fbpx

Фоторепортерот на „Ројтерс“ Даниш Сидики загина оставен од авганистанските војници

Неполн месец потрајала најновата задача на Даниш Сидики, фоторепортер на „Ројтерс“ - од моментот кога се пријавил да ги покрива борбите на авганистанските безбедносни...

Вистиномер: Измените во Кривичниот законик треба да донесат нулта толеранција кон нападите и...

Отсега обвинителството ќе мора да ги прибира доказите по службена должност наместо новинарот да пријавува дека е нападнат и да се изложува на трошоци...

ЗНМ Безбедноста на новинарите, фоторепортерите и снимателите на јавните протести мора да се гарантира

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари,фоторепортери и сниматели, на протестите кои се...

Маричиќ: Направивме законски измени за да не ни се повторат напади врз новинари и...

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и...

Развојна банка објави јавен повик за радиодифузни друштва за бескаматни кредити

Развојна банка денес објави Jавен повик за кредитната линија за бескаматни кредити за трговски радиодифузни друштва за директно кредитирање со каматна стапка од 0...

Закани од уредникот на „Дневни Аваз“ врз редакцијата на „Раскринкавање“: „Ќе ме запомните кога...

Редакцијата на веб страницата за проверка на факти „Раскринкавање“ од Сараево, БиХ, деновиве извести дека Евелин Трако, извршен уредник на порталот „Дневни Аваз“, исто...

Тинејџерката која го сними убиството на Џорџ Флојд се стекна со специјална Пулицерова награда

Дарнела Фрејзер, тинејџерката која што го сними убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд беше наградена со специјална Пулицерова награда. 18-годишната тинејџерка го доби посебното признание...

Извештај за 2020 година: Зголемен број на напади врз новинари, слаб напредок во медумските...

Во 2020 година нема сериозни промени во медиумската сфера но има зголемување на трендот на напади, односно состојбата со безбедноста на новинарите и медиумските...

ЗНМ и СЕММ бараат крајна внимателност при известувања за лични трагедии или самоубиства

Здружението на новинарите (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод известувањето на дел од медиумите во врска обидите за...

Порталб: Наскоро се очекува да бидат усвоени измените на Кривичниот законик за нападите врз...

Министерството за правда очекува наскоро да бидат одобрени законските измени на Кривичниот законик, кои се веќе доставени до Владата. Портпаролот на Министерството за правда...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ