fbpx
Свет Свет Страница 3

Свет

Курдите и Дамаск склучија воен сојуз против турската офанзива

Курдската администрација во северна Сирија објави дека е постигнат договор со сириската влада во Дамаск за распоредување на сириски трупи во близина на границата...

„Македонска фабрика“ за лажни вести украде Фејсбук-страница од „Ветераните за Трамп“

Со ветување за приходи од по неколку десетици илјади долари месечно, Македонец што се претставил како Андреј Спасовски, успеал да го убеди главниот администратор...

Аудио документарец на БиБиСи: „Докторка за лажни вести“

Светскиот сервис на БиБиСи објави аудио документарец на тема сајтови за лажни вести од Велес, Северна Македонија со наслов Doctor Fake News („Докторка за...

Пентагон: „Исламска држава“ повторно се враќа во Сирија

Според еден интерен извештај на Министерство за одбрана на САД, терористичката организација „Исламска држава“ (ИД) работи на тоа да поврати територии и влијание во...

Тројца убиени на фестивал на лукот во Калифорнија

Три лица се убиени и уште најмалку 15 се ранети при оружен напад од еден напаѓач во Калифорнија, кој бил убиен од полицијата, јавуваат...
video

Почина холандскиот актер Рутгер Хауер, познат како Рој Бети од „Истребувач“

Холандскиот актер, писател и еколошки активист Рутгер Хауер почина на 75-годишна возраст, објави неговиот официјален веб-сајт. Во текот на неговата 50-годишна кариера има играно во...

Wired: Децата-активисти стануваат глобални „инфлуенсери“

Влијателниот  месечник „Вајерд“ (Wired.com) го има посветено овогодишниот јулски број на темата како децата активисти ги користат социјалните медиуми и други форми на протест...

Во авионска несреќа во Сибир загинаа пилот и механичар, патниците преживеаја

Во авионска несреќа што се случи во Нижнеангарск, во источен Сибир утрово, загинаа капетанот на авионот „Ан 24“ на регионалната авиокомпанија „Ангара Ерлајнс“ и...

Тројца Руси и украински сепаратист осомничени за соборување на малезискиот авион над Украина

Холандскиот јавен обвинител денеска ги објави имињата на четворица осомничени за соборување на патничкиот авион на „Малезија Ерлајнс“ во јули 2014 година над Украина,...

Русија повторно одобри увоз на праски, сливи и друго овошје од Македонија

Од вчера, во Русија повторно може да се увезуваат различни земјоделски култури од Македонија и Србија, соопшти руското министерство за земјоделство. Одлуката е донесена откако...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ