fbpx

Израелски тенкови влегле во Рафах

Регистрирани се напади од тенкови, хеликоптери, дронови и артилерија во градот во Газа

-

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан.

Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија околу милион луѓе да се иселат од градот. Повеќето од тие лица веќе биле раселени; Рафах инаку има население од околу 150.000.

Обединетите нации предупредија дека можно е повеќе од милион луѓе во Газа да се соочат со масовен глад до крајот на јули.

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Израел дека САД би ја прекинале испораката на американско оружје во државата доколку израелските сили го нападнат Рафах, поради недостигот на соодветен хуманитарен план за раселените цивили во градот. Сепак, Израел пред повеќе од еден месец го започна својот напад во градот.

И покрај предупредувањата на администрацијата на Бајден, таа сè уште го нема сопрено протокот на оружје, тврдејќи дека Израел допрва треба да изврши „големи операции“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...