fbpx

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Зборувајќи за време на посетата на Ерусалим, Камерон рече дека се надева оти израелскиот одговор ќе биде спроведен на начин што ќе ја минимизира ескалацијата

-

Јасно е дека Израел одлучи да дејствува, како одговор на иранскиот масовен напад со беспилотно летало и балистички ракети минатиот викенд, изјави денеска британскиот државен секретар за надворешни работи на Обединетото Кралство, Дејвид Камерон, пренесе „Гардијан“. И Бенјамин Нетанјаху ги отфрли повиците за воздржаност и рече дека неговата земја ќе донесе сопствена одлука за тоа како да се брани.

Зборувајќи за време на посетата на Ерусалим, Камерон рече дека се надева оти израелскиот одговор ќе биде спроведен на начин што ќе ја минимизира ескалацијата.

„Точно е што јасно ги кажавме нашите ставови за тоа што треба да се случи следно, но јасно е дека Израелците одлучуваат да дејствуваат“, рече тој по средбата со израелскиот претседател Исак Херцог.

Камерон подоцна се сретна со Нетанјаху, израелскиот премиер, кој јасно стави до знаење дека Израел ќе донесе сопствени одлуки за својата безбедност.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...