fbpx
Tag: напад

tag: напад

Prezantohen si Greta Thunberg në telefon e tentojnë të vënë në lojë kryeministrin e Maqedonisë së Veriut

Më 29 nëntor, qeveria maqedonase njoftoi publikun se dy persona u përpoqën të mashtrojnë kryeministrin Zoran Zaev duke e prezantuar veten si aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg dhe babai i saj. Njoftimi u bë gjatë Konferencës Ndërkombëtare e-Socience.mk: Institucione të Hapura dhe Përgjegjësi nga Marjan Zabrchanec, këshilltar i kryeministrit, i cili nuk specifikoi se në cilën datë u zhvillua...

Profesori Iljazi: Nuk është çështja se si jam rrahur, por të zgjidhet problemi i ilegalitetit

Profesori universitar, Iljaz Iljazi i cili për momentin qëndron në banesën e tij në Ohër, ku edhe është kryetari i Këshillit Banesor, pas reagimit të tij për të shprehur pakënaqësinë për kyçjen ilegale në rrjetin e ujësjellësit, është sulmuar nga këshilltari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Ohër, Nefi Useini – i cili ka sulmuar edhe persona të tjerë....

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Shqetësim serioz pasi autoritetet nuk arritën të pengojnë sulmin

Delegacioni i BE-së në Shkup, Ambasada amerikane, misioni i OSBE-së dhe zyra e NATO-s në deklaratën e përbashkët në mënyrën më të ashpër dënuan, siç thuhet, sulmin e organizuar në Kuvend. "Fuqishëm e dënojmë sulmin e organizuar ndaj Parlamentit që u bë më 27 prill. Shprehim shqetësimin tonë serioz ndaj dështimit të autoriteteve për ta parandaluar të njëjtin dhe për...

SHBA dënojnë sulmin ndaj deputetëve, kërkojnë hetim dhe përgjegjësi

SHBA fuqishëm dënon sulmet ndaj anëtarëve të Kuvendit të Maqedonisë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit shtetëror amerikan, Mark Toner. “SHBA fuqishëm i dënojnë sulmet ndaj anëtarëve të Parlamentit të Maqedonisë të cilat vijuan pas përzgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar parlamenti. Në proceset demokratike nuk ka vend për dhunë. Shprehim simpatitë më të thella për anëtarët e Parlamentit që janë...

Zaev: Dhunën e kanë bërë banditë dhe policë të nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarëve dhe deputetëve është nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe një grup i tyre bashkëpunëtorë që i godet kalimi i pushtetit dhe janë të gatshëm për interesat e tyre t’i viktimizojnë interesat e shtetit, ka thënë në konferencë shtypi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. “Dhuna që ndodhi mbrëmë nuk është vlerë demokratike. Dhuna...

MBP ka arrestuar disa persona për sulmin ndaj ekipit të “A1on”.

Ministri i brendshëm, Agim Nuhiu ka njoftuar Shoqatën e Gazetarëve të Maqedonisë se janë arrestuar disa persona për shkak të sulmit ndaj ekipit të “A1on” gjatë protestës së lëvizjes “Për Maqedoni të përbashkët”. Pjesëmarrës në protestë kanë sulmuar kameramanin Vladimir Zhelçeski dhe gazetarin Aleksandar Todevski, duke u shkaktuar lëndime trupore ku si pasojë që të dy kanë përfunduar në Qendrën...

Portalet nuk hapen, “Unet” pohon se është problem teknik e jo sulm hakerësh

Sot në mëngjes shumë prej portaleve në vend s'mund të hapeshin për shkak të prouajderit "Unet" që është mbështetje teknike e këtyre mediumeve. Qasja është pamundësuar nga ueb faqja e "fokus.mk", "novatv.mk", "libertas.mk", "sdk.mk", "lokalno.mk", "plusinfo.mk" si dhe edicionet elektronike të gazetave ditore "Utrinski Vesnik", "Dnevnik" dhe "Vecer". "Meta" bisedoi me disa kryeredaktor të portaleve dhe ueb faqeve të cilët na...

Ivanov me letër ngushullimi presidentin e Francës, Oland

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgji Ivanov, me rastin e sulmeve të përgjakshme në Paris i ka dërguar një letër ngushëllimi homologut të tij francez, Fransua Oland. ku thuhet: “Me shok dhe mosbesim kam pranuar lajmin për sulmin terrorist në Paris dhe shpreh keqardhje të thellë për jetët e humbura nag sulmi barbar. Ky është një sulm jo vetëm ndaj...

ISIS dhe militantët ekstrem majtist dyshohen për sulmin në Ankara

  Shërbimet e inteligjencës turke deri më tani nuk i kanë identifikuar autorët e sulmit terrorist në protestën paqësore pro- kurde në Ankara, në të cilin jetën humbën 100 persona ndërsa dyfishi i tyre morën lëndime trupore. Dy shpërthimet kanë pasur cak protestën në stacionin hekurudhor në Ankara. Sipas shifrës zyrtare, bëhet fjalë për sulmin më të përgjakshëm në historinë më...

ShBA nga Turqia bënë sulmin e parë në Siri ndaj ShI

ShBA bëri sulmin e parë me avion "F-16" nga baza ajrore “Inxhirlik” në Turqi në pozitat e Shtetit Islamik (ISIL) në Siri. Pentagoni tha se misioni me avionë luftarak "F-16" filloi, por pa dhënë detaje, duke deklaruar se ata kanë goditur qëllim të shumta në Siri. Pas disa muaj negociatash  mes Uashingtonit dhe Ankarasë, Qeveria turke në fund të korrikut u...

Disa të mitur kanë rrahur një bashkëmoshatarë me shufër hekuri

SPB- Ohër deri tek prokuroria themelore publike ka dorëzuar raport special kundër tre të miturve, në bazë të Ligjit për drejtësi për fëmijë, për dyshimin se kanë kryer dhunë. Siç njoftojnë nga MPB, të miturit më 31 korrik të këtij viti, janë futur në një oborr në Ohër dhe me shufër hekuri kanë sulmuar një tjetër të mitur dhe i...

Han është i zhgënjyer, apelon për përmbajtje

Euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në  reagimin  e tij lidhur me ngjarjet në Kumanovë, apelon që të kthehet qetësia dhe tërësisht të hetohen ngjarjet. “Thellë jam i shqetësuar për gjendjen në rajonin e Kumanovës dhe për të lënduarit dhe viktimat e mundshme. Apeloj deri tek autoritetet dhe liderët politikan të komuniteteve që të bashkëpunojnë, ta kthejnë qetësinë dhe tërësisht...

Sot dhe nesër ditë zie në Maqedoni

Në seancë të jashtëzakonshme Qeveria e Maqedonisë ka sjell vendimin që 10 dhe 11 maj, e diell dhe e hënë, të jetë ditë zie me rastin e vdekjes së pjesëtarëve të MPB-së për zbulimin dhe shkatërrimin e një grupi të armatosur në Kumanovë. Në ditët e zisë, flamuri i Republikës së Maqedonisë do të jetë në gjysmështizë.

Tre polic të vrarë në të shtënat në Kumanovë, aksioni në përfundim

Tre pjesëtarë të organeve të sigurisë janë vrarë në të shtënat në aksionin policor në Kumanovë i cili është para përfundimit ku kontrollohen shtëpitëe fundit në rajonin e “Lagjes së Trimave”. Këtë informatë e publikojnë mediumet nga Kumanova, por edhe më tej nuk ka konfirmim zyrtarë. Sipas burimeve të njëjta jozyrtare janë lënduar edhe dhjetëra persona tjerë ndërsa policisë i janë...

Në Kumanovë vazhdojnë të shtënat, popullata evakuohet nga zona e aksionit

Banorët e “Lagjes së trimave” evakuohen,  ndërkaq aksioni policor akoma vazhdon. Në lagje herë pas here dëgjohen të shtëna. Lagja është e bllokuar dhe qasje ka vetëm policia dhe Ndihma e shpejtë . Nuk ka informacione zyrtare për numrin e saktë të personave të lënduar  dhe viktimave, edhe pse në kumtesë ambasada e ShBA-së “shprehu ngushëllimet për viktimat” Jo zyrtarisht thuhet...

Delegacioni i BE-së apelon për qetësi dhe durim

Delegacioni i Bashkimit Evropian është duke ndjekur me kujdes të dhënat dhe raportet  lidhur me aksionin policor që po ndodh në Kumanovë dhe rrethinë, me ç’rast u raportua edhe për shkëmbim të gjuajtjeve me armë. “Jemi në kontakt me autoritet dhe me partitë politike. Fuqishëm apelojmë deri tek të gjithë qytetarët dhe faktorët politik që të qëndrojnë të qetë dhe...

Ambasada e SHBA-së apelon për ruajtjen e qetësisë

Ambasada e SHBA-së në Shkup ka reaguar lidhur me aksionin policor në Kumanovë. Gjithashtu apelohet për ruajtje të qetësisë. “Shprehim keqardhje të thellë për jetët e humbura në aksionet në dhe rreth Kumanovës dhe shprehim ngushëllime për familjet e policëve dhe qytetarëve të vrarë si dhe për të gjithë të lënduarit” – deklarojnë nga ambasada e SHBA-ve në Maqedoni. Në...

Zaev: Skenari i kobshëm nuk do të ketë sukses, protestat të ndërpriten

Kreu i opozitës maqedonase Zoran Zaev i ka bërë thirrje kryeministrit Gruevski, por edhe partnerit shqiptarë në koalicion Ali Ahmeti që të japin shpjegime nëse konflikti i sotëm në Kumanovë është skenar i pushtetit për destabilizimin e vendit. Për shkak të situatës së krijuar, Zaev bëri thirrje që të ndërpriten edhe protestat e përditshme në Shkup, ndërsa tha se...

RNHT: Sulmet tendencioze nuk janë prishje të rendit dhe qetësisë publike

Veprat e urrejtjes s’mund të jenë vetëm prishja e rendit dhe qetësisë publike, thuhet në reagimin e Rrjetit nacional për luftë kundër homofobisë dhe transfobisë, e dhënë pas vendimit policor  sulmi ndaj aktivistit për të drejtat e komuniteteve të margjinalizuara dhe aktivistit civil, Slavço Dimitrvo të trajtohet si prishje të rendit dhe qetësisë publike me sulm fizik. “Në vend që...

Djali i Menduh Thaçit në mesin e të lënduarve

Јozyrtarisht njëri nga të lënduarit në përleshjen e  mbrëmshme  të Tetovës, është djali i liderit të PDSh-së, Menduh Thaçi, mëson "Portalb". Në incidentin  në kafenën "Barkod" u plagos,  kurse rrugës për në spital iu nënshtrua plagëve vjeçarin Altrim A nga fshati Poroj. Katër personat e tjerë që kanë marrë lëndime nga xhamat e thyer djegiet dhe objektet e forta gjatë incidentit...