fbpx

Најголем напад на Русија врз украинскиот енергетски систем во последните неколку седмици

Воздушните напади се случија на денот кога Украина ја одбележува победата над нацизмот во Втората светска војна, нешто што претседателот Володимир Зеленски го нагласи во обраќањето на Телеграм и го спореди со почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година

-

Руски проектили и беспилотни летала погодија речиси десетина украински критични инфраструктурни објекти во голем воздушен напад рано во средата, предизвикувајќи сериозна штета на три термоелектрани од времето на Советскиот Сојуз, соопштија властите во Киев, пренесе Ројтерс.

Воздухопловните сили соопштија дека собориле 39 од 55 проектили и 20 од 21 беспилотни летала користени во нападот, што создава поголем притисок врз загрозениот енергетски систем на Украина повеќе од две години откако Русија ја започна целосната воена инвазија.

„Уште еден масовен напад врз нашата енергетска индустрија!“, напиша на својот Телеграм канал украинскиот министер за енергетика Герман Галушченко.

Две лица се повредени во регионот на Киев, а едно е повредено во регионот Кировоград, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко.

Околу 350 спасувачи се обидуваа да ја минимизираат штетата предизвикана на повеќе енергетски објекти, 30 домови, возила за јавен превоз, автомобили и противпожарна станица, рече тој.

Цели беа капацитетите за производство и пренос на електрична енергија во регионите Полтава, Кировохрад, Запорожје, Лавов, Ивано-Франковск и Виница, рече Галушченко.

Ова е последен во бранот напади врз критичната енергетска инфраструктура што започна во март.

Нападите веќе ги принудија властите да воведат трајно исклучување на струјата во неколку региони, но нивното целосно влијание најверојатно ќе се почувствува подоцна во текот на годината кога потрошувачката на енергија ќе достигне врв во екот на летото и во зима.

Освен југоисточниот дел на Запорожје, сите тие региони се наоѓаат далеку од првите линии на фронтот на исток каде што се водат тешки борби и Русија напредува.

Галушченко не ги именуваше погодените објекти, дел од политиката на воена тајност за која Киев вели дека е потребна за да се спречи Русија да ги користи информациите за понатамошни воздушни напади.

Гувернерот на Лавов Максим Козицки изјави дека Русија нападнала и складиште за природен гас во неговиот регион на западот од земјата, објави Радио Слободна Европа.

Засега нема коментар од Москва. Русија негира дека цели цивили, но го гледа украинскиот енергетски систем како легитимна воена цел.

Воздушните напади се случија на денот кога Украина ја одбележува победата над нацизмот во Втората светска војна, нешто што претседателот Володимир Зеленски го нагласи во обраќањето на Телеграм и го спореди со почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

„Светот спиеше низ оживувањето на нацизмот – во 5 часот наутро на 24 февруари 2022 година. И денес, секој што се сеќава на Втората светска војна и живее до ден-денес, чувствува дежа ву“, рече тој.

Операторот на мрежата „Укренерго“ на „Телеграм“ соопшти дека опремата во еден од нејзините капацитети во централна Украина е оштетена, без да даде дополнителни детали.

Во централниот регион Полтава, објект на енергетска инфраструктура беше погоден од дрон, што предизвика пожар, напиша регионалниот гувернер на Полтава, Филип Пронин на Телеграм.

Според првичните информации, нема жртви.

Гувернерите на регионите Виница и Запорожје одделно рекоа дека се оштетени критичните цивилни инфраструктурни објекти, без да наведат дополнителни детали.

Сите проектили насочени кон Киев се уништени, изјави на Телеграм Серхи Попко, шеф на градската воена администрација. Тој додаде дека нема поголема штета или повредени како резултат на нападот.

Системите за противвоздушна одбрана беа ангажирани и во одбивањето на рускиот напад над регионот Лавов, кој граничи со Полска, членка на НАТО, каде што се случија неколку експлозии, соопштија регионалните власти.

ИзворРојтерс

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...