fbpx

Me qindra emigrantë të zhdukur në fatkeqësi në Detin Mesdhe

Një operacion gjigant shpëtimi po zhvillohet ende pranë brigjeve të Libisë, pasi një anije me 700 emigrantë është mbytur. Lajmi bëhet i ditur nga shumë media ndërkombëtare. “Numri i viktimave të mundshme nuk dihet ende, ndërkohë që ekipet e shpëtimit kanë mundur të nxjerrin...

Arrihet propozim- marrëveshje me Iranin për programin bërthamor

Ministri i Punëve të Jashtme, Javad Zarif të Iranit ka konsideruar marrëveshjen si një fitore, teksa e ka konsideruar atë edhe historike. “Unë besoj se ky është moment historik. Ne jemi duke e arritur një marrëveshje që nuk është perfekt për aski, por që është...

Obama dhe Putin kanë biseduar përmes telefonit

Presidenti rus Vladimir Putin i ka telefonuar homologut të tij amerikan, Barak Obama. Të dy presidentët kanë biseduar për negociatat për programim atomik iranian, për situatën në Siri si dhe për nevojën për menaxhimin me pjesëtarët e ISIS. Presidenti Obama ka theksuar se duhet të mbahet...

ASN humb të drejtën për ndjekjen e bisedave telefonike

Pjesë kyçe nga Akti patriotik, që iu mundëson agjencive amerikane të sigurisë të mbledhin të dhëna nga telefonatat, është jashtë fuqisë pasi Senati nuk ia doli të arrijnë konsensus për të vazhduar marrëveshja, e që afati skadoi mbrëmë pas mesnatës. Për shkak të situatës së...

Obama: Hillary Clinton do të ishte presidente e shkëlqyer për ShBA-në

Hillari Clinton do të ishte një “Presidente e shkëlqyer”. Kështu e ka cilësuar Presidenti amerikan, Barack Obama, ish-sekretaren amerikane të shtetit, e cila në vitin 2008 ishte kundërshtarja e tij. Në konferencën për shtyp në qytetin e Panamasë në Samitin amerikan, mbrëmë Obama vlerësoi Clinton...

Hilari Klinton sot edhe zyrtarisht dorëzon kanidaturën e saj presidenciale

Hilari Klinton  dootë jetë kjo gara e dytë në përpjekje të marrë postin më të pushtetshëm në botë, një post që në historinë e deritashmë 238 vjeçare të Amerikës nuk e ka mbajtur ndonjë grua. Tashmë është lajm kryesor në Amerikë paralajmërimi se të dielën,...

Policia në Indi do të përdor dron me gaz lotsjellës në protesta

Policia në Luknau, qytet në pjesën veriore të Indisë përdor armë të re kundër protestave të dhunshme- bëhet fjalë për dronë me gaz lotsjellës. Jashavi Jadav, shefi i policisë në këtë qytet njoftoi se policët e tij kanë kryer fluturim të suksesshëm testues të dronëve,...

Është publikuar video-regjistrimi nga trajnimi i pilotit vetëvrasës Lubic

Video regjistrimi ku Andreas Lubic mëson se si të pilotoj me avion pa motor dje u shfaq në internet. Në video regjistrimin shihej se si atëherë 20 vjeçari Lubic i buzëqeshur drejtonte avionin pa motor në Gjermani. Pilotit gjermani është i dyshuar se qëllimisht e...

Damask: Sulmi i forcave turke në Siri agresion i turpshëm

Sulmi i Turqisë në territoret siriane është një akt agresiv i turpshëm, informoi sot qeveria siriane  në reagimin e saj për aksionin e mbrëmshëm ushtarak të armatës turke në evakuimin e eshtrave të Sulejman – shah, duke shtuar se Ankaranë do ta konsiderojë përgjegjëse...

Koka kola shet edhe qumësht

Që nga java e kaluar Koka Kola  në super- marketet amerikane shet edhe qumësht. Sipas kompanisë, bëhet fjalë për qumësht të cilësisë së lartë, sepse përmban laktozë dhe ka shumë më shumë proteina dhe kalcium. Qumështi Fair Life shitet me çmim prej 4 euro për...

Shpëton fëmija nga avioni i rrëzuar në Tajvan

Nga avioni i “Trans Asia Airlines” që u rrëzua sot në lumin Kelung në pjesën veriore të Tajvanit, shpëtimtarët kanë nxjerrë 15 persona që i mbijetuan rrëzimit midis të cilëve një fëmijë 1 vjeçar. Incizimet nga vendi i ngjarjes tregojnë se si nga pjesët e...

AI: Hapni dyert për refugjatët sirian

Vendet e pasura duhet t’i hapin dyert për qindra mijë sirianët sepse ata nuk ndihen të sigurt në rajon- njoftoi sot Organizata për mbrojtjen e të drejtave të njeriut “Amnesty International” në raportin kritik ndaj reagimit ndërkombëtarë për krizën me refugjatët sirian, njofton “A1on”. Sipas...

Fidel Kastro: Nuk i besoj Amerikës

Udhëheqësi në pension i Kubës, Fidel Castro, u ka dhënë një mbështetje të kujdesshme marrëdhënieve të ngrohura me Shtetet e Bashkuara. Në një letër të lexuar në televizionin shtetëror, Kastro ka thënë: “Çdo zgjidhje paqësore apo e negociuar për problemet midis Shteteve të Bashkuara dhe popujve...

Vritet njëri prej pengjeve japoneze, SHI kërkon shkëmbim për tjetrin

SHI ekzekutoi njërin prej pengjeve japoneze dhe tani kërkojnë të lirohet gruaja kamikaz nga Jordani për ta shpëtuar jetën e pengut të dytë. Mbrëmë u publikua incizimi ku shihet se njëri nga japonezët e rrëmbyer Kenxhi Goto mban fotografi të pengut tjetër japonez Haruna Jukava. Në...

Obama të martën do të njoftohet me mbretin e ri të Arabisë Saudite

Presidenti i SHBA-së, Barak Obama të martën do të udhëtojë në Arabinë Saudite për të njoftuar me mbretin Selman dhe t’i shpreh ngushëllime familjes së mbretit tani të ndjerë Abdullah, thonë nga Shtëpia e Bardhë. Delegacionin e SHBA-ve pritej të udhëhiqet nga zëvendës- presidenti Xho...

Nuk ka përparim për lirimin e dy japonezëve

Qeveria e Japonisë vazhdon me përpjekjet për t’i shpëtuar dy japonezet e rrëmbyer që SHI kërcënohet se do t’i ekzekutoj, por edhe më tej nuk ka përparim, njoftojnë nga kjo qeveri. “Nuk kemi të dhëna të reja, vetëm edhe njëherë vlerësuam gjendjen ekzistuese, tha ministri...

Lirohet francezja e rrëmbyer nga RQA

Punonjësja humanitare franceze e rrëmbyer të hënën në Bangi në RQA është liruar, pohoi shefi i diplomacisë franceze, Loren Fabius. “Bashkatdhetaria jonë Klaudia Priest e cila u rrëmbye në fillim të javës në Republikën Qendrore Afrikane më në fund  është liruar. Kjo paraqet lehtësim për...

Shoqata civile botërore nisën “Internet Forumi Social”

Shoqëria civile fillon Forum Social Internet Një grup shoqatash civile nga e gjithë bota ka shpallur një Forum Social Internet, për t`I bashkuar dhe për t`I artikuluar perspektivat nga e para (nga poshtë lart) për internetin si e duam. Duke u inspiruar nga Forumi...

Nisin bisedimet për rikthimin e marrëdhënieve diplomatike mes ShBA- Kubë

Një delegacion i nivelit më të lartë amerikan në 35 vitet e fundit, ndodhet në Kubë ku këtë të premte ka nisur bisedimet për të rikthyer marrëdhëniet diplomatike dhe për të rihapur eventualisht marrëdhëniet e plota tregtare dhe ato të udhëtimit të lirë, mes...

Ердоган предлага заеднички исламски фронт против тероризмот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска испрати апел до муслиманските земји да направат заеднички исламски фронт против тероризмот и расизмот. - Можеби можеме да говориме за различните јазици, можеби доаѓаме од различни краеви и имаме различно потекло, но, кога се соочуваме со тероризмот и со расизмот,...