fbpx
Таг: напад

таг: напад

Најголем напад на Русија врз украинскиот енергетски систем во последните неколку седмици

Руски проектили и беспилотни летала погодија речиси десетина украински критични инфраструктурни објекти во голем воздушен напад рано во средата, предизвикувајќи сериозна штета на три термоелектрани од времето на Советскиот Сојуз, соопштија властите во Киев, пренесе Ројтерс. Воздухопловните сили соопштија дека собориле 39 од 55 проектили и 20 од 21 беспилотни летала користени во нападот, што создава поголем притисок врз загрозениот...

Момче доби притвор откако тепал полицаец

Основниот суд во Кавадарци му определи притвор во траење од осум дена на момче од 18 години кој се тепал со полицаец и му нанел телесни повреди. Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 18-годишникот за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Спречување службено лице во вршење службено дејствие. Момчето, на 2 Мај, во куќа на улицата...

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Јасно е дека Израел одлучи да дејствува, како одговор на иранскиот масовен напад со беспилотно летало и балистички ракети минатиот викенд, изјави денеска британскиот државен секретар за надворешни работи на Обединетото Кралство, Дејвид Камерон, пренесе „Гардијан“. И Бенјамин Нетанјаху ги отфрли повиците за воздржаност и рече дека неговата земја ќе донесе сопствена одлука за тоа како да се брани. Зборувајќи...

Иран со дронови го нападна Израел

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари потврди дека Иранците испратиле беспилотни летала кон Израел и дека израелската држава е подготвена на сè. Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден ќе се врати рано во Вашингтон од Делавер за да разговара со неговиот тим за национална безбедност, еден ден откако изјави дека очекува ирански напад врз Израел, ја пренесуваат светските...

Новинарска екипа на ТВ24 нападната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Новинарска екипа на Телевизија 24 вчеравечер била нападната од едно лице за време на партискиот митинг на партијата ВМРО-ДПМНЕ пред Владата. Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осуди агресивниот однос и вербалните закани од непознато лице кон новинарката Елизабета Дамјановска и нејзиниот колега снимател од телевизијата. Според изјавата на новинарската екипа, за време на синоќешниот прв партиски митинг на опозициската...

Нови напади на Русија кон Украина, Франција најави нова помош

Ноќта помеѓу саботата и неделата, Русија истрела 14 крстосувачки ракети и нападна со 11 беспилотни летала, балистичка и наведувана ракета кон територијата на Украина. Силите за противвоздушна одбрана на Украина уништиле 18 воздушни цели, девет крстосувачки ракети и девет летала, соопшти командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, Микола Олешчук, пренесува Укринформ. Украинските медиуми пренесуваат изјава на францускиот...

Истрага против 19-годишник за продажба на дрога и напад на полицаец

Основното јавно обвинителство Куманово, поведе истрага против 19-годишник осомничен за кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и психотропни супстанции од член 215 став 1, но и Напад на службено лице при вршење работи на безбедноста согласно член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопшти денеска Обвинителството. „На 25 март, при личен...

За едно деноноќие, четири пријави за напади врз жени

Министерството за внатрешни работи информира за четири пријави на семејно насилство во последното деноноќие. Така, во последниот билтен на МВР, има пријава од вчера според која во 13.53 часот, 26 годишна жена пријавила дека во домот на подрачјето на Драчево била физички нападната од нејзиниот 39 годишен сопруг. Истиот ден, 19.30 часот во СВР Скопје, 60 годишна жена од Скопје...

Во последното деноноќие два случаја на напад на жени од сегашен или поранешен партнер

Два случаја во кои жени биле нападнати од своите сегашни или поранешни партнери се регистрирани во полицискиот билтен во изминатово деноноќие. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), ноќеска во 1 часот по полноќ во СВР Скопје, 35-годишна жена пријавила дека на подрачјето на Кисела Вода, таа и нејзината мајка биле физички нападнати од нејзиниот сопруг Д.Н., кој употребил...

Украина тврди дека потопила руски воен брод во окупираниот Крим

Украина тврди дека потопила руски воен брод во близина на Керчкиот Проток во окупираниот Крим, како дополнителен удар врз поморската моќ на Москва и нејзината контрола над Црното Море. Воената разузнавачка агенција ХУР во Киев соопшти дека вчера го нападнала бродот „Сергеј Котов“, кој бил во патрола, со поморски дронови. Тој претрпел оштетувања на крмата, десната и левата страна, по...

Повредени четворица ученици во напад со нож во германско училиште

Четворица ученици се повредени, од кои двајца потешко, во вчерашниот напад во училиште во Вупертал, западна Германија, соопштија полицијата и официјалните лица, а пренесе германската агенција ДПА. „Првичните сознанија се дека осомничениот напаѓач, кој сега е во притвор, е 17-годишен ученик во училиштето“, изјави Херберт Реул, покраинскиот министер за внатрешни работи на Северна Рајна Вестфалија. Полицијата соопшти дека и осомничениот е...

Таксист нападнал патник и му одзел пари

Возач на такси возило во раните утрински часови нападнал патник што го превезувал, по што му одзел пари. Случајот бил пријавен околу 3 часот утрово од страна на 25-годишниот П.Ѓ. кој се превезувал со таксистот од кого бил нападнат. Настанот се случил на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, соопшти полицијата. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Повредени најмалку 13 лица во руски ракетен напад врз Кијив

Руските вооружени сили утрово извршија голем ракетен напад врз главниот град на Украина, Кијив, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Ракетни напади се извршени и врз други населени места во Украина, при што, како одговор, биле активирани капацитетите на Военото воздухопловство на Украина. Во Кијив досега се знае за 13 ранети или инаку повредени цивили, од коишто една е бремена...

САД и Велика Британија ги нападнаа позициите на Хутите во Јемен

САД и Велика Британија извршија нови напади врз позициите под контрола на Хутите во Јемен, група поврзана со Иран, која ги таргетира американските и израелските интереси во знак на солидарност со Палестинците. Покрај нападите во саботата, Централната команда на САД исто така погоди и противбродска ракета на Хутите која беше подготвена да се лансира против бродовите во Црвеното Море. Нападите...

Руската војска извршила 104 напади за 24 часа во регионот Запорожје

Руската војска гранатирала 22 населени места во регионот Запорожје, во Украина, во текот на изминатото деноноќие. Како што информираат украинските медиуми регистрирани се 104 напади, а уништени се станбени згради и инфраструктурни објекти. Нападнати биле повеќе населени места во регионот со над 80 артилериски напади, а во воздушен напад биле употребени 22 беспилотни летала. Руските трупи, во последните 24 часа нападнале...

Украински дронови насочени кон Севастопол и неколку руски региони

Дваесет и едно украинско беспилотно летало стигнаа до Крим и неколку руски региони, соопштија утринава руските медиуми, а пренесува Гардијан. Меѓу целите на украинските дронови бил Севастопол на полуостровот Крим кој е нелегално контролиран од Русија. Други цели биле регионите Брјанск, Калуга и Тула, според руските власти, кои рекоа дека сите беспилотни летала биле пресретнати или уништени. Во меѓувреме, украинската новинска...

Малолетник уапсен по напад на јужнокорејска политичарка, со камен ја мавал по глава

Четиринаесетодишно момче кое ја нападна јужнокорејска пратеничка Бае Хјун-Џин со камен е испратено во установа за ментално здравје а полицијата продолжува да го истражува нападот врз пратеничката. Гардијан соопшти дека осомничениот малолетник бил уапсен на местото на нападот во Сеул во петокот и испратен во болница откако бил интервјуиран во присуство на неговите родители. Нападот во четвртокот се случи неколку недели...

Опозиционерот Никола Сандуловиќ делумно парализиран по нападот од српската тајна служба

Семејството на опозицискиот лидер Никола Сандуловиќ, кој наводно бил претепан од српската тајна служба додека бил во притвор вели дека тој е делумно парализиран од нападот којшто се случил откако се извини за злосторствата извршени од Србите врз етничките Албанци во Косово, пишува Гардијан. Нападот врз опозиционерот Никола Сандуловиќ се случи на 3 јануари, кога тој бил одведен од неговиот...

Пациент во „8 Септември“ со нож пробол вработен во болницата

Седумдесет и седум годишен пациент од Скопје, кој е пациент во градската општа болница „8 Септември“, вчера со нож пробол вработен во болницата, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР). „Вчера во 19:47 часот, од ГОБ „8 Септември" е пријавено е дека Д.Т.(36) од Скопје, вработен во болницата, се здобил со повреда откако со нож му била нанесена расеченица од М.Н.(77)...

Обвинителството му одговори на Кривичен: Со упадот во М-НАВ загрозен авиосообраќајот

По денешното соопштение преку кое Основниот кривичен суд се дообјасни зошто го одбило предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за Беким Незири и за уште тројца осомничени за упадот во М-НАВ и нападот врз контролор на летање, попладнево реагираа и од Основното јавно обвинителство. „Во однос на обележјата на кривичното дело – Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај од...

Природата на Демир Капија се уништува, прогласувањето на споменик на природата е начин да се спаси

Реки пренасочени во цевковод, изградени брани во коритата, сечи на шумите околу нив и ерозија, е сликата со која се соочува подрачјето на Демир Капија, кое веќе шест децении...