fbpx
Свет Страница 3

Свет

Две верзии за урнатиот американски дрон во Црно Море – можна е и трета!?

Две спротивставени верзии се пласираат за инцидентот во кој американски воен дрон се урна во Црно Море на 14 март. Американската, која тврди дека уривањето на дронот е последица на неодговорно и небезбедно маневрирање на руските воени авиони кои намерно го оштетиле и пропелерот...

Провала во Бугарскиот КИЦ во Скопје, украден е монитор, Бугарија реагира

Засега непознати сторители ноќеска насилно влегле во Културно-информативниот центар (КИЦ) на Република Бугарија во Скопје, при што одзеле монитор. Увид извршила екипа од СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот, порача македонското Министерство за внатрешни работи (МВР) во денешното соопштение. Претходно, пак, за...

Лајчак вели дека Вучиќ и Курти ги очекува анекс на предложениот договор Белград-Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека српската и косовската делегација на состанокот во Охрид ќе ги очекува разговор за анексот на основниот француско-германски договор за Косово и за неговата имплементација, пренесува Б-92. Инаку, делот со формулацијата...

Машината за рансомвер напади често работи на руски погон

Русија со години негира дека е земја домаќин на хакерите кои стојат зад рансомвер нападите, но експерти за сајбер безбедност велат дека има убедливи докази дека многу од овие криминални групи се координирани токму од оваа земја. Дека машината за рансомвер напади често работи...

Британски воен советник: Руските сили имаат до 30.000 жртви во борбите за Бахмут

Руските сили од мај минатата година во борбите за освојување на градот Бахмут во Донецкиот регион имале помеѓу 20.000 и 30.000 загинати и повредени војници, пренесува Укринформ. Ова го изјави Јан Стабс, висок воен советник во британската делегација во ОБСЕ, кој вчера зборуваше на...

Итниот заем на Кредит Свис ги разгорува банкарските стравови

Банката Кредит Свис (Credit Suisse) ги објави своите планови да позајми до 50 милијарди швајцарски франци од швајцарската Централна банка за да ја подобри својата финансиска состојба, пренесе Би-би-си. Банката ја призна потребата да се преземе решителна акција за поедноставување и зајакнување на нејзиниот бизнис....

Руската амбасада во Скопје – главниот дипломатски интернет спамер во С. Македонија

Руската амбасада во Скопје е рекордер според бројот на постови на Фејсбук. Земјава е на врвот на интересот на Кремљ во регионот, повеќе постови има само во Романија. Хибридната војна врз Северна Македонија од руските тајни служби е реалност, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Почина Луиџи Пикато, еден од најомилените цртачи на стрипот „Дилан Дог“

Најголемата италијанска издавачка куќа за стрипови „Серџо Бонели Едиторе“ на 14 март објави дека починал нивниот долгогодишен соработник, Луиџи Пикато. Тој беше познат како цртач на низа легендарни епизоди на стрипот „Дилан Дог“, како „Голконда“. Тој бил роден во Торино во 1957 година, а професионално...

[Интервју] Данила: Дезинформациските кампањи во Романија често се насочени против бегалците од Украина

Додека дезинформациски кампањи ја преплавија Средна и Источна Европа, граѓанските организации се во првите редови на иницијативите за справување со овој предизвик. Мета.мк разговараше со Ина Данила, раководителка на проект во Funky Citizens, романска организација за проверка на факти и за отпорност кон дезинформации, во...

АЕЖ Бугарија собира донации за медиумот „Медиапул“ кој се соочува со процес од илјадници евра

Асоцијацијата на европските новинари - Бугарија (АЕЖ Бугарија) вчера почна кампања за собирање донации за бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg, кој се соочува со форма на притисок, односно процес-шлаканица „SLAPP“ (Strategic Lawsuit Against Public Participation), почнат од бугарска осигурителна компанија, која бара отштета од еден милион...

Петровска: Делумно е симната тајноста на податоците за воената опрема донирана за Украина

Извршена е делумна декласификација на одлуките за донација на воена помош и опрема на Украина, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21. Опремата била од источно производство и не се користела од АРМ, појасни таа. Зборувајќи...

Низа обвинувања по соборувањето на американски дрон од Русија над Црно Море

Американските власти ја обвинија Русија дека мора да го почитува меѓународниот воздушен простор откако дрон на војската на САД се урна во Црното Море кој претходно бил намерно оштетен од руски воени авиони, пишува Би-би-си. Според тврдењата на американската војска, пред дронот летал авион...

Србинот кој ги инспирираше бунтовниците во американскиот Капитол, емигрираше во Тексас

Србинот, чие видео го инспирирало еден од водачите на немирите во Капитол, емигрирал во Соединетите Американски Држави набргу по изборите во 2020 година. Би-би-си откри дека тој и неговата сопруга продолжуваат да поттикнуваат политичко насилство на нивните профили на социјалните мрежи, што ги загрижува...

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини ќе нема договор меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак изјави дека без формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО) нема да има договор меѓу Белград и Приштина. Лајчак во интервју за Радио телевизија Србија (РТС) рече дека целта...

Акциите на банките паѓаат по колапсот на американската СВБ, Бајден уверува депозитите се безбедни

Акционери во Sillicon Valey Bank (Банката на Силиконската долина) поднесоа тужби против финансиската групација на СВБ и против двајца директори поради колапсот на банката, а со оглед на тоа што акциите на глобалниот пазар продолжија да паѓаат, и покрај гаранциите на американскиот претседател Џо...

Меѓународниот кривичен суд ги отвора првите случаи за злосторства од руски војници

Меѓународниот кривичен суд ќе ги издаде првите налози за апсење поврзани со два случаи отворени за воени злосторства извршени во Украина, пишува Гардијан. Станува збор за случаи за киднапирање на украински деца и таргетирање на цивилна инфраструктура во војната од страна на руски граѓани. Весникот...

Русија не е во војна со НАТО

Русија не е во војна со НАТО, во војната во Украина нема војници од земјите-членки на НАТО. Она што НАТО го прави е испраќање воена помош на Украина со цел таа да се заштити од експанзионистичката политика на Русија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Граѓаните на Грузија не веруваат дека владата ќе се откаже од законот за странски агенти

По два дена протести на илјадници демонстранти на улиците на главниот град на Грузија, Тбилиси, владејачката партија Грузиски сон со најави дека ќе го повлече контроверзниот проруски предлог-закон за таканаречени „странски агенти“, против кој луѓето протестираа. Гневот на демонстрантите го иницираше делот од нацрт-законот,...

Колапс на американската СВБ банка, властите уверуваат дека парите се безбедни

Американските власти вчера презеле итни мерки за да го зајакнат банкарскиот систем откако пропадна Silicon Valley Bank (Банка „Силиконската долина“), јавува Би-Би-Си. Банката која ја поддржуваше ИТ и стартап индустријата во САД, СВБ, пропадна за помалку од 48 часа. Ова е најголем колапс на банка...

Борбите во Бахмут се интензивираат, бројот на загинати војници расте

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното обраќање изјави дека изминативе денови биле убиени над 1.000 руски војници, додека 1.500 биле ранети, пренесува весникот Гардијан. Тој изјави дека почнувајќи од 6 март, украинските сили успеале да убијат повеќе од 1.100 непријателски војници само во секторот...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...