fbpx
Таг: Порталб

таг: Порталб

Уште две рочишта до пресуда за пожарот во тетовската модуларна болница

Уште две рочишта треба да се одржат за да се донесе пресуда во судскиот процес за пожарот во модуларната болница во Тетово. Ова беше истакнато денеска од страна на судот по завршувањето на десеттото рочиште, каде сведочеа четирворица сведоци - двајца експерти од Електротехничкиот факултет во Скопје и две медицински сестри, пишува Порталб.мк. Експертот Влатко Стоилков истакна дека анализирале дали...

АНАЛИЗА: За што најмногу трошеле општините во 2022 – доминираат расходите за плати

Голем дел од општините во 2022 година потрошиле помалку во однос на планираното, а најголем удел на расходната страна имаат платите и придонесите. И ставките за договорни услуги и привремени вработувања не се незначителни. Во второто продолжение на анализата, се опфаќаат расходите на општините за кои објавивме податоци и за приходите, пишува Порталб.мк. Освен за плати и придонеси, милионски суми...

Во ек на енергетската криза, Струга ги повикува младите да возат велосипеди [фото]

Во време кога Северна Македонија се соочува со енергетската криза, младите во Струга се активираа за промоција на еколошки решенија за намалување на енергетската зависност. Тие вчера беа дел од акција за подигање на свеста која ги мотивира младите што повеќе да го употребуваат велосипедот како еден идеален начин кон еколошка иднина. Оваа акција исто така имаше и информативна цел...

АНАЛИЗА: Колку пари се собрале од даноци во 2022 во Арачиново, Гостивар, Тетово, Чаир, Струга, Кичево и Дебар

Сумирана е буџетската 2022 за општините - на приходната страна дел успеале да го надминат планот, но дел потфрлиле, особено кај даночните приходи. Лани кај голем дел од општините се забележува дека трансферите од власта, кои претставуваат најдоминантна ставка на приходната страна, се пониски во однос на планираните. Порталб.мк во две продолженија на Анализа ќе ги објави завршните сметки...

АНАЛИЗА: Почна “ловот” на сезонски работници во регионот, дома драматичен раст на слободните работни места

Земјите од регионот со излез на море почнаа со сезонски вработувања. Грција, Хрватска и Словенија почнаа со првите повици за вработување на работници во угостителско-хотелиерскиот сектор, пишува Порталб.мк. Најновите податоци од државната статистика покажуваат драматичен "дефицит" на кадар во земјава во повеќе значајни сектори – само за една година бројот на слободни работни места е зголемен за 1.700. Огласи за сезонски...

АНАЛИЗА: Парите ги трошиме сега, камата ќе плаќаме следните 15 години – колку и по кој основ должи државата на домашните кредитори

Само кон домашните кредитори, банки, осигурителни компании, пензиски фондови, по основ на земен заем државата должи повеќе од 2.500.000.000 евра, пишува Порталб.мк. Внатрешниот долг кон домашните кредитори значајно е зголемен, но во исто време драматично е променета структурата – над 76 отсто од долгот е долгорочен. 1,1 милијарда евра или скоро половина од внатрешниот долг е со рок на отплата...

Советот на Општина Тетово донесе одлука за уривање на дивоградбата на паркингот во урбаниот блок 37

Последниот останат нелегален објект во јавниот простор кај урбаниот блок 37, за кој Порталб известува веќе неколку месеци, ќе биде срушен поради тоа што на тоа место е предвидено да има паркинг. Вака вчера одлучи Советот на Општина Тетово со 29 гласа „за“ и 1 „воздржан“, пишува Порталб.мк. За овој случај, Беса Зендели од Секторот за урбанизам при Општина Тетово,...

Нема совети за спречување на детската деликвенција, половина од општините го прекршиле Законот за правда за децата

Иако според Законот за правда за децата општините во Северна Македонија се обврзани да формираат општински совети за спречување на детската деликвенција, вакви совети имаат формирано само 33 од вкупно 81 општина. За овој прекршок, според институциите, досега не е казнета ниту една општина. Експертите велат дека надлежните во земјава не прават доволно во однос на спречување на детската деликвенција....

АНАЛИЗА: Зголемени камати за „минусот“ на картичките, раст и на каматите за кредитите

За само една година, значајно зголемување на каматите на новоодобрените кредити за фирмите - просечната камата надмина 5 отсто. Зголемени се и каматите за минусните салда на трансакциските сметки, пишува Порталб.мк. Расте бројот на банкари кои го следат сигналот од Народната банка за раст на каматите – тој број го достигна нивото од кризната 2008 година. Каматите на кредитите за...

Зилбеари: Медиумските организации, новинарите и владата треба посериозно да се занимаваат со дезинформациите

Медиумските организации, новинарите, но и претставниците на институциите треба посериозно да се занимаваат со надворешните дезинформации кои се дел од хибридната војна што Русија ја води против Северна Македонија. Ова го порача главната и одговорна уредничка на Порталб.мк, Елида Зилбеари во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 на тема „Дезинформациите и медиумската писменост”. „Треба добро да се анализира од каде доаѓаат дезинформациите. Имаме...

Усвојувањето на ДУП-от за Попова Шапка лани не се реализираше како што вети Касами

Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами во јануари минатата година изјави дека се залагаат за конечно во 2022 година да има усвоен урбанистички план за скијачкиот центар Попова Шапка. 2022 година помина, но ова ветување останува неисполнето во дадениот рок. Од општина Тетово за Порталб.мк велат дека процедурата е во тек, но не прецизираат конкретен рок. Во дебатата организирана за Попова...

Владата ја одбрала најскапата варијанта за патот Тетово-Призрен поради постоечката инфраструктура

Предноста на поврзувањето со скијачкиот центар Попова Шапка и модерната патна структура (асфалтирана) која само треба да се реконструира. Ова е одговорот од Владата на прашањето на Порталб.мк во врска со нивната одлука да ја одбрерат најскапата траса за изградба на ветениот пат Тетово-Призрен и покрај препораките на експертите, пишува Порталб.мк. Во октомври минатата година Порталб.мк информираше дека Владата ја одобрила...

АНАЛИЗА: Долговите на општините и локалните јавни претпријатија

Дел од општините на годишно ниво ги зголемиле, а дел ги намалиле долговите. Во некои општини, долговите на јавните претпријатија се поголеми од општинските долгови, пишува Порталб.мк. Еве кои општини колку должат: Општина Тетово, според висината на доспеаните а неплатени обврски, заклучно со декември лани е најзадолжена локална самоуправа со износ од 13,6 милиони евра. Во однос на 2021 година, податоците...

Анти-коцкање: Објектите на игрите на среќа треба да се затворат, исто како во Албанија и во Косово

Движењето Анти-коцкање реагираше по изразеното незадоволство од Асоцијацијата на работниците на игрите на среќа на Северна Македонија, во врска со последните предлог измени на законот за игри на среќа. Од ова движење велат дека за прв пат во седум години се на иста линија со Асоцијацијата на обложувалници, но како што велат, на спротивни правци. Тие бараат затворање на...

АНАЛИЗА: Внатрешниот долг на државниот сектор надмина 418 милиони евра

Долговите на државниот сектор, јавни претпријатија, здравство, општини, образование на крајот од кризната 2022 година надминаа 418 милиони евра, ниво кое е повисоко и во однос на третиот квартал од лани и во однос на истиот период лани, пишува Порталб.мк. По основ на неплатени сметки за комуналии, греење, транспорт, државниот сектор пријавил долг од 77,4 милиони евра. Раст на долговите на...

АНАЛИЗА: Македонија и Бугарија – политичката тензија под притисок ги стави економските релации!

Бугарија е петти по ред трговски партнер на Македонија. По 2021 година, инвестициите од Бугарија во земјава се со забавено темпо, но има обиди за “затоплување“ на економските релации во тензичен политички амбиент, пишува Порталб.мк. Трговски и инвестициски релации... Не може да зборуваме за трговски, инвестициски и туристички релации, а да одиме по “козји“ патеки. Секако дека политичката тензија меѓу Скопје...

Муртезани: Жените да излезат од комфорната зона ако ја сакаат науката и технологијата, ИТ има многу што да понуди

Северна Македонија напредува во својата дигитална трансформација, но не е на исто ниво со многу земји од ЕУ. Важно е организациите и владата да ги едуцираат граѓаните и да им ги обезбедат потребните алатки и ресурси за да им помогнат да ги разберат и усвојат дигиталните технологии. Жените да излезат од нивната комфорна зона и ако ја сакаат науката...

АНАЛИЗА Ќе расте бројот на пензионери, сумата за пензии годинава скоро 1,2 милијарди евра

Бројот на пензионери во земјава ќе расте, во 2025 година ќе надмине 353.000 лица – корисници на пензија. Ќе се зголемува и сумата за редовна исплата на пензии, пишува Порталб.мк. Стратешкиот план на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ) за 2023-2025 година изнесе нови, коригирани проценки за движењето на бројот на пензионери и за средствата потребни...

Климатските промени го оневозможија почетокот на ски-сезоната на Попова Шапка, загубите се околу 500.000 евра

Климатските промени влијаат врз целиот свет. Ефектите на оваа негативна појава во последно време ги чувствуваат туристичките центри низ цела Европа. Овде кај нас, свој ефект имаат и врз Попова Шапка, најголемиот скијачки центар во земјава. Топлото време и недостатокот на снег го оневозможи навремениот почеток на скијачката сезона, всушност истата сè уште не е започната. За тоа какво...

Порталб анализа: Повисока инфлација и ценовен притисок и во 2023!

Ценовниот притисок ќе продолжи и годинава. Економските аналитичари во однос на владините проценки прогнозираат повисока инфлација. Продолжената неизвесност поради војната во Украина и годинава ќе резултира со високи ценовни нивоа на примарните производи и на енергенсите, пишува Порталб. Цени на нафта, метали, суровини... Странската инфлација во раст, повисок ценовен притисок се очекува кај сите позначајни трговски партнери на земајва, особено во...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...