fbpx

Një maqedonas ka ndërruar jetë i zhveshur në burg në SHBA

Në kushte të mjerueshme në burg të Detroidit ndërroi jetë maqedonasi 32 vjeçar David Stojçevski, djalë i mërgimtarëve maqedonas. David ka qenë i dënuar me...

Hungari: Tre vite burg për refugjatët të cilët ilegalisht do ta kalojnë kufirin

Gjoba më të ashpra për refugjatët dhe emigrantët që ilegalisht do ta kalojnë kufirin shtetërorë parasheh propozim- ligji i ri, që qeveria hungareze ia...

UNHCR: Këtë vit 300 mijë refugjatë kanë kaluar Mesdheun

Numri i refugjatëve që e kanë kaluar Mesdheun që të arrijnë në Evropë, kalon shifrën prej 300 mijë për këtë vit, njofton Agjencia për...

Kurc: Pa BE, B e H dhe Kosova mund të radikalizohen

Ministri i jashtëm austriak, Sebastijan Kurc deklaroi se vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk duhet t’ju bllokohet perspektiva evropiane sepse vendet si Kosova dhe B...

Vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme në Ferguson

Autoritetet në qarkun Shën Luis vazhduan gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin Ferguson për të paktën edhe 24 orë. Gjendja e këtillë u vendos tre...

Në një shpërthim të fuqishëm në Kinë humbën jetën 44 dhe u lënduan 500...

Numri i  viktimave është rritur në 44,  nga shpërthimi i fuqishëm  i  një depoje me material  të rrezikshëm në qytetin kinez Tianjin, dhe u...

ShBA nga Turqia bënë sulmin e parë në Siri ndaj ShI

ShBA bëri sulmin e parë me avion "F-16" nga baza ajrore “Inxhirlik” në Turqi në pozitat e Shtetit Islamik (ISIL) në Siri. Pentagoni tha se...

Kroati Tomisllav Salopek i cili ishte rrëmbyer, është ekzekutuar

Shtetasi kroat Tomisllav Salopek të cilin luftëtarët e ISIS e kishin rrëmbyer në Egjipt, është ekzekutuar, shkruajnë mediumet kroate. Agjencia franceze e lajmeve “France Press”...

Fati i kroatit të rrëmbyer ende i panjohur

Fati i kroatit, të marrë peng nga një grup i lidhur me ISIS-in në Egjipt, nuk dihet ende. Grupi i vetëquajtur “Provinca e Sinait e...

Me qindra emigrantë të zhdukur në fatkeqësi në Detin Mesdhe

Një operacion gjigant shpëtimi po zhvillohet ende pranë brigjeve të Libisë, pasi një anije me 700 emigrantë është mbytur. Lajmi bëhet i ditur nga...

LAJME MË TË REJA

BALLKAN

VERIFIKIMI I FAKTEVE