fbpx

Новогодишни „желби“ до институциите
(ВИДЕО)

Во новогодишното издание на „Шорткат“ потсетуваме на најзначајните прилози што ги изработивме во изминативе 17 епизоди, а кои вклучуваа теми и настани што се особено важни за младите во земјава

Средношколци од пет училишта за прв пат ќе учат преку VR технологија

Учениците од пет средни електротехнички училишта ќе можат да се транспортираат во дигитален фабрички погон и да стекнуваат вештини за заштита при работа, движење...

Ученици од Америка ги израдуваа учениците од училиштето „Братство“ со новогодишни подароци

По иницијатива на нивната учителка Вивиен Мусли, учениците на Албанско-американскиот културен центар „Ривердејл“ испратија новогодишни подароци на децата од основното училиште „Братство“ во Скопје....

КСЗД: МОН да го повлече од употреба учебникот со вознемирувачка содржина

По поднесена претставка од страна на Коалиција МАРГИНИ, Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди продолжено и повеќекратно вознемирување врз основа на род, сексуална ориентација,...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади“, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите...

„МакеДокс“ издаде прирачници за користење документарни филмови во наставните програми

Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“ во изминативе два месеци го реализираше својот пилот прокет „Користење на документарен филм како алатка во наставата во...

Учениците од С Македонија брилираа на Светскиот ученички куп 2021 во Дубаи

Македонската делегација која ја сочинуваа 10 ученици од ПСУ „Јахја Кемал“, 3 ученици од ООУ“ Ј.Х. Песталоци“ – Скопје и двајца ученици од локално...

И граѓаните од околните градови го чекаат бесплатниот јавен превоз во...

Патувањето со воз или автобус од околните градови им предизвикува големи трошоци на граѓаните од Куманово, Велес и Тетово, коишто секојдневно патуваат на работа,...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy paid course