fbpx
Свет Свет Страница 2

Свет

Германските трговци прават кеси од зеленчук, овошје и шеќер што можат да се јадат

Германските трговски синџири „Едека“ и „Реве“ неодамна започнаа да тестираат кеси за пазарење кои можат да се јадат, со цел да го намалат количеството...

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите...

Како Гетеборг помина низ „вратата на пеколот“ и стана европски еколошки лидер

Веќе трета година едноподруго, Гетеборг, вториот по големина шведски град, се прогласува за најодржлив во светот. Шведска е веќе глобален лидер во движењето на...
Photo by Ian Dick

Хигиенските производи за жени во Шкотска ќе станат бесплатни, кај нас и натаму се...

Револуционерна одлука на шкотските власти: хигиенските производи за сите жени наскоро ќе се делат бесплатно. Шкотскиот парламент се очекува денеска да ја донесе оваа ...

Кина и Индија се сѐ помалку привлечни, инвеститорите трагаат по нови пазари

Кина и Индија ја изгубија својата привлечност кај глобалните инвеститори, па сѐ повеќе можности за инвестирање им се отвораат на други земји од светот....
jamajka kosovo taci smith

Случајот со Јамајка и (не)признавањето на Косово: Како да се проверуваат тврдењата на политичарите?

Јамајка ја призна независноста на Косово - веста што вчера одекна во медиумскиот простор во Косово, но и во регионот, само неколку часа подоцна...

Украинци нападнаа автобуси со сонародници евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан вчеравечер биле „пречекани“ од револтирани жители со дожд од камења во градот Нови Санжари, во регионот Полтава во...

Фејсбук избриша спорни 122 профили и страници „со потекло“ од Русија

Фејсбук соопшти минатата седмица дека избришал 122 профили, страници, групи и профили на Инстаграм од Русија коишто ја прекршиле неговата политика за странско или...

Животот е најскап во Швајцарија и Норвешка, Македонија меѓу најевтините

Анализата на деловниот магазин Ceoworld рангира 132 земји во светот кои се најскапи за живеење, како и оние каде се најприфатливи условите за живот. Швајцарија...

Во Кина досега 1.016 починати од корона вирусот

Последниот биланс од епидемијата на корона вирусот во Кина е 1.016 починати и 42.638 заразени лица, јавуваат светските медиуми. Покрај во Кина, потврдени случаи...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ