fbpx

Најмалку две лица загинаа во руски напад со дронови врз Харкив

Нападот бил извршен со беспилотни летала од Иран, кои погодиле најмалку девет високи згради, три студентски домови и една бензинска пумпа

-

Две лица загинаа, а најмалку 10 се повредени во руски напад со дронови врз вториот по големина град во Украина, Харкив, соопштија утрово националните служби за итни случаи и градоначалникот на градот Игор Терехов, а пренесе Гардијан.

Терехов на Телеграм напиша дека цел на нападот бил Шевченкивски – северна област на градот. Нападот бил извршен со беспилотни летала од Иран, кои погодиле најмалку девет високи згради, три студентски домови и една бензинска пумпа.

Фотографии објавени од украинската полиција на Телеграм покажуваат неколку пожари, вклучително и пожар во висококатница.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...