fbpx

Од почетокот на израелската операција во Рафа од територијата побегнале 800.000 луѓе

Тој истакна дека луѓето се кријат во урнати згради и во области каде што е прекинато водоснабдувањето, а санитарни јазли не постојат

-

Од почетокот на израелската копнена операција во Рафах на 6 мај, од градот побегнале 800.000 луѓе, соопшти синоќа шефот на Агенцијата на ОН за помош за палестинските бегалци (УНРВА) Филипe Лазарини.

Тој истакна дека луѓето се кријат во урнати згради и во области каде што е прекинато водоснабдувањето, а санитарни јазли не постојат.

„Секој пат се принудени да ги остават зад себе неколкуте работи што ги имаат: душеци, шатори, прибор за готвење и основни предмети што не можат да ги понесат со себе“, истакна Лазарини на социјалната мрежа „Х“.

Тој нагласи и дека Ал-Маваси, наводната безбедна зона во близина на Рафах, всушност е песочна област со големина од само 14 квадратни километри, во која се наоѓале 400.000 луѓе пред последната израелска ескалација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Над 1000 починати аџии поради високите температури во Мека

Повеќе од 1.000 аџии загинале за време на овогодинешниот аџилак во Саудиска Арабија поради екстремно високите температури, пишува Асошиејтед Прес. Најмногу смртни случаи се пријавени од Египет – 658. Индонезија...