fbpx

Изаелските власти уапсиле 59 палестинци кај Рамала

Приведувањата се случиле за време на рациите на Силвад, источно од Рамала, и Кафр Нима

-

Палестинската новинска агенција „Вафа“ објави дека израелските власти уапсиле најмалку 59 палестинци во близина на Рамала на Западниот брег, окупиран од Израел, пренесе „Гардијан“.

„Вафа“ известува дека израелските сили привеле десетици млади мажи и ги испрашувале пред да ги ослободат.

Приведувањата се случиле за време на рациите на Силвад, источно од Рамала, и Кафр Нима, западно од градот.

Израелскиот информативен центар за човекови права на окупираните територии, во ажурирањето на 23 јуни соопшти дека според најновите податоци објавени од израелските безбедносни сили, „на крајот на март 2024 година, Израелската затворска служба држела 8.611 палестинци во притвор или во затвор, вклучително и 1.141 лица од појасот Газа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...