fbpx

Промовиран Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми

Агенцијата за аудио и аудивизуелни медиумски услуги (АВМУ) во коорганизација со ОБСЕ/ОДИХР денеска го промовираше Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми. Овој Кодекс е изготвен на иницијатива на АВМУ, во соработка со Здружението на новинари на Македонија,...

Медиумите и известувањето за реформите се клучни во пристапувањето на земјава кон ЕУ

Медиумите ќе ја играат клучната улога за на јавноста да ѝ обезбедат објективна, прецизна и фактичка информација за процесот на пристапување на Северна Македонија во ЕУ и за реформите што треба да се спроведат. Токму поради тоа неопходен е независен и професионален медиумски сектор...

Улрик Хагеруп: Еве зошто конструктивните новинари се „најдобриот пријател“ на луѓето

Улрик Хагеруп, основач и директор на Конструктивниот институт, работејќи како главен уредник во еден познат дански медиум сфатил дека поголемиот дел од вестите што ѝ ги сервирал на својата публика биле негативни и предизвикувале страв. Така тој решил да се повлече за да ги...

ДЕБАТА: Државното финансирање на медиуми да не се повтори, лошо влијае на новинарството

Државното финансирање на медиумите во минатото придонело за нагло влошување на квалитетот на новинарството, бидејќи клинтелизмот на тој начин најотворено влегува во односот меѓу државата и медиумите. Ова беше потенцирано на денешниот настан „Отворени прашања за изборното рекламирање со државни средства“ што го организираше...

Анализа на ИМА: Каков е третманот на уставните измени во медиумите и на социјалните мрежи?

Во најновата анализа на Институтот за медиуми и аналитика (ИМА) со наслов „Уставните измени во медиумите и на социјалните мрежи: Силна поларизација и омраза, слаба онлајн модерација, малку истражувања и претставки до саморегулаторните тела“ се истражува третманот на уставните измени во медиумите и на...

Новинската агенција МИА цел на хакерски напади кои дошле од Кина и од Индија

Државната агенција МИА во текот на синоќешните и утринските часови била цел на хакерски напади, а ангажираните ИТ експерти лоцирале дека нападите дошле од Индија и од Кина. Драган Антоновски, генерален директор на МИА, за Мета.мк изјави дека нападот се случил доцна синоќа, а пристапот...

ЗНМ и СЕММ со пријава за ширење на говор на омраза на Фејсбук-страната на Канал 5

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по пристигнатите пријави од страна на новинари најавија дека денеска ќе поднесат пријава до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР. Конкретно, станува збор за објава на веб...

ССНМ и ЗНМ ја осудуваат серијата откази во Клип Медиа Груп

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) со огорченост ја примија веста за тековната постапка на отпуштања во една од најголемите медиумски групации во Македонија, Клип медиа груп, особено што најголем дел од нив се спроведуваат...

ССНМ го поздравува почетокот на решавање на проблемот на вработените во МИА

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници соопшти дека со одобрување ја дочекале Одлуката на Владата на РМ за утврдување на висината на бодот за пресметување на платите на вработените во АД МИА. Оваа одлука, вели ССНМ, била донесена од Управниот одбор на друштвото,...

ЗНМ бара да се расчисти инцидентот во Град Скопје со новинарот од ТВ Сител и портпаролката на Арсовска

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира во однос на вчерашниот инцидент кој се случил по седницата на Советот на Град Скопје, од која известувал новинарот Мартин Арсов од ТВ Сител. Според изјавата на Арсов, тој откако завршил со вклучувањето во живо во вестите на...

Обвинителството поведе постапка за насилство кон новинарска екипа на ТВ Алсат

Основното јавно обвинителство од Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Осомничениот 53-годишник, на 21 август, во Старата скопска чаршија, најпрвин упатил закани...

Нападната екипа на ТВ Алсат, повреден снимателот – ЗНМ бара реакција од МВР

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи (МВР) да спроведе брза и ефикасна истрага за нападот што денеска се случил врз новинарска екипа на Телевизија Алсат. Како што соопштија од Здружението, за време на снимањето инсерти за промо на емисија...

Вработените во МИА на четврти предупредувачки протест за повисоки плати

Вработените во Медиумска информативна агенција (МИА) и денеска за време на паузата четврти пат излегоа на предупредувачки протест пред просториите на агенцијата и ги повторија барањата, меѓу кои и барањето за зголемување на платите за 30 проценти. Аргументацијата на вработените е дека просечната плата...

Вработените во МИА со трет предупредувачки протест

Вработените во Медиумската информативна агенција (МИА) и денеска излегоа на предупредувачки протест за време на паузата, бидејќи Владата сè уште не одговори на нивното барање за зголемување на платите, информираат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). „Вработените во МИА имаат серија барања...

ЗНМ бара кривична одговорност за заканите кон новинарката Рита Бехадини

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) побара итна реакција за експлицитните закани упатени кон новинарката на Алсат М, Рита Бехадини на нејзината објава во врска со јавниот став од страна на оџата од Сарај на социјалната мрежа Фејсбук. Бехадини се обратила до ЗНМ со пријава...

ЗНМ со осуда за физички напад врз снимател од ТВ 24

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди вербалниот и физички напад врз снимателот на ТВ 24, Иван Камчев. Напаѓачот ја оштетил и неговата опрема, информираше здружението. Камчев, враќајќи се од денешно снимање, со колега од МРТВ на патот Градско-Прилеп кај Росоман биле сведоци на...

Закани кон директорот на АВМУ поради одбиено барање за одземање дозвола на ТВ Алсат-М

Непознато лице му упатило пораки со заканувачка содржина на директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), Зоран Трајчевски, информираа денеска од АВМУ. Настанот се случил на 13 јули, а Трајчевски заканите ги добил на својот мобилен телефон. Пораките, како што велат од...

ЗНМ со претставка до МВР заради непрофесионалниот однос кон новинарот Бајрами од Порталб.мк

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) соопшти дека ќе поднесе претставка до Министерството за внатрешни работи (МВР) заради попречување на новинарот Суад Бајрами од Порталб.мк при вршење на професионална работа од страна на полициски службеник. Во текот на вчерашната ноќ, за време на протест на...

ЗНМ и ССНМ: Остра осуда за скандалозната одлука за воведување цензура од страна на „Слободен печат“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) излегоа со остра осуда на, како што велат, срамната постапка од страна на медиумот „Слободен печат“ да избрише текст кој го уредувал и објавил новинарот и уредник Жарко Настоски. Станува...

„Сејф џурналистс“: За нападот врз новинарот Јанески информирани се сите домашни и меѓународни институции

Мрежата „Сејф џурналистс“ („Safe Journalists“), која е сочинета од повеќе од 8.200 медиумски професионалци од Западен Балкан, ќе ги информира сите релевантни национални и меѓународни засегнати страни за случајот во кој беше вербално нападнат новинарот Огнен Јанески од ТВ24. Со реакција за случајот се...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...