fbpx
Tag: Порталб

tag: Порталб

Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Medias: Kërcënimi më i madh janë dezinformatat në lidhje me pandeminë Kovid-19

Sot është 3 maji, Dita ndërkombëtare e lirisë së medias, e cila po mbahet për herë të 27 dhe çdo vit festimi i ditës shoqërohet me sfida të ndryshme. Këtë vit kemi të bëjmë me përhapjen e pandemisë Kovid-19 dhe në këtë moment qasja ndaj raportimit dhe informacionit të besueshëm është edhe më kritike. Fondacioni Metamorfozis shpreh falënderime për të...

Sot është dita ndërkombëtare për verifikim të fakteve

Fondacioni “Metamorfozis“ sot për herë të katërt e feston 2 prillin, Ditën e verifikimit të fakteve në bashkëpunim me Rrjetin ndërkombëtar për verifikimin e fakteve (IFCN) në të cilin bëjnë pjesë rreth 80 organizata nga gjithë bota. Nëpërmjet portalit të vet për përgjegjësi publike dhe transparencë “Vërtetëmatës“ “Metamorfozis“ është anëtare e certifikuar e IFCN-së nga viti 2019, duke u inkuadruar ashtu...

“Meta”, “Portalb” dhe “Vërtetmatësi” fitues të çmimit Roberto Beliçanec për vitin 2019

Agjencia e Lajmeve “Meta”, portali në gjuhën shqipe “Portalb” dhe vegla për përmirësimin e llogaridhënies “Vërtetmatësi” , si edicione mediatike të fondacionit Metamorfozis, fituan çmimin për Media promovues të gazetarisë si e mirë shoqërore –  “Roberto Beliçanec” për vitin 2019. Çmimin e ndan Sindikata e pavarur i gazetarëve dhe punëtorëve të mediave në partneritet me Institutin e mediave të Maqedonisë,...

Profesori Iljazi: Nuk është çështja se si jam rrahur, por të zgjidhet problemi i ilegalitetit

Profesori universitar, Iljaz Iljazi i cili për momentin qëndron në banesën e tij në Ohër, ku edhe është kryetari i Këshillit Banesor, pas reagimit të tij për të shprehur pakënaqësinë për kyçjen ilegale në rrjetin e ujësjellësit, është sulmuar nga këshilltari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Ohër, Nefi Useini – i cili ka sulmuar edhe persona të tjerë....

Transporti ndërkomunal në RMV, tre propozime se si qytetarët të jenë më të sigurtë

Rasti i aksidentit të Llaskarcës, i mbingarkesës së autobusëve dhe djegies së autobusëve, ndezi alarmin se, siguria e transportit ndërkomunal është i rrezikuar. Që të shmangen situata të tilla dhe të rritet siguria në komunikacion, inxhinierët rekomandojnë tre ndryshime në procedurën e verifikimit të rregullshmërisë së autobusëve, e kurse transportuesit parashtrim të gjobave ndaj transportuesit dhe stacioneve të kontrollit teknik me pronar...

Ndihma e Shpejtë, Filipçe: Nuk duam të shpejtojmë me studimin e fizibilitetit

Grupi prej ekspertëve do ta analizojë studimin e fizibilitetit për partneritetin publik-privat të Ndihmës së Shpejtë, kështu ka deklaruar ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në takimin joformal me gazetarët, transmeton Portalb.mk. Ai ka bërë të ditur se ende nuk i di gjetjet e studimit dhe se nuk dëshiron të shpejtojë me studimin. “Do të formojmë grup të punës i cili do...

Ndihma e Shpejtë, Ministria ka siguruar edhe 8 autoambulanca të tjera

Ministria e Shëndetësisë nga Ministria e Pylltarisë, Bujqësisë dhe Menaxhimi të Ujërave ka siguruar edhe 8 autoambulanca të reja, të cilat me pajisje shtesë, do të predestinohen për shërbimin e Ndihmës Mjekësore të Shpejtë, deklaroi sot ministri Venko Filipçe, duke u përgjigjur pyetjes së Portalb.mk: “Se kur do të porositen 12 autoambulancat dhe a pritet blerje e autoambulancave të reja?” “Blerja...

Komuna e Aerodromit fsheh të dhënat se sa paguan energji për ndriçimin e kryqit te Xhevahir Holdings

Komuna e Aerodromit nuk jep të dhënat lidhur me atë se sa paguan në muaj energji elektrike për të ndriçuar kryqin i cili u vendos kohë më parë pranë ndërtesave të mëdha të kompanisë turke Xhevahir Holdings, njofton Portalb.mk, transmeton Meta.mk. Portalb.mk pas bisedës me përfaqësues të sektorit për informim të kësaj komune, lidhur me këtë çështje, mori përgjigjen se kërkesa duhet...

Shkolla “Cvetan Dimov”, Qyteti i Shkupit nuk tregon shumën që paguan për skelet që nuk përdoren

Qyteti i Shkupit nuk i përgjigjet tani më një muaj pyetjes së Portalb.mk lidhur me pagesën e skeleve që janë vendosur për rikonstruimin e fasadës e cila ende nuk ka filluar të realizohet në shkollën e mesme “Cvetan Dimov” në komunën e Çairit. Gjashtë muaj jepen para për skelet, pa filluar fare punimet. Portalb.mk më 12 shkurt 2019 dërgoi mail drejtuar zëdhënësit Valon Salihu dhe...

Pse pas pesë vjetësh Pendarovski u bë person konsensual?

Rikandidimi i Stevo Pendarovskit për president të Maqedonisë së Veriut, dhe mbështetja e të njëjtit nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), ka ngjallur reagime të shumta në publik: “A u desh të kalojnë pesë vjet, që Pendarovski të jetë konsesual?” dhe “Çfarë ndryshoi te Pendarovski që u bë person konsesual për BDI-në?”, njofton Portalb.mk. Edhe pse të kontaktuar, nga Bashkimi Demokratik për...