fbpx
Таг: беспилотни летала

таг: беспилотни летала

Руски беспилотни летала повредија 6 лица во украинските региони Харков и Днепар

Русија изврши напад со беспилотни летала во текот на ноќта врз украинските региони Харков и Днепро, при што беа повредени најмалку шест лица и беше погодена критична инфраструктура, комерцијални и станбени згради, соопштија регионалните власти, а пренесе Ројтерс. Украинските воздухопловни сили соопштија дека руските сили лансирале 13 беспилотни летала Шахед насочени кон регионите во североисточниот и центарот на земјата. „Единиците за...

Најмалку две лица загинаа во руски напад со дронови врз Харкив

Две лица загинаа, а најмалку 10 се повредени во руски напад со дронови врз вториот по големина град во Украина, Харкив, соопштија утрово националните служби за итни случаи и градоначалникот на градот Игор Терехов, а пренесе Гардијан. Терехов на Телеграм напиша дека цел на нападот бил Шевченкивски – северна област на градот. Нападот бил извршен со беспилотни летала од Иран,...

Меѓусебни напади со дронови меѓу Русија и Украина на првиот ден од руските претседателски избори

Три проукраински баталјони составени од регрути од Русија започнаа нов напад во јужна Русија во прекугранична рација која требаше да сее хаос пред широко очекуваниот реизбор на Владимир Путин за претседател овој викенд, јави Гардијан. Трите вооружени групи руски прогонети борци, кои тесно соработуваат со војската на Украина, рекоа дека ја преминале границата во јужните региони Курск и Белгород. Руската национална...

Седуммина загинати, меѓу нив и три деца, во руски напад врз Харкив

Седум лица, меѓу кои и три деца, загинаа во напад на руски дрон врз бензинска станица во градот Харкив во источна Украина, изјави утрово регионалниот гувернер Олег Синегубов, а пренесува Гардијан. „За жал, бројот на загинати од окупаторските напади на Харкив се искачи на седум. Меѓу нив има три деца: седум, четири години и шестмесечно бебе“, напиша Синегубов на социјалната...

Со дрон од Иран погоден танкер кај индискиот брег

Танкер со хемикалии вчера бил погоден од беспилотно летало лансирано од Иран во Индискиот океан, соопшти американската војска, а пренесуваат светските новински агенции. Според Пентагон, бродот „Chem Pluto“ (Хем Плуто) бил погоден околу 370 километри од брегот на Индија. Пожарот на бродот е изгаснат, а жртви нема, јавува Би-си-си. Станува збор за танкер под знамето на Либерија, во јапонска сопственост и...

Двајца загинати во руски напад врз Херсон, повредено е едно дете

Две лица загинаа, а уште 14, меѓу кои и едно дете, се повредени во руското гранатирање на Херсон, потврди локалниот гувернер Олександр Прокудин, а пренесе Гардијан. Според Прокудин, Русија изминатово деноноќие извршила 101 напад, истрелувајќи 597 гранати. „Руската војска ги гаѓаше станбените населби во населените области во регионот; објект и постројка кои се дел од критичната инфраструктура во Берислав, како и...

Украинските сили пресретнаа четири руски крстосувачки ракети, напади со дронови во Русија

Украинската војска уништила четири крстосувачки ракети над северна и централна Украина за време на руски воздушен напад во текот на изминатава ноќ, јави Укринформ по информациите на кијивските воздухопловни сили. Се наведува дека украинските сили откриле до осум воздушни цели, но дека нема моментални извештаи за напади, додавајќи оти останатите цели биле „веројатно лажни“. Воздухопловните сили соопштија и дека во нападот...

Нападнато пристаниште на Дунав во Украина, уништени дронови над рускиот регион Калуга

Магацини и амбари на едно од пристаништата на реката Дунав се уништени во напад со беспилотни летала во украинскиот регион Одеса, информираше гувернерот на регионот, Олех Кипер, а пренесе Укринформ. Нема повредени во нападот. Воздухопловните сили на Украина соопштија дека голема група дронови на руската армија влегле во устието на реката Дунав и се упатиле кон речното пристаниште Измаил во близина...

Руски танкер погоден со беспилотни летала во Керчкиот проток, нема повредени

Руски танкер со 11 членови на екипаж бил погоден во Црното море, во напад за кој руските власти велат дека е извршен од Украина. Моторната соба на бродот била оштетена во нападот што во текот на ноќта се случил кај теснецот Керч. Никој од членовите на екипажот не бил повреден, пренесува Би-би-си. Украина јавно не ги коментираше обвинувањата, а извор на...

Руското Министерство за одбрана тврди дека соборило три украински дронови

Руското Министерство за одбрана соопшти дека рано утрово соборило три украински дронови кои наводно се обидувале да ја нападнат Москва, пренесе Ројтерс. Притоа никој не бил повреден. Сергеј Собјанин, московскиот градоначалник кажал дека имало само мали оштетувања на фасадата на две деловни згради во деловниот кварт Москва Сити. Областа што се наоѓа на неколку милји од Кремљ е позната по своите...

Напад со дронови во Москва, Русија тврди дека се украински

Русија ја обвини Украина дека стои зад нападот со беспилотни летали што рано утрово оштетија најмалку две згради во главниот град Москва. Руското Министерство за одбрана соопшти дека два дрона биле „потиснати и урнати“, додавајќи оти нема жртви, пишува Би-би-си. Руската државна новинска агенција Тас објави дека едно беспилотно летало паднало во близина на Министерството за одбрана. Во друг настан, пак, како...

Пентагон потврди – испорачана е касетна муниција на Украина

Касетната муниција наменета за Украина веќе е испорачана во земјата, потврди министерството за одбрана на САД, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Информацијата ја соопштил генерал полковник Даглас Симс, директор на операции во Заедничкиот штаб зборувајќи со новинари. „Касетна муниција навистина е испорачана на Украина“, рекол тој, но не кажал дали украинските вооружени сили досега ја употребиле оваа муниција. Информацијата ја потврди...

Кијив повторно нападнат со дронови, трета ноќ по ред

Ноќеска, трет ден по ред, украинскиот главен град Кијив беше повторно цел на руски напади, при што украинската противвоздушна одбрана неутрализирала десетина непријателски летала, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на Воената администрација на градот Кијив. „Три дена по ред, Кијив беше нападнат со Шахиди (дронови произведени во Иран). Минатата ноќ беше извршен најголемиот напад со ирански дронови....

Дронови оштетија згради во Москва, во Кијив трет напад за 24 часа

Русија ја обвини Украина дека извршила серија напади со беспилотни летала рано утрово врз Москва. Руското Министерство за одбрана на Телеграм објави дека Кијив организирал „терористички напад“ користејќи најмалку осум дронови, пренесува Би-би-си. Градоначалникот на рускиот главен град, Сергеј Собјанин, вели дека е причинета штета на неколку згради, но дека никој не е сериозно повреден. Министерството за одбрана на Русија тврди...

Днипро цел на најновите руски напади со беспилотни летала

Русија синоќа продолжи со ноќните напади врз Кијив, соопштија утрово властите на украинскиот главен град. Беспилотно летало удрило во административна зграда во градот Днипро, центар на Днипровскиот регион, пренесува „Гардијан“. Укринформ објави дека украинските воздухопловни сили уништиле 21 од 26-те ирански дронови „Шахид“ лансирани од Русија, а во моментов нема извештаи за жртви или предизвикана материјална штета. Рано утрово гореше и...

Човечките загуби на руските сили во Украина се искачија на 107.440 убиени

Украинските воружени сили на територијата на Украина убиле 107.440 руски војници од почетокот на руската воена агресија на 24 февруари 2022 до утрово. Само во текот на вчерашниот ден биле убиени 720 припадници на руските окупаторски сили, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. Украинските бранители исто така уништиле 3.031 тенк, 6.093 оклопени борбени возила, 2.027 артилериски системи, 423 повеќецевни ракетни фрлачи,...

Вистиномер: Во Украина не биле запленети дронови кои содржеле агенси за предизвикување ковид-19

Униформираното лице кое се појавува на видеото вели дека беспилотните летала се опремени со контејнери кои можат да носат до 30 килограми течност, но не кажува дали течноста што се гледа во контејнерите е токсична хемикалија. Освен тоа, униформираното лице не носи никаква заштитна опрема додека е во близина на беспилотните летала, ниту пак го споменува коронавирусот, кој патем...

Кривична пријава против вработена во СВР Скопје, примала мито од 12.500 евра

Поднесена е кривична пријава против 41-годишната И.М. од селото Буковиќ во скопската општина Сарај, а која била вработена во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични...