател беше реизбран новинарот Младен Чадиковски. На годинешното Изборно собрание беа присутни рекорден број на новинари и...

ЗНМ денеска избра ново раководство, Младен Чадиковски освои втор мандат

Новинарот Младен Чадиковски е реизбран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Маратонското гласање во хотелот „Александар Палас“ траеше речиси осум часа, при што на Изборното собрание на ЗНМ присуствуваа и гласаа рекордни 458 новинари, фоторепортери и сниматели од земјава. Според резултатите од гласањето, Младен Чадиковски доби 275 гласа и за него ова е втор мандат на чело...

ЗНМ поради навредите кон новинарката Додевска бара оставка на директорот на топланата Скопје Север

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираше за инцидентот во кој директорот на топланата Скопје Север, Куштрим Рамадани, грубо ја навредувал и ја омаловажувал новинарката Катерина Додевска од МКД.мк. ЗНМ бара Рамадани по овој скандал да си поднесе оставка „Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата Скопје, Север, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

ОЈО Скопје поднесе обвинение против лицето што ја нападна новинарската екипа на ТВ 24

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог за кривичното дело „насилство“ од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителството. „Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во близина на неговиот дом....

Нови правила во „Промедиа“ за поголем ред во онлајн информирањето

Неодамна во организација на повеќе професионални онлајн медиуми се одржа координативен состанок на кој беа усогласени повеќе нови правила за членство во Промедиа, првиот доброволен национален регистер на онлајн медиуми. Во пресрет на новите донесени и очекувани директиви на ЕУ за медиумите, ова е сериозен обид да се стави поголем ред во онлајн сферата преку саморегулативни методи, процес на...

Тодески: Нападите нема да нѐ спречат да си ја работиме новинарската работа

Откако вчера новинарска екипа на телевизија 24 беше нападната вербално и физички додека снимала инсерти на улицата во која според избирачки список живее Олександр Онишченко, денеска нападот уште еднаш беше осуден од Здружението на новинарите. Еден ден после нападот, утрово во дворот на новинарот Александар Тодески било фрлено јајце на неговиот автомобил. Тој во изјава за медиумите денеска кажа дека...

Полицијата го приведе насилникот што нападна снимател на ТВ 24, ЗНМ реагира

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје вчера вечер го лишија од слобода М.П. (67) од Скопје, постапувајќи по пријава од снимателот во телевизија 24 Љубиша Игнатов, кој вчера беше физички нападнат од него околу 14.20 часот на ул. Пржино во Скопје. „Веднаш по добиената пријава, од страна на полициски службеници од ЕНК при СВР Скопје преземени...

ЗНМ и ССНМ апелираат за помош на новинарот Саше Димовски

Здружението на новинарите на македонија (ЗНМ) и Синдикатот на новинари и медиумски работници (ССНМ) упатија апел за помош на новинарот Саше Димовски. На Димовски му е ампутирана ногата, а за да му се помогне повторно да прооди потребни се пари за протези и за рехабилитација. Донациите може да се уплатат на следниве сметки за донации: Денарска: 250101000288259 Девизна: 1408000644660 SWIFT: INSBMK22 IBAN 07250780006446692 Шпаркасе банка Македонија Исто...

Вечерва дебата на тема „Инфодемија – Како да останеме на вистинската страна?“ на ТВ 21

Директорот за партнерство и развој на ресурси на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски, претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски и комуникологот Бојан Кордалов ќе гостуваат во вечерашната емисија „Клик плус“ на ТВ 21 посветена на темата „Инфодемија - Како да останеме на вистинската страна?“. Тие ќе разговараат како да се остане на страната на вистината откако заврши пандемијата на ковид-19, но остана...

ЗНМ: Скандалозно решение на Апелациониот суд против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ

Советот на Апелациониот суд во Скопје составен од судиите Татјана Дуковска како Претседател на советот, Тања Милева и Јусуф Ајрулахи донесоа скандалозно и срамно решение против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ, соопшти денеска Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Апелациониот суд во Скопје со решението од 08-ми ноември ја укинува пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје и го...

ЗНМ и ССНМ побараа законските измени што ги засегаат новинарите да бидат донесени што побрзо во Собранието

Сега, повеќе од кога било е потребно нападот врз новинарите да се третира како напад врз службено лице, време е да се направи поголем исчекор во оваа насока, истакна претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Младен Чадиковски на прес-конференцијата што пред Собранието ја одржаа ЗНМ и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) по повод Меѓународниот...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...