fbpx
Свет Страница 2

Свет

Бајден: Пристапот на Нетанјаху кон Газа е погрешен, Израел да повика на прекин на огнот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека пристапот на премиерот Бенјамин Нетанјаху кон Газа е „погрешен“ и го предупреди Израел да повика на прекин на огнот, пренесува „Гардијан“. Коментарите на Бајден беа некои од неговите најсилни критики досега кон Нетанјаху, во период кога има тензии околу...

Уште еден дрон паднал на покривот на нуклеарната централа во Запорожја

Операторите во Нуклеарната централа во Запорожја во Украина информираа дека уште еден дрон паднал на покривот на Нуклеарната централа, која е под руска контрола, пренесе „Ројтерс“. „Уште еден дрон бил соборен над покривот на реакторот број шест, кој сега е исклучен“, пренесе „Гардијан“. Во меѓувреме, шефот...

Чеченија забрани „пребавна“ и „пребрза“ музика

Отсега во Чеченија, музиката која ќе се изведува јавно ќе мора да е меѓу 80 и 116 удари во минута, најави министерот за Култура Муса Дадаев, а пренесува Скај њуз. Со новата одлука, се забранува музика и кореографски написи кои се пребавни или пребрзи,...

Стрипот Дикан на „Политикин забавник“ објавен и на ромски јазик

Популарното српско списание „Политикин забавник“, кој годинава прославува 85 години од првиот број, објави стрип на ромски јазик. Станува збор за стрип јунакот Дикан - „најмладиот Стар Словен“, на авторите Лазо Средановиќ и Никола Лекиќ. Во последните два броја на познатиот „Политикин забавник“, кој излегува...

Израел повлекува војници од јужна Газа, Палестинци се враќаат во Хан Јунис

Израелската војска најави дека ќе ги повлече своите војници од југот на Газа поради „тактички причини“, пренесува Гардијан. „Нема потреба да останеме во Хан Јунис. 98-та дивизија ги собори бригадите на Хамас во Хан Јунис и уби илјадници нејзини членови. Направивме сè што можевме таму“,...

Целосно затемнување на сонцето во САД, Канада и Мексико

Милиони луѓе низ Мексико, САД и Канада ќе патуваат да го видат целосното затемнување на сонцето, кое ќе започне ова попладне, пренесува Гардијан. Затемнувањето прво ќе може да се види на западниот брег во Мексико, па ќе се „придвижи“ североисточно низ САД и Канада, по...

Шест месеци војна во Газа: Не се гледа крајот, пречките за мир се сè поголеми

Нема крај на војната во Газа меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас, која трае веќе шест месеци и во која животот го загубија десетици илјади луѓе, пишува германската агенција dpa. Преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас продолжуваат...

Бајага и обожавателите прославија 40-години од албумот „Позитивна географија“ и првиот концерт на „Инструктури“ во Скопје

Вчера, на 6 април, српската и некогашна југословенска група „Бајага и инструктори“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје го повтори својот прв концерт одржан на истото место 40 години претходно. На сцена заедно со фронтменот Момчило Бајагиќ – Бајага беа и членовите на легендарната...

Најмалку две лица загинаа во руски напад со дронови врз Харкив

Две лица загинаа, а најмалку 10 се повредени во руски напад со дронови врз вториот по големина град во Украина, Харкив, соопштија утрово националните служби за итни случаи и градоначалникот на градот Игор Терехов, а пренесе Гардијан. Терехов на Телеграм напиша дека цел на нападот...

Гугл би можел да наплаќа за интернет пребарувања со вештачка интелигенција

Гугл наводно подготвува планови за наплата на функциите за пребарување надградени со вештачка интелигенција, што би било најголемото менување на моделот на приходи на компанијата до сега, пишува Гардијан. Ваквата наплата е природна последица на огромниот трошок потребен за обезбедување на услугата, тврдат експертите, и...

Мајкрософт: Кина ќе користи вештачка интелигенција за да ги попречи изборите во САД, Јужна Кореја и Индија

Кина ќе се обиде да ги наруши изборите во САД, Јужна Кореја и Индија годинава со содржина генерирана од вештачка интелигенција, предупреди технолошката компанија „Мајкрософт“, а пренесе Гардијан. Според извештајот на разузнавачкиот тим за закани, од компанијата соопштија дека очекуваат кибер-групите поддржани од кинеската држава...

Бајден повика на итен прекин на огнот во Газа, Израел најави отворање на преминот Ерез

Канцеларијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека неговиот безбедносен кабинет одобрил серија чекори за зголемување на протокот на хуманитарна помош во Газа, вклучително и привремено повторно отворање на клучниот премин Ерез кој беше уништен во нападот на Хамас на 7 октомври минатата година,...

Германските партии под сајбер напади пред изборите во ЕУ

Партиите и политичарите во Германија во моментов се соочуваат со особено голем број сајбер напади, според Федералната агенција за информациска безбедност (БСИ). „Сега може да се очекуваат повеќе напади, особено поради претстојните европски избори“, изјави портпаролката на БСИ за германската новинска агенција ДПА. Изборите за Европскиот...

Хуманитарна организација го обвинува Израел за систематско таргетирање на нивните возила

Хозе Андреас, познатиот готвач и основачот на хуманитарната организација „Светска централна кујна“ (СЦК), од која седум работници беа убиени во воздушно бомбардирање од израелските сили во понеделникот, го обвини Израел за систематско убивање на работниците, чии автомобили биле таргетирани „еден по друг“, пренесува „Ројтерс“. Седумте...

ЕУ и одбраната: поголеми амбиции бараат повеќе пари

Анализа на Малинка Ристевска Јорданова од Институтот за европска политика за Портаб.мк По неполна година, европските лидери на највисоко ниво се навратија на прашањето на заедничката одбрана на нивниот мартовски самит. Се чини поголемо внимание предизвикаа изјавите во „загревањето“ за Европскиот самит, одошто неговите резултати. Таков беше...

Заврши потрагата по Данка, осомничените за убиство ја прегазиле со автомобил, па го фрлиле телото на депонија

Двегодишната Данка Илиќ од српскиот град Бор, која се водеше како исчезната од 26 март, била убиена со автомобил, а две лица се приведени под сомнеж дека го прегазиле девојчето, соопшти српското Министерство за внатрешни работи, а пренесува Н1. Уапсени се лицата С.Ј. (50) и...

НАТО дискутира за формирање посебен фонд од 100 милијарди евра за Украина

Министрите на НАТО вчера во Брисел го разгледуваа предлогот на генералниот секретар Јенс Столтенберг за посебен фонд од 100 милијарди евра за долгорочна воена поддршка на Украина, објави германската новинска агенција ДПА. Столтенберг предложил „да се создаде плик со 100 милијарди евра за следните пет...

Анализи во ЕУ: Страв дека конфликтот во Украина може да ескалира во поширока европска војна

Шефовите на дипломатијата на НАТО заседаваат во Брисел со клучна анализа дека „Русија е најзначајната директна закана“ за Западот и дека Москва ги интензивира операциите на инфилтрација и дестабилизација во Босна и Херцеговина, Молдавија и Грузија, пишува шпанскиот весник „Паис“, во време кога во...

Москва 2024 ја демаскираше Москва од 2022 година – специјалната операција стана војна

Сите случувања во март околу и за Украина, како и во самата Русија, недвосмислено укажуваат на еден факт – Москва повеќе не се обидува да ги сокрие своите намери и крајната цел во врска со агресијата врз Украина што ја започна во февруари 2022...

Најтоплиот март во Германија од најмалку 1881 година

Никогаш, од 1881 година и откако германските метеоролози систематски ја мерат температурата, немало потопол март во земјата од оној што штотуку заврши, соопшти германската метеоролошка служба DWD, а пренесе германската новинска агенција ДПА. Просечната температура во Германија бИЛА 7,5 степени, четири степени над меѓународно важечкиот...

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во пролет со летни температури, а сега имаме ниски температури. Чувствителните луѓе реагираат на овие драстични временски разлики бидејќи организмот не може...