fbpx
Таг: ИРИ

таг: ИРИ

Јавното мислење во С. Македонија во однос на војната во Украина е значајно поделено

Граѓаните на Северна Македонија во однос на војната во Украина имаат значително поделено мислење по најмалку две прашања – кој е виновен за војната и која страна ја поддржувате во воениот конфликт. Ова го покажа последната анкета на ИРИ за земјите од Западен Балкан. Со ваквите проценти од јавното мислење, станува очигледно дека актуелната политика што ја води државата од...

Порталб.мк е најверодостоен портал во земјава, според анкетата на ИРИ

Порталб е избран за најверодостоен портал за информирање за политичките случувања во Македонија, односно 2 отсто од испитаниците на прашањето „Кои конкретни медиуми, односно конкретни ТВ канали, радио станици, весници, веб-страни итн., ги сметате за најверодостојни за политички информации?“ на најновото истражување на ИРИ, рекле дека тоа е Порталб. Всушност, Порталб е единствениот портал на албански јазик кого испитаниците го...

ИРИ: Пет од шест земји во Западeн Балкан би гласале за приклучување во ЕУ

Последното мултинационално истражување за Западен Балкан, кое го направи Центарот за анкетни истражувања (CISR) на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), покажува широка поддршка за приклучувањето кон Европската унија (ЕУ) и силно мнозинство кое ја смета руската војна против Украина за неоправдана. Земјите во кои била спроведена анкетата се Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија. На...

Индекс на транспарентност: Ниту една политичка партија нема објавено список на вработени

Многу добра активна транспарентност за прв пат постигнале партиите СДСМ, Левица и Алијанса на Албанците, покажаа резултатите добиени од Индексот на транспарентност (2023) на политичките партии на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). Резултатите покажуваат дека има значително подобрување кај активната транспарентност на политичките партии, споредено со мерењето за Индексот на транспарентност (2021), иако сè уште ниту една партија нема постигнато...

Граѓаните немаат доверба во владеењето на правото, покажа новата анкета на ИРИ

Новата анкета на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Северна Македонија покажува зголемена поддршка за членство во ЕУ, ниско ниво на доверба во владеењето на правото и разлики за правецот на движење на локално и национално ниво. На прашањето дали ја поддржуваат интеграцијата на земјата во ЕУ, 79 отсто од возрасните испитаници одговориле со „да“. Ова...

Дебата на АЛПИ: Неопходна е дигитализација на универзитетите

На македонските универзитети недостасуваат сеопфатни дигитални платформи и лиценцирани апликации кои ќе се одржуваат редовно и ќе бидат достапни за сите студенти и професори. Онаму каде што се користат дигитални услуги, студентите се задоволни од искуствата. Професорите, од една страна, поддржуваат настава во живо, додека студентите претпочитаат хибридна настава. Ова се дел од заклучоците во анализата „Дигитална трансформација во...

Не е точно дека повеќе од 70 проценти од Македонците се против ЕУ и НАТО

Наспроти тврдењата во постот анкетата на ИРИ покажа силна поддршка за членството во ЕУ, и покрај падот од 11 процентни поени од ноември 2021. Седумдесет и три проценти од Македонците сакаат да се приклучат кон Европската Унија, додека дваесет и четири проценти преферираат да не се приклучат. На прашањето: Дали го поддржувате членството на Северна Македонија во НАТО? седумдесет...

Истражување на ИРИ: Градоначалниците незаинтересирани да ги вклучат граѓаните во одлучувањето

Неодамнешната квалитативна студија спроведена во Северна Македонија од страна на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува претежно слаба работа на градоначалниците и невклученост на граѓаните во локалната самоуправа, пред сè поради незаинтересираноста на локалната власт. Со студијата е дојдено и до сознанието дека македонските граѓани го поддржуваат пристапувањето во ЕУ, но не по цена на...

ИРИ: Граѓаните се најзагрижени за влезот во ЕУ, невработеноста, пандемијата и достапноста на вакцини против ковид-19

Најновото национално истражување на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува најголема загриженост кај граѓаните на Северна Македонија за темпото на пристапување кон ЕУ, за невработеноста и достапноста на вакцини против ковид-19. Освен тоа, граѓаните на Северна Македонија се чувствуваат обесхрабрени од градоначалниците и локалните претставници пред изборите кои треба да се одржат оваа есен. Анкетата покажа...

Анкета на ИРИ: Граѓаните од Западен Балкан покажуваат силна поддршка за влез во ЕУ

Најновото мултинационално истражување за Западен Балкан од страна на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) открива поделени мислења за Соединетите Американски Држави (САД) како економски и политички партнер кај одредени земји, но и ентузијазам за посилни врски со Европската Унија (ЕУ). Истражените земји беа Босна и Херцеговина (БиХ), Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија. - И...

Анкета на ИРИ: За мнозинството граѓани економските проблеми се поважни од политичката ситуација

Новата анкета за Македонија спроведена на национално ниво од Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), открива пад на вербата дека земјата ќе обезбеди членство во Европската унија во блиска иднина, како и пораст на економските вознемирености. „Овие резултати доаѓаат еден месец пред парламентарните избори во Македонија и по неуспехот на ЕУ да се согласи да започне преговори...

ИРИ и понуди на Владата експертиза за лажните вести

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска се сретна со претставници на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), Олин Ветингтон, член на Управниот одбор на ИРИ, Овен Паун, директор на ИРИ за Македонија и Илина Мангова, заменик-директорка на ИРИ за Македонија. „Стратешките заложби за транспарентност и борбата со лажните вести мора да продолжат и понатаму, без оглед на тоа...

Само 38 отсто од граѓаните имаат доверба во правосудството (инфографик)

Само 38 отсто од граѓаните во земјава веруваат во правосудниот систем, покажува анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), пренесува „Порталб“. Прашани колку доверба имаат во судството, само четири отсто од испитаниците во Северна Македонија и девет отсто од испитаниците во ЕУ рекле дека имаат целосна доверба, додека со „донекаде имам доверба“ одговориле 34 отсто од жителите на земјава и 41...

ИРИ: Мнозинството од граѓаните повеќе се ориентирани кон Западот

Жителите на земјава, но и на Србија и на БиХ не се чуствуваат како да припаѓаат ниту на Истокот ниту на Западот, но сепак во голем дел ги преферираат западните сојузи, покажа новата анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). Доколку утре се одржи референдум за членство во Европската Унија, мнозинството од граѓаните на Република Северна Македонија (69%) би гласале „за“,...

Истражување на ИРИ: Мнозинството од граѓаните се за ЕУ и НАТО

Доколку утре се одржи референдум за членство во Европската Унија, мнозинството од граѓаните на Република Северна Македонија (69%) би гласале ЗА, покажуваат резултатите од последното регионалното истражување на јавното мислење на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). Истовремено, мнозинството од граѓаните на државава одговориле дека гледаат позитивно и на НАТО алијансата, односно вкупно 73 отсто, од кои 28 отсто многу позитивно,...

Бујар Османи на молитвениот појадок во Вашингтон

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи неделава ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон, во рамките на која ќе учествува и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател, Доналд Трамп. Покрај тоа, предвидени се средби со луѓе од Белата Куќа,  од Стејт Департментот, меѓу кои и со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија,...

Анкета на ИРИ: Голема поддршка за ЕУ и НАТО пред референдумот

Новата анкета спроведена од Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) открива дека во Македобија постои високo ниво на  оптимизам и поддршка за членство во Европска Унија (ЕУ) и Северно-атлантската алијанса (НАТО) пред референдумот на 30 септември. Според анкетата, поголемиот дел од македонските граѓани се за решавање на спорот за името со Грција. Вкупно 57 проценти „целосно или...

Џафери во Вашингтон се сретнал со претседателот на ИРИ, Твининг

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, кој учествуваше на Парламентарниот безбедносен форум во Вашингтон, на маргините на настанот се сретнал со координаторот на парламентарната група на владејачката партија ГЕРБ во бугарскиот парламент, Цветан Цветанов. На средбата било заклучено дека Бугарија како иден претседавач со ЕУ ја знае важноста на европската перспектива на земјите од Западен Балкан и затоа...

Анкета на ИРИ: Вести најмногу се гледаат на „Сител“, „Алсат-М“, ТВ 24, „Телма“ и на „Канал 5“

Големо мнозинство од македонските граѓани за политичките случувања во земјава се информираат преку телевизија, а најмалку преку радиото како медиуми, покажува последната анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), спроведена од 4 до 21 август оваа година. Телевизијата како главен извор за политички вести ја посочиле 85 отсто од граѓаните, 39 проценти рекле дека за политичките случувања се информираат преку интернет...

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетата на ИРИ покажа дека народот му го врти грбот на Заев

„Народот се чувствува постизборно измамен со тиранската платформа и затоа на анкетата на ИРИ мнозинството смета дека треба да има нови избори. Анкетата на ИРИ покажа дека народот му го врти грбот на Заев и не сака криминалец да ја води државата. Речиси двојно поголема е поддршката што ВМРО-ДПМНЕ ја има во однос на поддршката на СДС“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска во...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...