fbpx

Obama kërcënohet me sanksione shtesë ndaj Kinës

-

Në konferencën e shtypit që dje e mbajti me presidentin kinez, Si Xhinping, presidenti amerikan Barak Obama dërgoi kërcënime të reja për aplikimin e sanksioneve kundër Kinës për shkak të sajber- vjedhjeve që ndodhën edhe krahas marrëveshjes së tyre të mëhershëm që të ndërpriten këto sulme të hakerëve.

“Do t’i aplikojmë të gjitha masat të cilat i posedojmë për t’i ndaluar sajber- kriminelët” tha Obama.

Obama shtoi se marrëveshja e arritur është avancim, por tha se çështja ende nuk ka mbaruar.

Uashingtoni dhe Pekini gjatë vizitës së Si arritën marrëveshje të reja për përforcimin e bashkëpunimit në sferën e mbrojtjes.

Obama deklaroi se me Si janë dakorduar për hapjen e linjave për lidhje me qëllim që të tejkalohen rreziqet e paraqitjes së mos- pajtimeve mes armatave të tyre.

“U dakorduam që të zgjerojmë këmbimin e dialogut politik mes forcave të armatosura në të gjithë nivelet, të mbajmë më shumë trajnime të përbashkët” tha Si.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.