fbpx

НАТО и ЕУ ќе ја прошируваат соработката во сферата на безбедноста

-

На првиот ден на НАТО-самитот во Варшава, членките на Алијансата усвоија одлука за зголемување на военото присуство во четири држави на Источна Европа.

Се воведува дополнителен мултинационален баталјон во Романија, а членките одлучиле и заеднички да ја координираат одбраната од балистички ракети.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, истакна дека дополнителните трупи на НАТО следната година ќе бидат распоредени во Летонија, Литванија, Естонија и во Полска, а во оваа акција ќе учествуваат и војските на САД, Канада, Германија и на Велика Британија.

– Тоа ќе бидат силни и мултинационални баталјони. Тие ќе ја покажат силата на трансатлантската врска и јасно ќе стават до знаење дека нападот на еден од сојузниците ќе се смета за напад на целата Алијанса – изјавил Столтенберг.

На првиот ден на самитот во Варшава, генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, потпишаа заедничка декларација за новата стратегија меѓу Алијансата и ЕУ.

Документот, меѓу другото, предвидува посилен одговор на заканите по безбедноста, проширување на соработката во сферата на сајбер-безбедноста и прилагодување на заедничката кооперација на Медитеранот.

– Декларацијата што денеска ја потпишавме испраќа јасна порака, посилна Европска Унија значи и посилен НАТО, а посилен НАТО значи и посилна ЕУ – изјави Јункер.

Во главниот град на Полска се и претседателот на САД, Барак Обама, германската канцеларка, Ангела Меркел, како и британскиот премиер, Дејвид Камерон.

– Иако се соочуваме со тешкотии, не смееме да ги заборавиме извонредните постигнувања од европската интеграција на земјите членки. Во секоја држава на ЕУ владее демократијата и ниту една земја на ЕУ не посегнала по друга земја со оружје. Интегрирана Европа е една од најголемите достигнувања на модерното време и тоа мора да биде сочувано – изјавил Обама.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free
download coolpad firmware
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free