fbpx
Свет Страница 2

Свет

Не е вистина дека во Србија никој не ги контролира вакцините

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во...

Стеван Дојчиновиќ, основачот на КРИК вратен од ОАЕ – требало да учествува на конференција...

Стеван Дојчиновиќ, уредник и основач на Мрежата за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК) и регионален уредник на Известувачкиот проект за организиран криминал и...

Хакерски напад на веб-страницата на српски „Истиномер“, редакцијата поднесе кривична пријава

Српскиот сервис за проверка на фактите и борба против дезинформациите „Истиномер“ поднесе кривична пријава против непознати лица поради ДДОС нападот што бил извршен вчера...

Ангел Димитров: Заедничката бугарско-македонска комисија може и да не проработи повторно

Заедничката комисија на Бугарија и Македонија за историските прашања, може и да не проработи повторно, предупреди нејзиниот копретседавач од бугарска страна, д-р Ангел Димитров,...

Борис Џонсон победи со огромно мнозинство и вети конечен излез од ЕУ на 31...

Со 364 освоени места во парламент, Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон освои огромно мнозинство на вчерашните избори, предизвикувајќи изненадување со 47 места повеќе...

Српски „Курир“ виде страв и драма за Македонија и НАТО таму каде што нема

Српскиот портал „Курир“ деновиве (09.12.2019) излезе со потсмешлив наслов во кој иронизира со укажувањето на шефот на државата Стево Пендаровски дека „во очи на...

Хакерски напад го помати 10-от роденден на српски „Истиномер“, но поттикна поголема посветеност на...

Еден од најстарите сервиси за проверка на фактите и ветувањата на политичарите и функционерите, како и борец против лажните вести, српскиот „Истиномер“, пред два...

Фаик Испахиу: Корумпираните политичари, маскирани како новинари, се главниот извор на лажни вести во...

Фаик Испахиу e извршен директор на Internews Косово. Дипломирал режија, телевизија, филм, радио и театар и над 20 години работи на супервизија, обука и поддршка...

Европската комисија го презентираше „Зелениот договор“

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот зелен договор (European Green Deal) кој е патоказ за претворање на економијата на Европската Унија во одржлива преку...

Грета Тунберг – личност на годината на „Тајм“

Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи шведската активистка Грета Тунберг за личност на годината, заради нејзината посветеност во борбата против климатските промени. Фотографирана во Лисабон, Португалија...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ