fbpx
Таг: Израел

таг: Израел

Русија и Кина ја блокираа резолуцијата на САД за итен прекин на огнот во Газа

Нацрт-резолуцијата на САД за прекин на огнот во Газа не помина на Советот за безбедност на САД. Гласањето заврши со 11 гласа „за“, три „против“ и еден воздржан, јави Би-би-си. Русија и Кина ставија вето на резолуцијата што го врзуваше итниот прекин на огнот во Газа со ослободувањето на заложниците што ги држеше Хамас. Против нацртот гласаше и Алжир, додека Гвајана...

Блинкен во посета на Израел додека САД повикуваат на итен прекин на огнот во Газа

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен пристигна во Тел Авив, Израел, во неговото шесто патување во регионот од почетокот на војната во Газа. Блинкен рече дека за време на разговорите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговиот кабинет ќе сподели алтернативи за планираниот копнен напад на Израел врз градот Рафа во јужниот дел на Газа, пренесе Гардијан. Посетата на Блинкен во Израел...

САД предложи нацрт-резолуција во ОН за примирје во Газа

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен соопшти дека САД поднела нацрт-резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за примирје во Газа, пренесува Гардијан. Блинкен вели оти резолуцијата бара „итен прекин на огнот“ и дека е врзана со ослободувањето на заложниците заробени од Хамас за време на нивниот напад врз Израел на 7 октомври. Блинкен ја информираше јавноста за резолуцијата...

Израелска рација во најголемата болница во Газа, Ал-Шифа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) извршија рација утрово во болницата Ал-Шифа, најголемата болница во појасот Газа, во северниот главен град Газа, пренесува Гардијан. Според ИДФ, Хамас ги користи зградите на болницата како засолниште. ИДФ ги предупреди граѓаните во близината на болницата да се евакуираат во градот Ал-Муваси, 30 километри јужно од болницата. Во рок од неколку часа од почетокот на рацијата,...

ЕП усвои резолуција за Газа, бара од Израел веднаш да дозволи испорака на помош

Европскиот парламент усвои резолуција за Газа во која изразува длабока загриженост за катастрофалната ситуација во Палестинa, вклучително и непосредниот ризик од глад, и го повикa Израел веднаш да дозволи целосен и непречен пристап до хуманитарна помош до територијатa, пренесуваат светските агенции. Во резолуцијата, 372 пратеници глазаа „за“, 44 „против“, а 120 беа воздржани. Пратениците го повикуваат Израел „веднаш да дозволи...

Израел го прекрши меѓународното право со тенковско гранатирање во кое загина новинар, откриваат ОН

Случајот во кој израелски тенк уби новинар на Ројтерс и рани шест други во Либан минатата година претставува прекршување на меѓународното право, покажа истрагата на Обединетите Нации. Истрагата на Привремените сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ), не утврди дека имало размена на оган преку границата на Израел и Либан повеќе од 40 минути пред тенкот да пука во Исам...

Во пресрет на Рамазан, Шолц повика на траен прекин на огнот во Газа

Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на прекин на огнот во Појасот Газа, „по можност веќе за време на Рамазан“. Тој вчеравечер преку видео порака рече дека примирјето треба да обезбеди ослободување на израелските заложници и поголема хуманитарна помош за Палестинците, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Убеден сум дека мнозинството Израелци и Палестинци сакаат мир“, рече Шолц. Тој рече дека е вознемирен...

Бајден: Нетанјаху повеќе го повредува отколку што му помага на Израел

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека верува оти израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „повеќе го повредува Израел отколку што му помага“ во пристапот кон војната против Хамас во Газа. Во вчерашно интервју за „MSNBC“, Бајден изрази поддршка за правото на Израел да го гони Хамас, но за Нетанјаху рече дека „мора да посвети повеќе внимание на изгубените невини животи како последица...

Брод со хуманитарна помош за Газа ќе исплови од Кипар овој викенд

Шпански брод ќе да достави хуманитарна помош во Газа овој викенд, каде четвртина од населението е на раб на глад, пренесува Би-би-си. Брод, наречен „Отворени раце“ по истоимената добротворна организација, ќе тргне од Кипар, најблиската држава во Европската Унија (ЕУ) до Газа. Тој ќе носи 200 тонови храна, донација од американската добротворна организација „Светска централна кујна“. Последната милја од патувањето се...

Пакети воздушна хуманитарна помош убија пет лица во Газа, не се отворил падобранот

Падот на хуманитарна помош која била доставена во Газа по воздушен пат и чиј падобран неуспешно се отворил резултираше со пет загинати и 10 повредени лица, пренесува Гардијан. Очевидци близу кампот за бегалци Ал-Шати во северот на Газа велат дека виделе како палета која била поврзана за падобран  паднала на група мажи, тинејџери и помали деца кои се надевале да...

Бајден: Чекаме на Хамас за финализирање на договорот за примирје

Неофицијалниот рок за финализирање на договорот за примирје меѓу Израел и Хамас се наближува, а преговорите не одат глатко. Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави оти топката е кај движењето Хамас, кое се очекува да донесе одлука до понеделник, почетокот на Рамазан, пренесува Гардијан. Од Хамас, пак, велат дека топката е на израелската и американската страна и дека израелскиот премиер...

Камала Харис апелира за итно примирје во Газа, го критикува Израел за негување „хуманитарна катастрофа“

Потпретседателка на САД Камала Харис апелираше за итно примирје во Газа и притоа излезе со една од најострите критики за Израел досега изјавена од политички лидер во САД, пренесува Гардијан. Харис го критикуваше Израел што не оневозможува да се достави хуманитарна помош во Газа. „Израелската влада мора да делува повеќе за да се зголеми протокот на хуманитарна помош, нема изговори. Таа...

Израел-Газа: Се зголемуваат надежите за нов привремен договор за прекин на огнот

Делегација на Хамас, наводно, пристигнала во Каиро, Египет, со што се зголемуваат надежите за прекин на огнот во војната меѓу Израел и Газа, пишува Би-би-си. Неименуван американски функционер изјавил дека Израел „повеќе или помалку, го прифатил“ договорот. Од САД велат дека шестнеделната пауза ќе овозможи ослободување на повеќе израелски заложници и палестински затвореници. Притисокот за договор се засили по инцидентот во четвртокот...

Бајден се надева на договор до почетокот на Рамазан за прекин на огнот меѓу Израел и Газа

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се надева дека ќе се постигне договор за прекин на огнот во војната меѓу Израел и Газа до почетокот на Рамазан. Муслиманскиот свет месец, во текот на кој припадниците на верата постат од утро до зајдисонце, ќе започне на 10 или 11 Март. Бајден информира дека сè уште се работи напорно за постигнување на...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и деца, соопшти Би-би-си. Во дневниот билтен, Министерството соопшти дека во последните 24 часа биле убиени 81 луѓе, со што вкупниот број достигна 30.035 жртви. Реалниот број на загинати најверојатно ќе биде многу...

Бројот на убиени во Газа надмина 30 илјади

Бројот на убиени при израелската офанзива во Газа, која започна на 7 октомври, денес надмина 30 илјади, односно 1,3 отсто од 2,3 милиони Палестинци во Газа, соопшти министерството за здравство на Газа. Повеќе од 70 илјади луѓе се водат како повредени, пренесува Би-би-си. Според министерството за здравство, повеќето жртви се жени и деца. Иако министерството е водено од Хамас, независни...

Деца во Газа бараат храна за своите семејства, нема доволно хуманитарна помош

Жителите на Газа се соочуваат со застрашувачки недостиг на храна. Според Обединетите нации, не пристигнува доволно хуманитарна помош и нема соодветна заштита на камионите кои ја носат хуманитарната помош, кои често се ограбуваат. Дополнително, поради колапсот на здравствените инфраструктури и несоодветните живеалишта во кои живеат жителите на Палестина, се шират многу болести во појасот, како хепатит А. Би-би-си ги следеше активностите...

Израелскиот воен кабинет наводно одобрил испраќање преговарачи во Катар на разговори за примирје

Шефот на израелската прекуокеанска разузнавачка служба Мосад и неговиот колега од домашната безбедносна служба Шин Бет, се сретнаа со посредници од САД, Египет и Катар, на тајни разгивори во Париз, соопшти Гардијан.  Агенцијата Франс прес објави дека советникот за национална безбедност Цачи Ханегби во телевизиско интервју вчера изјавил дека делегацијата е вратена од Париз и најверојатно има простор да се придвижи...

Светската здравствена организација не убива деца во Газа

Не е вистина дека Светската здравствена организација убива деца во Газа, туку претставници на СЗО постојано носат медицинска и немедицинска помош во Газа поради очајните услови за лекување и разрушените болници од бомбардирањата. СЗО собира донации за Газа и постојано повикува за прекин на огнот. СЗО има свои луѓе на терен кои го информираат светот за ужасите на војната...

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Пет лица се убиени кога дом во Рафах бил мета за време на „интензивно бомбардирање низ градот Рафах“, јави новинарот на Ал Џезира, Хани Махмуд, а пренесе „Гардијан“. Махмуд во четвртокот соопшти дека бомбардирањето се проширило во раните утрински часови и дека „гласни експлозии може да се слушнат од северниот дел на градот“ и дека звукот доаѓа од „систематското уривање...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...