fbpx

МНР ги повикува македонските граѓани да го напуштат Либан

Постои можност за натамошно влошување на ситуацијата, а со тоа и намалени можности за навремено напуштање на Либан, велат од МНР

-

Министерството за надворешни работи ги советува сите македонски државјани кои се моментално во Либан, да ја напуштат државата во најбрзо време поради влошената безбедносна ситуација на територијата.

Оттаму апелираат и да се одложат сите патувања кон Либан, кои не се неопходни.

„Постои можност за натамошно влошување на ситуацијата, а со тоа и намалени можности за навремено напуштање на Либан,“ се вели во апелот на МНР.

Ова се случува откако Хезболах објави снимка која наводно е од израелска воена инфраструктура, а Израел Кац, министерот за надворешни работи на Израел предупреди дека Хезболах ќе се соочат со „деструкција“.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...