fbpx
Таг: дејвид камерон

таг: дејвид камерон

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Јасно е дека Израел одлучи да дејствува, како одговор на иранскиот масовен напад со беспилотно летало и балистички ракети минатиот викенд, изјави денеска британскиот државен секретар за надворешни работи на Обединетото Кралство, Дејвид Камерон, пренесе „Гардијан“. И Бенјамин Нетанјаху ги отфрли повиците за воздржаност и рече дека неговата земја ќе донесе сопствена одлука за тоа како да се брани. Зборувајќи...

Дејвид Камерон апелира кон Израел да не го ескалира конфликтот со Иран

Државниот за надворешни работи на Обединетото Кралство Дејвид Камерон апелираше кон Израел да не го ескалира конфликтот со Иран, притоа сепак истакнувајќи го правото на Израел да одговори на нападот на Иран, пренесува Гардијан. Ситуацијата на Блискиот Исток ескалираше откако Иран истрела ракети кон Израел. Според Израелските одбранбени сили (ИДФ) 99 отсто од ракетите биле соборени и нема значајна штета...

Британски пратеници бараат да запре продажбата на оружја на Израел

Над сто пратеници од парламентот на Велика Британија, заедно со уште 27 британски политичари, се потпишаа на писмо до државниот секретар Дејвид Камерон, во кое се бара Обединетото Кралство да престане да продава оружје на Израел, пренесува Гардијан. Во писмото стои дека е неприфатливо продажбата на оружја на Израел да продолжи како што досега. Се истакнува дека неодамнешна истрага на...

Бајден: Чекаме на Хамас за финализирање на договорот за примирје

Неофицијалниот рок за финализирање на договорот за примирје меѓу Израел и Хамас се наближува, а преговорите не одат глатко. Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави оти топката е кај движењето Хамас, кое се очекува да донесе одлука до понеделник, почетокот на Рамазан, пренесува Гардијан. Од Хамас, пак, велат дека топката е на израелската и американската страна и дека израелскиот премиер...

Дејвид Камерон можен кандидат за генерален секретар на НАТО

Британски министри и еден странски државник го охрабруваат поранешниот премиер на Британија, Дејвид Камерон, да се кандидира на функцијата нов генерален секретар на НАТО, објавуваат британските медиуми. Речиси половина година откако отстапи од позицијата премиер, Камерон, како што се наведува, имал разговори за водечката положба во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, министерот за финансии Филип Хамонд и министерот...

Камерон: Граѓаните на ЕУ што живеат во Британија нема да бидат протерани

Британската влада се труди да осигура граѓаните на ЕУ да можат да останат во Британија откако земјата изгласа да излезе од европскиот блок, но тоа ќе зависи од реципрочните права за Британците во Европа, рече денеска британскиот премиер во заминување, Дејвид Камерон. Тој во своето последно обраќање пред парламентот рече дека „апсолутно не постои шанса“ да се поништат резидентните права...

Јункер: Ќе ми недостига Камерон

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го поздрави заминувањето на британскиот премиер Дејвид Камерон и порача дека за ништо не му забележува. Светските медиуми потсетуваат дека двајцата политичари, на почетокот имаа прилично лоши односи бидејќи Камерон се обиде да го блокира изборот на Јункер за прв човек на Европската комисија и предупреди дека ќе ги наведе Британците да гласаат за излез...

Камерон го одржа последниот состанок со Кабинетот

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска за последен пат претседаваше со составот на Кабинетот, еден ден пред да ѝ ја предаде функцијата на досегашната министерка за внатрешни работи, Тереза Меј. Министрите се собраа на последниот проштален состанок, откако беше потврдено дека Меј доаѓа на чело на владејачката пратија, а со тоа го наследува и Камерон на чело на владата. Истовремено, камион за...

„Би-би-си“: Тереза Меј в среда ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија

Британската министерка за внатрешни работи, Тереза Меј, в среда навечер ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија, откако истиот ден актуелниот премиер Дејвид Камерон ќе ја депонира својата оставка, јавува „Би-би-си“. Во изјава дадена надвор од премиерската резиденција на Даунинг стрит 10, Камерон рекол дека в среда на кралицата ќе ѝ ја понуди својата оставка во Бакингамската палата. Тереза...

НАТО и ЕУ ќе ја прошируваат соработката во сферата на безбедноста

На првиот ден на НАТО-самитот во Варшава, членките на Алијансата усвоија одлука за зголемување на военото присуство во четири држави на Источна Европа. Се воведува дополнителен мултинационален баталјон во Романија, а членките одлучиле и заеднички да ја координираат одбраната од балистички ракети. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, истакна дека дополнителните трупи на НАТО следната година ќе бидат распоредени во Летонија, Литванија, Естонија...

Британија останува посветена на европската безбедност

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека неговата земја ќе остане посветена на европската сигурност по гласањето за излез од ЕУ. - Тоа што ќе го кажам е дека Британија ја напушта ЕУ, но не ѝ врти грб на Европа, ниту на европската одбрана и сигурност – рече Камерон по доаѓањето на самитот на НАТО во Варшава. Камерон, кој се залагаше...

Британија го именуваше амбасадорот во Франција за нов претставник во ЕК

Велика Британија го именуваше својот актуелен амбасадор во Франција, Џулијан Кинг, за нов претставник на земјата во Европската комисија, јавуваат светските агенции. „Сер Џулијан Кинг е искусен дипломат, кој има особено искуство во европските работи и премиерот Дејвид Камерон смета дека тој ќе претставува значајно засилување во комисијата“, соопштиле од кабинетот на Камерон. Кинг во ЕК доаѓа на местото на Џонатан...

Тереза Меј и Андреа Лидсам, единствени кандидатки за премиер на Велика Британија

Велика Британија повторно ќе има жена премиер, првпат по Маргарет Тачер, откако во трката за нов лидер на Конзервативната партија останаа две жени, министерката за внатрешни работи, Тереза Меј, и министерката за енергетика, Андреа Лидсам, јавуваат британските медиуми. На денешното гласање, Меј добила 199, а Лидсам 84 гласови, додека од трката, со 46 освоени гласови, излегол министерот за правда, Мајкл...

Франција и Велика Британија заедно одбележаа 100 години од битката на Сома

Французите и Британците денеска заедно одбележаа 100 години од заедничката битка на француската река Сома, против германските сили во Првата светска војна. Британскиот премиер Дејвид Камерон и францускиот претседател Франсоа Оланд, денеска заедно, како симбол на историскиот сојуз меѓу двете нации, им оддадоа признание на загинатите борци пред француско-британскиот споменик во Тиевал, на северот на Франција. На церемонијата присуствуваше и британското...

Борис Џонсон не влегува во трката за наследник на Дејвид Камерон

Поранешниот градоначалник на Лондон и предводник на кампањата за излез на Велика Британија од ЕУ, Борис Џонсон, денеска соопшти дека нема да се кандидира за нов лидер на британската Конзервативната партија. Џонсон, кој беше еден од фаворитите за наследник на Дејвид Камерон, по консултациите со пратеници, денеска соопшти дека, имајќи ја предвид ситуацијата во парламентот, не смета дека може да...

Кери: Можно е Британија никогаш да не замине од ЕУ

Одлуката на британските гласачи Велика Британија да ја напушти Европската Унија, може и никогаш да не се оствари, оцени американскиот државен секретар Џон Кери. Американскиот државен секретар, по средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон, рече дека Британија не брза да го почне процесот на излегување, иако за тоа се изјаснија 52 отсто од Британците. - Ова е еден многу „комплициран развод“....

Јункер бара од Британија итно да ја „разјасни својата позиција“ по Брексит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска во Брисел ја повика Велика Британија што е можно поскоро да ја „разјасни својата позиција“ по Брексит. Јункер пред Европскиот парламент рече дека Британија и Европската Унија остануваат пријатели, но дека земјата мора да ја каже својата позиција за да се избегне неизвесноста. „Мораме да ја разјасниме ситуацијата што е можно поскоро. Но, јас...

По Брексит, прва средба на Камерон со лидерите на ЕУ

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, денеска ќе се сретне со лидерите на Европската Унија (ЕУ), првпат по референдумот на кој Британците одлучија да ја напуштат Унијата. Камерон и неговите европски колеги, како што пренесува „Би-би-си“, ќе разговараат за импликациите од гласањето за Брексит и за понатамошните чекори, на самитот на ЕУ во Брисел. Германската канцеларка, Ангела Меркел, вчера изјави дека нема да...

Камерон: Ние одлучуваме за почетокот на раздолжувањето

Суверено право на Велика Британија е самостојно да одлучи кога ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, рече британскиот премиер Дејвид Камерон на правата седница на претставничкиот дом во британскиот парламент, по референдумот за излегување од Европската Унија. Камерон истакна дека ваквиот исход од парламентот е далеку од тоа што тој го посакувал, но резултатите треба да се почитуваат...

Британија формира владин оддел што ќе преговара за напуштањето на ЕУ

Британската влада денеска договори воспоставување нов оддел на државни службеници, кои ќе преговараат за начинот на излегување на земјата од Европската Унија, соопшти портпаролот на британскиот премиер во оставка, Дејвид Камерон. - Премиерот даде предлог, а кабинетот го поддржа формирањето на нова единица за водење на интензивната работа на државната служба за прашањата што ќе мора да бидат разработени за да...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...