fbpx
Свет Свет Страница 2

Свет

Wired: Децата-активисти стануваат глобални „инфлуенсери“

Влијателниот  месечник „Вајерд“ (Wired.com) го има посветено овогодишниот јулски број на темата како децата активисти ги користат социјалните медиуми и други форми на протест...

Во авионска несреќа во Сибир загинаа пилот и механичар, патниците преживеаја

Во авионска несреќа што се случи во Нижнеангарск, во источен Сибир утрово, загинаа капетанот на авионот „Ан 24“ на регионалната авиокомпанија „Ангара Ерлајнс“ и...

Тројца Руси и украински сепаратист осомничени за соборување на малезискиот авион над Украина

Холандскиот јавен обвинител денеска ги објави имињата на четворица осомничени за соборување на патничкиот авион на „Малезија Ерлајнс“ во јули 2014 година над Украина,...

Русија повторно одобри увоз на праски, сливи и друго овошје од Македонија

Од вчера, во Русија повторно може да се увезуваат различни земјоделски култури од Македонија и Србија, соопшти руското министерство за земјоделство. Одлуката е донесена откако...

3 Мај – Светски ден на слободата на медиумите

Секоја година на 3 мај припадниците на новинарската професија ги слават фундаменталните права и слободи, прават евалуација на слободата на медиумите ширум светот, преземаат...

РБГ: Само девет отсто од човештвото со пристап до слободно новинарство (инфографик)

На Светскиот ден на слободата на медиумите, „Репортери без граници“ (РБГ) денеска алармираше дека само девет отсто од човештвото живее во земја во која...

Магнатот Порошенко загуби од комичарот и имитатор Зеленски

Комичарот Володимир Зеленски, познат по имитациите на досегашниот, Петро Порошенко, ќе биде следниот претседател на Украина, покажуваат резултатите од излезните анкети. Според анкетите, тој има...

Во серија напади на цркви во Шри Ланка најмалку 207 загинати

Во серија бомбашки напади на три цркви и четири хотели во Шри Ланка, на прв ден Великден според Грегоријанскиот календар, загинаа најмалку 2017 лица,...

На Хан не му е проблем што САД се повлекува од Балканот, сака “Преспа“...

Јоханес Хан, еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување смета дека Вашингтон е „интересен“ и и дава поддршка на ЕУ на планот на...

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ги...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ