fbpx
Свет Страница 3

Свет

Условите за влез во соседните држави на Северна Македонија за време на Ковид-19

Кризата со КОВИД-19 предизвика хаос во границите на европските земји, вклучувајќи ги и балканските земји. Доколку планирате да патувате во овој период, повеќето држави...

Косово доби нова влада, Авдулах Хоти изгласан за премиер

Собранието на Косово со 61 глас „за“ , 24 „против“ и 1 „воздржан“ денеска ја изгласа новата влада што ќе ја предводи Авдулах Хоти...

Дачиќ се дистанцира од предизборното видео со „зомби“ анимација и музика од Балашевиќ

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) Ивица Дачиќ се дистанцира од предизборниот спот кој на Твитер го објави Бранко Ружиќ, потпретседател на Главниот...

Прво лансирање астронаути во САД по 9 години – во приватна капсула и ракета...

Првпат од пензионирањето на флотата шатлови пред девет години, вчера беше извршено лансирање астронаути на НАСА од тлото на САД – и тоа во...

Во САД продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата, воведен полициски час во повеќе градови

Во голем број градови во САД е воведен полициски час, во обид да се смири бранот насилни протести што избувнаа изминатата седмица откако еден...

Измамници со криптовалути промовираат лажни написи од „Форбс“ преку огласи на „Фејсбук“

Измамници кои како мамка користат лажни написи од списанието „Форбс“ и анти-ЕУ дезинформации продолжуваат со кампањата насочена кон корисниците на Фејсбук од Европа, предупредува...
www.theglobalresiliencefund.org

Повик за мали грантови за организации предводени од девојки или млади жени

Како одговор на епидемијата Ковид-19, „Глобал резилиенс фанд“ објави повик за поддршка на активизам од и за девојки и млади жени, преку флексибилни итни...
Словенечки демонстранти на велосипеди меѓу кои и човек кој носи знамиња на кои пишува „Смрт на фашизмот“ и „Слобода на народот“. Фото: снимка од екранот од видеото од Бајк Штрајк на Јутјуб.

Словенечките демонстранти го објаснуваат антикорупциското велосипедско движење со песна

Една словенечка протестна песна, со блага мелодија некарактеристична за жанрот, стана вирален хит на Балканот, известува „Глобал војсис“. Нејзините автори ја опишуваат песната како: „Протестна песна...

Истиномер: Во Србија граѓаните од властите добиваат спротивставени пораки во однос на Ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во...

УНДП: Стапката на човековиот развој годинава ќе почне да опаѓа за прв пат од...

Стапката на глобалниот човеков развој, која може да се измери како комбинација од стандардите на образование, здравство и живеење низ светот, годинава може за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ