fbpx
Таг: Порталб

таг: Порталб

Употребата на вештачката интелигенција во државните институции е корисна, но опасна е ако се злоупотреби

Користењето на вештачката интелигенција во јавниот сектор би помогнало да се зголеми квалитетот на услугите, да се заштеди времето и парите на граѓаните, но и да се спречи корупцијата. Меѓутоа, ако вештачката интелигенција се користи нетранспарентно, последиците ги надминуваат придобивките. Ова го велат експертите за влијанието на вештачката интелигенција доколку се користи од институции кои даваат услуги на граѓаните,...

Јашари: Политичките партии – извор на дезинформации во Северна Македонија

Главните извори на дезинформации во Северна Македонија се политичките партии и истите стануваат уште поопасни кога се комбинираат со дезинформации од странски агенти. Ова го посочи директорот на Фондацијата Метаморфозис – Бардил Јашари при гостувањето во „Клик Плус“ на ТВ21. Во Косово, според Шкелзен Османи од порталот за  проверка на фактите Хибрид.инфо, дезинформациите главно доаѓаат од медиумите што се...

АНАЛИЗА: Се „гушиме” во отпад – само 0,7 отсто од комуналниот се рециклира

Само 30 отсто од општините ја исполнуваат обврската да доставуваат извештаи за состојбата со комуналниот отпад. На ниво на државата, за 13 години количината на комунален отпад се зголеми за околу 30 отсто. Во земјава официјално има околу 1.000 диви депонии, а неофицијално бројот е двојно поголем, пишува Порталб.мк. Ресорното министерство веќе мапираше регионални локации како база за складирање на...

Интервју со украинската новинарка Зоја Красовска: Руските дезинформации го загрозуваат целиот свет

Од почетокот на руската агресија во Украина, на 24 февруари 2022 година, дневните информативни хроники на сите медиуми во нашата земја се полни со информации за состојбата на воените борби таму. За тивката и лукава војна преку пропаганда и дезинформации на Кремљ, се зборува многу малку. Украинската новинарка и аналитичарка Зоја Красовска во ексклузивно интервју за Portalb.mk раскажува за...

АНАЛИЗА: Увозот на работна сила – меч со две острици

Се намалува бројот на активно и работоспособно население во земјава. Новите податоци покажуваат дека во 2022 во однос на 2021 година, бројот на активно население е намален за скоро 12.000. Не запира трендот на одлив на работна сила, но во најава е и „увоз“ од странство, пишува Порталб.мк. Пазарот на труд се соочува со тектонски промени. За една година активното...

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично, односно со физичко присуство. Од друга страна, има нагорен тренд кај бројот на граѓани кои закажуваат термин за издавање на лична карта или патна исправа преку електронскиот систем. Ова го...

Уште две рочишта до пресуда за пожарот во тетовската модуларна болница

Уште две рочишта треба да се одржат за да се донесе пресуда во судскиот процес за пожарот во модуларната болница во Тетово. Ова беше истакнато денеска од страна на судот по завршувањето на десеттото рочиште, каде сведочеа четирворица сведоци - двајца експерти од Електротехничкиот факултет во Скопје и две медицински сестри, пишува Порталб.мк. Експертот Влатко Стоилков истакна дека анализирале дали...

АНАЛИЗА: За што најмногу трошеле општините во 2022 – доминираат расходите за плати

Голем дел од општините во 2022 година потрошиле помалку во однос на планираното, а најголем удел на расходната страна имаат платите и придонесите. И ставките за договорни услуги и привремени вработувања не се незначителни. Во второто продолжение на анализата, се опфаќаат расходите на општините за кои објавивме податоци и за приходите, пишува Порталб.мк. Освен за плати и придонеси, милионски суми...

Во ек на енергетската криза, Струга ги повикува младите да возат велосипеди [фото]

Во време кога Северна Македонија се соочува со енергетската криза, младите во Струга се активираа за промоција на еколошки решенија за намалување на енергетската зависност. Тие вчера беа дел од акција за подигање на свеста која ги мотивира младите што повеќе да го употребуваат велосипедот како еден идеален начин кон еколошка иднина. Оваа акција исто така имаше и информативна цел...

АНАЛИЗА: Колку пари се собрале од даноци во 2022 во Арачиново, Гостивар, Тетово, Чаир, Струга, Кичево и Дебар

Сумирана е буџетската 2022 за општините - на приходната страна дел успеале да го надминат планот, но дел потфрлиле, особено кај даночните приходи. Лани кај голем дел од општините се забележува дека трансферите од власта, кои претставуваат најдоминантна ставка на приходната страна, се пониски во однос на планираните. Порталб.мк во две продолженија на Анализа ќе ги објави завршните сметки...

АНАЛИЗА: Почна “ловот” на сезонски работници во регионот, дома драматичен раст на слободните работни места

Земјите од регионот со излез на море почнаа со сезонски вработувања. Грција, Хрватска и Словенија почнаа со првите повици за вработување на работници во угостителско-хотелиерскиот сектор, пишува Порталб.мк. Најновите податоци од државната статистика покажуваат драматичен "дефицит" на кадар во земјава во повеќе значајни сектори – само за една година бројот на слободни работни места е зголемен за 1.700. Огласи за сезонски...

АНАЛИЗА: Парите ги трошиме сега, камата ќе плаќаме следните 15 години – колку и по кој основ должи државата на домашните кредитори

Само кон домашните кредитори, банки, осигурителни компании, пензиски фондови, по основ на земен заем државата должи повеќе од 2.500.000.000 евра, пишува Порталб.мк. Внатрешниот долг кон домашните кредитори значајно е зголемен, но во исто време драматично е променета структурата – над 76 отсто од долгот е долгорочен. 1,1 милијарда евра или скоро половина од внатрешниот долг е со рок на отплата...

Советот на Општина Тетово донесе одлука за уривање на дивоградбата на паркингот во урбаниот блок 37

Последниот останат нелегален објект во јавниот простор кај урбаниот блок 37, за кој Порталб известува веќе неколку месеци, ќе биде срушен поради тоа што на тоа место е предвидено да има паркинг. Вака вчера одлучи Советот на Општина Тетово со 29 гласа „за“ и 1 „воздржан“, пишува Порталб.мк. За овој случај, Беса Зендели од Секторот за урбанизам при Општина Тетово,...

Нема совети за спречување на детската деликвенција, половина од општините го прекршиле Законот за правда за децата

Иако според Законот за правда за децата општините во Северна Македонија се обврзани да формираат општински совети за спречување на детската деликвенција, вакви совети имаат формирано само 33 од вкупно 81 општина. За овој прекршок, според институциите, досега не е казнета ниту една општина. Експертите велат дека надлежните во земјава не прават доволно во однос на спречување на детската деликвенција....

АНАЛИЗА: Зголемени камати за „минусот“ на картичките, раст и на каматите за кредитите

За само една година, значајно зголемување на каматите на новоодобрените кредити за фирмите - просечната камата надмина 5 отсто. Зголемени се и каматите за минусните салда на трансакциските сметки, пишува Порталб.мк. Расте бројот на банкари кои го следат сигналот од Народната банка за раст на каматите – тој број го достигна нивото од кризната 2008 година. Каматите на кредитите за...

Зилбеари: Медиумските организации, новинарите и владата треба посериозно да се занимаваат со дезинформациите

Медиумските организации, новинарите, но и претставниците на институциите треба посериозно да се занимаваат со надворешните дезинформации кои се дел од хибридната војна што Русија ја води против Северна Македонија. Ова го порача главната и одговорна уредничка на Порталб.мк, Елида Зилбеари во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 на тема „Дезинформациите и медиумската писменост”. „Треба добро да се анализира од каде доаѓаат дезинформациите. Имаме...

Усвојувањето на ДУП-от за Попова Шапка лани не се реализираше како што вети Касами

Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами во јануари минатата година изјави дека се залагаат за конечно во 2022 година да има усвоен урбанистички план за скијачкиот центар Попова Шапка. 2022 година помина, но ова ветување останува неисполнето во дадениот рок. Од општина Тетово за Порталб.мк велат дека процедурата е во тек, но не прецизираат конкретен рок. Во дебатата организирана за Попова...

Владата ја одбрала најскапата варијанта за патот Тетово-Призрен поради постоечката инфраструктура

Предноста на поврзувањето со скијачкиот центар Попова Шапка и модерната патна структура (асфалтирана) која само треба да се реконструира. Ова е одговорот од Владата на прашањето на Порталб.мк во врска со нивната одлука да ја одбрерат најскапата траса за изградба на ветениот пат Тетово-Призрен и покрај препораките на експертите, пишува Порталб.мк. Во октомври минатата година Порталб.мк информираше дека Владата ја одобрила...

АНАЛИЗА: Долговите на општините и локалните јавни претпријатија

Дел од општините на годишно ниво ги зголемиле, а дел ги намалиле долговите. Во некои општини, долговите на јавните претпријатија се поголеми од општинските долгови, пишува Порталб.мк. Еве кои општини колку должат: Општина Тетово, според висината на доспеаните а неплатени обврски, заклучно со декември лани е најзадолжена локална самоуправа со износ од 13,6 милиони евра. Во однос на 2021 година, податоците...

Анти-коцкање: Објектите на игрите на среќа треба да се затворат, исто како во Албанија и во Косово

Движењето Анти-коцкање реагираше по изразеното незадоволство од Асоцијацијата на работниците на игрите на среќа на Северна Македонија, во врска со последните предлог измени на законот за игри на среќа. Од ова движење велат дека за прв пат во седум години се на иста линија со Асоцијацијата на обложувалници, но како што велат, на спротивни правци. Тие бараат затворање на...

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...