fbpx
Таг: Израел

таг: Израел

Одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи продолжува вечерва

По Маршот на живите, кој тргна од старата железничка станица до Тутунскиот комбинат, некогаш „Монопол“, во чии згради биле затворени македонските Евреи пред нивната депортација во нацистичкиот логор Треблинка и положувањата венци, цвеќе и камчиња со имињата на убиените Евреи, одбележувањето на 80 годишнината од холокаустот продолжи на градските гробишта Бутел. Со пораката „11 март 1943 - Никогаш повеќе“ и...

Делегација од парламентот на Израел во посета на земјава

Премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Стево Пендаровски денеска се сретнаа со делегација од Кнесетот (парламентот) на Израел, а на средбите била изразена заедничка определба за натамошно унапредување на билатералните односи во повеќе области, меѓу кои ИТ секторот и безбедноста, економијата, туризмот, земјоделството. Членовите на Кнесетот престојуваат во посета на земјава по повод одбележувањето на 80 годишнината од депортацијата на македонските...

Името на брендот Пепси не е поврзано со Израел

Името на пијалокот Пепси не е кратенка од „Платете до последен цент, спасете го Израел”. Објаснувањето за оваа кратенка е урбан мит. Со купувањето на Пепси, потрошувачите не поддржуваат убивање Палестинци. Главните акционери на ПепсиКо, може да ги погледнете на следниот линк. Газираниот пијалок Пепси, кој е производ на ПепсиКо, е креиран и развиен во 1893 година, прво под...

Златен медал за Мила Рељиќ на меѓународен таеквондо натпревар во Израел

Извонреден спортски успех постигна деветнаесетгодишната Мила Рељиќ од таеквондо клубот „Тигри“ од Скопје. Таа викендов освои златен медал во конкуренција сениорки (62 килограми) на меѓународниот таекводно натпревар „Винер Израел Опен“ од Г2 серијата на меѓународните светски натпревари. „На натпреварот учествуваа повеќе од 270 натпреварувачи од 25 земји во светот меѓу кои и САД, Кореа, Индија, Бразил, Шпанија, Германија, Велика Британија....

Вистиномер: Не е точно дека мејнстрим медиумите не известуваат за нападите на Израел врз Газа

Не е вистина дека медиумите не известуваат за нападите на Израел врз Газа. Веста се најде во светските и домашните медиуми во секцијата за исклучително важни вести односно ‘брејкинг њуз’,  фотографииите кои се споделуваат во написот се преземени од медиуми што само дополнително потврдува дека медиумите известувале за тоа, a фотографиите се потресни и експлицитни и сами по...

Советот за безбедност на ОН го осуди убиството на палестинско-американскa новинарката Ширин Абу Аклех

Советот за безбедност на Обединетите нации остро го осуди убиството на палестинско-американската новинарка Ширин Абу Аклех кое се случи на 11 мај, како и ранувањето на уште еден новинар во Џенин на Западниот Брег, пренесе Аспошиејтед Прес. Советот вчера вечер едногласно усвои декларација која беше на дневен ред на предлог на САД. Норвешката амбасадорка во ОН, Мона Јул изрази посебна загиженост...

Израел вели дека Путин се извинил за изјавата на Лавров за еврејско потекло на Хитлер, а Кремљ молчи

Кремљ одби да каже дали претседателот Владимир Путин му се извинил на израелскиот премиер Нафтали Бенет за изјавата на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, дека Адолф Хитлер имал еврејско потекло, јави Ројтерс. Вчера израелскиот премиер Бенет рече дека Путин се извинил за забелешките и дека тој го прифатил извинувањето и „му се заблагодарил што го разјасни својот...

Израел ја осуди изјавата на Лавров дека Хитлер „имал еврејска крв“

Министерот за надворешни работи на Израел, Јаир Лапид ги нарече „безобразни и неопростливи“ коментарите од неговиот руски колега Сергеј Лавров дека Хитлер имал Еврејска крв. За време на неговото интервју за една италијанска телевизија во неделата навечер, Лавров тврдеше дека тоа што украинскиот претседател Володимир Зеленски бил Евреин не го негира фактот дека во Украина има Наци елементи - наратив...

Израелскиот премиер најави четврта доза вакцина за да го спречи ширењето на сојот Омикрон

Израелците постари од 60 години и здравствените работници ќе имаат право на четврта доза вакцинација против ковид-19, за да се заштитат од сојот Омикрон кој брзо се шири, објави премиерот на државата, Нафтали Бенет. „Граѓаните на Израел беа првите во светот што ја примија третата доза од вакцината, а ние продолжуваме да бидеме први и во аплицирањето на четвртата доза“,...

Се шири стравот од новиот сој на корона вирусот во светот, граничните рампи се спуштаат

По подемот на новиот опасен сој на корона вирусот којшто потекнува од Јужноафриканската Република, во светот полека почнуваат да се ограничуваат можностите за патување, извести британскиот јавен радиодифузер Би-Би-Си. Додека се чека негово „кратко“ именување, новиот сој сега е познат како B.1.1.529 Неговото ширење беше идентификувано оваа седмица и тоа ги натера Обединетото Кралство, Сингапор и Јапонија, но и други држави,...

Вистиномер: Не е точно дека 70 проценти од вакцинираните заболеле од коронавирусот во Израел

Во Израел вакцинирани со една доза се 6.243.281 лица, со две дози 5.738.253 и со три дози 3.973.121 лице. Досега во Израел има регистрирано 1.331.519 случаи, што не е 70 проценти од ниту една од бројките погоре, било да се мисли на оние вакцинирани со 1 доза, со две дози или со три дози. Тоа може да се провери...

Вистиномер: Дезинформација е дека Бајден заспал на средбата со израелскиот премиер Нафтали Бенет

Манипулација со видео клипот од средбата, каде е прикажан само еден краток отсечен дел, резултираше со дезинформации во јавноста дека американскиот претседател заспал на официјалната средба, што е невистина пренесена и кај нас, пишува „Вистиномер“ во рецензијата на еден проблематичен Фејсбук-пост. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме објава на Фејсбук во која се тврди дека претседателот на САД, Џо Бајден,...

Вистиномер: Лага е дека Израел почнува со чипирање на децата

Објава на Фејсбук споделува видео во кое има изјава на Бенџамин Нетанјаху, поранешен премиер на Израел, дадена пред една година, претставувајќи ја како нова и лажно тврди дека Нетанјаху бил за чипирање на децата. Но, тој никаде не спомнува чипови за деца, туку само вели сензори кои ќе алармираат доколку децата се приближат на помало растојание од два метра,...

Во Израел почна вакцинирањето со трета доза против ковид-19

Израел ќе ги вакцинира со трета доза вакцини против ковид-19 луѓето над 60-годишна возраст, односно оние кои втората доза ја примиле пред најмалку пет месеци, јавија светските агенции. Во земјата што прва ја заврши вакцинацијата на населението, трета доза досега примиле околу 2.000 лица со ослабен имун систем, а сега, како што соопшти премиерот Нафтали Бенет, таа ќе се дава...

Израел вели вакцината на „Фајзер“ е помалку ефикасна против делта сојот

Министерството за здравство на Израел вчера објави дека вакцината на „Фајзер“ против ковид-19 има помала ефикасност врз делта сојот на корона вирусот. Сепак, властите соопштија дека оваа вакцина и понатаму заштитува од сериозни заболувања и болничко лекување со исклучително висока ефикасност од 93 отсто, јавува „Тајмс оф Израел“. Ефикасноста на вакцината во спречување на инфекција во текот на јуни била...

Израелските сили со најобемни бомбардирања на Појасот Газа досега

Израелските сили утринава спроведоа жестока кампања на напади, со огромен број бомбардирања на Појасот Газа од почетокот на новите воени судири пред една седмица. Палестинските сили возвратија со ракетни напади врз населени места на југот на Израел, јави Би-би-си. Израел порача дека гаѓал цели на милитантната палестински организација Хамас и домови на неколку нивни команданти, но нанесени се и штети...

Во Скопје протест за поддршка на палестинскиот народ, Нетанјаху ѝ се заблагодари на земјава за поддршката на Израел

Викендов низ светот се одржаа пропалестински протести, а денеска и во Скопје имаше протест за поддршка на палестинскиот народ. Социјалниот центар „Дуња“ и „Гласни идеи“ на плоштадот Македонија го организираа протестот во знак за солидарност со палестинскиот народ и нивниот отпор. Левичарскиот протест помина во апел за да сопре окупацијата на Газа и нејзиното бомбардирање од страна на Израел,...

Македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит во Израел, велат од МНР

Министерството за надворешни работи сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ Израел, имајќи ја предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел. „За македонските државјани затекнати во Израел, за сите дополнителни информации или помош да се обратат до Амбасадата на Република Северна Македонија во Тел Авив на мобилен +972549096965 или некој од SOS броевите објавени на веб...

Стотици загинати во новите масовни бомбардирања на северот на Газа во Палестина

Израелските воени сили со авиони, хеликоптери и дронови, како и со тенкови и артилериски орудија го бомбардираат и гаѓаат северот на Појасот Газа, но копнена инвазија, засега нема, јави РТС. Новите воздушни напади се најголемата борбена активност во најновата ескалација меѓу Израел и палестинското радикално движење Хамас. Во претходните напади во изминатите четири дена во Појасот Газа загинаа најмалку 119 лица,...

Најмалку 40 жртви во Израел и Појасот Газа, во жестоките напади меѓу Израел и Хамас

Вооружениот конфликт меѓу Израел и Хамас ескалираше синоќа и ноќеска, со жестоки ракетни и воздушни напади во кои загинаа најмалку 35 лица во Појасот Газа и најмалку петмина во Израел. Палестинските сили испалија стотина ракети на Израел, кој, пак изврши силни воздушни напади на Појасот Газа. Военото воздухопловство на Израел го бомбардирале домот на највисокиот оперативец на Хамас, Салах Дахман,...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...