fbpx
Таг: Володимир Зеленски

таг: Володимир Зеленски

Претседателот Пендаровски упати писмо со поддршка до украинскиот претседател Зеленски

Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до претседателот на Украина, Владимир Зеленски во кое изразува поддршка за украинскиот народ и упатува честитки до претседателот Зеленски за поднесената кандидатура за членство во Европската Унија. Пендаровски наведе дека изминатите три месеци граѓаните на Украина херојски ја бранат својата земја, а со тоа и целиот европски континент и универзалните вредности на демократијата во кои...

Зеленски: Разговорите со Русија за ослободување на војнците од Азовстал се многу сложени

Украинскиот претседател во ноќното обраќање објави дека наводно разговорите со Русија за извлекување на опсадените и ранетите украински борци од утврдениот металуршки комбинат крај јужниот пристаништен град Мариупол, се многу сложени, како и дека Кијив користи „влијателни посредници“, пренесе Ројтерс. Руските сили постојано ја бомбардираат челичарницата која е последниот бастион на стотици украински бранители во градот речиси целосно контролиран од...

Зеленски: Членството на Украина во НАТО ќе ја спречеше војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во говорот пред студенти на Институтот за политички студии во Париз изјави дека војната со Русија ќе можеше да биде спречена доколку Украина претходно беше примена како земја-членка на НАТО, пренесува Ројтерс. „Да беше Украина дел од НАТО пред војната, немаше да има војна“, изјави Зеленски преку видеолинк. Рускиот претседател Владимир Путин во неколку наврати повтори дека...

Кучето Патрон што пронајде повеќе од 200 мини доби медал од претседателот Зеленски [галерија]

Кучето Патрон, трагач на мини, кој откри повеќе од 200 вакви експлозиви по почетокот на војната во Украина, доби орден за неговата служба за земјата. На 2 и пол годишниот Џек Расел териер одликувањето му го врачи лично украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на церемонија во Киев, пренсе Би-би-си. Patron received his recognition. Among those who save the lives of 🇺🇦 every day are...

Путин на Парадата на победата во Москва без големо изненадување – зборуваше за „одбрана на татковината“

Говорот на рускиот претседател Владимир Путин на големата парада по повод 9 Мај - Денот на победата над фашизмот што се одржа во Москва, не донесе никаква крупна најава, како што се шпекулираше во изминатите денови. Тој повторно се обиде да ја оправда инвазијата на Русија врз Украина, велејќи дека НАТО и Украина создавале „неприфатливи“ закани на руските граници...

Вистиномер: Хитлер немал еврејска крв, како што тврди Лавров

Изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој рече дека верува оти Хитлер, како и Зеленски, имал еврејска крв, предизвика лавина негативни реакции од страна на еврејскиот народ, барања за извинување и дипломатски реакции. Но, Хитлер нема еврејска крв. Неговиот татко, Алоис, бил непризнаено дете, а дедо му не бил познат, вели австрискиот историчар Роман Сандгрубер, кој...

Евакуирани цивили од фабриката „Азовстал“ во Мариупол, Зеленски се сретна со Пелоси

Дваесеттина цивили, меѓу кои и жени и деца, се евакуирани од фабриката за челик „Азовстал“ во украинскиот град Мариупол, која е уништена од руското гранатирање, јавува „Укринформ“. Заменик-командантот на Азовскиот полк, Свјатослав Паламар, рече дека војниците ја продолжуваат акцијата за спасување, со јажиња вадејќи цивили од урнатините – стари лица, жени и деца. „Нагласувам дека бараме да се гарантира евакуација не...

Франција ќе ја зголеми помошта за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски и ветил зголемување на француската помош за Украина. Макрон му рекол на Зеленски дека воената поддршка за Украина ќе продолжи да расте, како и хуманитарната помош обезбедена од Франција, која од почетокот на војната па досега изнесува повеќе од 615 тони опрема, вклучувајќи медицински материјали, генератори за...

Вистиномер: Преку старо видео и лажен превод се манипулира дека Зеленски вечерал со нацисти од Азов

Видеото е дел од подолг видео материјал од 24 минути кое Зеленски самиот го има објавено на својот Фејсбук профил, а за кое имаат известувано и украинските медиуми. Од датумот во новинарските написи, евидентно е дека видеото потекнува од 2019 година, за што сведочат и фотографии објавени на веб-страницата на претседателот. Во случајов не станува збор за средба со...

Украинските контранапади ја забавуваат руската офанзива на исток, се очекува евакуацијата на граѓаните на Мариупол

Руските трупи ја продолжуваат офанзивта во источниот регион Донбас во обид целосно да го заземат индустриското срце на Украина, но постигнаа мал напредок бидејќи жестоките украински контранапади ги забавија нивните напори, изјавија во саботата украинските и британските власти, пренесе Асошиетед Прес. Русија продолжува да се бори за целосна контрола на областите Доњецк и Луганск кои го сочинуваат Донбас и се...

Руските сили повторно го нападнале аеродромот во Днипро, Зеленски и Шолц разговарале за нови санкции

Володимир Зеленски
Руската војска повторно го нападна аеродромот во Днипро, уништувајќи го објектот и инфраструктурата во непосредна близина до него, јави украинската новинска агенција „Укринформ“. Ова го соопштил Валентин Резниченко, шеф на регионалната воена администрација. „Повторен напад на аеродромот во Днипро. Од него не остана ништо. Аеродромот и инфраструктурата во близина се уништени. А ракетите продолжуваат да летаат. Го разјаснуваме бројот на...

Зеленски постхумно му додели Орден за храброст на фоторепортерот Макс Левин

Претседателот Володимир Зеленски пред синоќешното обраќање до нацијата потпиша указ за постхумно доделување Орден за храброст на фоторепортерот Макс Левин, кој беше убиен од руските напаѓачи во регионот на Киев. „За лична храброст и несебични дејствија покажани за време на покривањето на руската агресија, одлучувам: Да доделам „Орден За храброст- III степен на Левин Максим Евгенијевич – фоторепортер (постумно)“, се...

Бајден бара Путин да се соочи со судење за воени злосторства по убиствата во Буча, Русија негира геноцид

Американскиот претседател Џо Бајден повика на рускиот претседател Владимир Путин да му се суди за воени злосторства, бидејќи се појавија докази за злосторствата наводно извршени од руските сили во Украина, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Гневот на меѓународната заедница се зголемува поради наводните убиства на цивили во Буча, град во близина на главниот град Киев. „Овој тип е брутален“, рече Бајден...

Њујорк тајмс: Mртви тела лежат на улиците во Буча со недели и покрај руските тврдења

Мртви тела на цивили во Буча со недели лежат на улиците, и покрај тврдењата на руската војска дека убиствата се случиле откако нивните трупи го напуштиле градот, пренесува Њујорк тајмс. Според анализата на сателитските снимки пред и потоа, што ги направи американскиот дневен весник, телата на убиените лица се наоѓаат таму повеќе од три недели, односно во периодот кога руските...

Русија обвинета за воени злосторства по масакарот во градот Буча, меѓународната заедница е шокирана

Украинските власти истражуваат можни воени злосторства извршени од страна на Русија, откако пронајдоа стотици тела од кои некои врзани, застрелани и расфрлани низ градовите во близина на Киев по повлекувањето на силите на Кремљ за да ги пренасочат своите напади во други делови на земјата, пренесе Ројтерс. Во градот Буча, 37 километри северозападно од центарот на Киев, новинарите на Ројтерс...

Зеленски им одзеде чинови на двајца генерали: „Немам време да се занимавам со предавници“

Володимир Зеленски, претесдател на Украина | Фото: Укринформ
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека им го одзел воениот чин на двајцата генерали, додавајќи дека „нешто ги спречило да одлучат каде е нивната татковина“ и дека „ја прекршиле воената заклетва за верност кон украинскиот народ“, пренесе Би-би-си. Зеленски рече дека еден од генералите, Андреј Олехович, бил шеф на внатрешната безбедност во СБУ, главната разузнавачка агенција, додека другиот, Криворучко Серхи...

Лавров го предложи Белград како можно место за разговори меѓу Русија и Украина

Русија е подготвена да размисли за средба со Украина во други градови, на пример, во Белград, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува рускиот весник „Известија“. „Русија ќе биде подготвена да разгледа и други градови за преговори со Украина, вклучително и Белград“, рече Лавров. Тој додаде дека местото за средба мора да биде прифатливо за двете страни. „Одржавме три...

Зеленски подготвен да разговара за неутрален статус на Украина, но не на сметка на суверенитетот

Претседателот на Украина Володимир Зеленски, пред новата рунда мировни преговори во Турција меѓу неговата земја и Русија, рече оти е подготвен да ја разгледа опцијата Украина да прифати неутрален статус, но суверенитетот на неговата земја и задржувањето на нејзината територија, остануваат приоритети, јави Би-Би-Си. Според проценките на Обединетите Нации, досега во Украина животите ги загубиле 1.100 цивили, а над 10...

„Русија се обидува да направи Северна и Јужна Кореја во Украина“

Русија сака да ја подели Украина на два дела, како што се случи со Северна и Јужна Кореја, изјави во неделата шефот на военото разузнавање на Украина, ветувајќи „тотална“ герилска војна за да се спречи распарчување на земјата, пренесе Ројтерс. Претседателот Володимир Зеленски го повика Западот да ѝ даде на Украина тенкови, авиони и проектили за да помогне во одбраната...

Ракетни напади на фабрика за авиони кај Лавов, Путин побарал средба со Зеленски

Фабрика за одржување на авиони во близина на Лавов е погодена со проектили, изјави градоначалникот на градот. Тоа е најблиску што војната дошла до историскиот град во западна Украина, кој досега избегна значајни борби, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Градоначалникот вели дека засега нема информации за жртви, а спасувачките екипи се на терен. Како што пренесува Би- Би- Си, базирајќи...

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни...