fbpx

Порталб.мк е најверодостоен портал во земјава, според анкетата на ИРИ

Порталб е единствениот портал на албански јазик кого испитаниците го спомнале како конкректен онлајн медиум на кој му веруваат

-

Порталб е избран за најверодостоен портал за информирање за политичките случувања во Македонија, односно 2 отсто од испитаниците на прашањето „Кои конкретни медиуми, односно конкретни ТВ канали, радио станици, весници, веб-страни итн., ги сметате за најверодостојни за политички информации?“ на најновото истражување на ИРИ, рекле дека тоа е Порталб.

Всушност, Порталб е единствениот портал на албански јазик кого испитаниците го спомнале како конкректен онлајн медиум на кој му веруваат. По него следи агрегаторот на вести Time.mk на македонски јазик со 1 отсто.

Што се однесува до телевизиите, за политичките теми, Алсат-М телевизија е најверодостојна телевизија во Северна Македонија, според истражувањето на ИРИ, а потоа следува ТВ21 и Порталб со по 2 проценти. На списокот ја нема Државната радио и телевизија на Македонија, МТВ2.

Ова не е првпат Порталб да се најде на списокот на најверодостојни медиуми на албански јазик  во земјава.

На медиумска сцена на македонски јазик води ТВ Сител со 39%, потоа следува Канал5 со 30% и Телма со 11%.

Врз основа на оваа анкета, повеќе од половина од анкетираните граѓани изјавиле дека медиумите во земјава се слободни и независни.

Што се однесува до насоката во која се движи државата, 78% од 1.220 испитаници изјавиле дека државата оди во погрешна насока.

Ова истражување е спроведено од 2 февруари до 5 март, односно во периодот пред изборите во април и мај.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...